Mówi: | Julia Drozd-Podbielska |
Funkcja: | mistrz haftu artystycznego |
Firma: | członek Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów |
Ręcznie haftowane elementy stroju hitem sezonu wiosna/lato 2014
Zaletą haftu ręcznego jest jego niepowtarzalność. Wzory wykonane manualnie, nawet na podstawie jednej matrycy, nigdy nie będą identyczne. Ta tradycyjna technika spodoba się osobom, które nie lubią płaskich ornamentów. Komputer nie jest bowiem w stanie wykonać haftu wypukłego, taki efekt uzyskać można wyłącznie w hafciarstwie manualnym.
– Jeśli chodzi o haft ręczny, to tak jak w farbach, musi być tak dobrana paleta barw, żeby haft był plastyczny. To znaczy tak jak namalowany. W hafcie ręcznym, malarskim, paleta barw jest na rynku. Natomiast do haftu komputerowego, nie ma takiego przejścia z barwy żółtej do czerwonej, tylko są ucięte kolory. Są przejścia agresywne, co nie daje efektu tak jak w ręcznym – podkreśla Julia Drozd-Podbielska.
Piękno haftu ręcznego docenili najwięksi projektanci mody. Ozdobione manualnie sukienki i marynarki znalazły się w kolekcjach wiosennych, takich projektantów, jak Zuhair Murad czy Dawid Woliński. Bogate wzory kwiatowe już od dwóch sezonów królują w kolekcjach haute couture domu mody Dolce & Gabbana. Włoscy projektanci umieścili haftowane kwiaty nie tylko na sukienkach, lecz także i na dodatkach, takich jak botki i torebki. Ręcznie haftowane suknie pokochały gwiazdy. W Polsce, jako jedna z pierwszych, pokazała się w takiej kreacji Doda. Suknia, którą miała na sobie podczas uroczystości Róże Gali, została wykonana zarówno techniką haftu komputerowego, jak i ręcznego.
– Pracowały nad tym trzy osoby: projektant od wzorów, mój syn - haft komputerowy, i ja - haft ręczny. We trójkę zrobiliśmy projekt, który potem musiał zrobić mój syn, wprowadzić program haftu komputerowego w maszynę. Wyhaftował komputerowo niektóre elementy, i przyniósł mi to do pracowni, żebym uzupełniła momenty, których nie jest w stanie maszyna pokonać. Czyli wypukłości i wysokość niektórych elementów, co można uzyskać w hafcie ręcznym – opowiada Julia Drozd-Podbielska.
Moda na ubrania ozdobione ręcznym haftem trafia także na polskie ulice. Dotyczy ona nie tylko niezwykle popularnego obecnie trendu inspirowanego strojami ludowymi. Klasyczne płaszcze, sukienki i akcesoria, z haftowanymi, kwiatowymi ornamentami oferuje większość ogólnodostępnych sieciówek.
– Coraz więcej pań chce mieć ręcznie wyhaftowane fragmenty, jak kołnierzyk, pasek do sukienki, patki – tego typu hafty wracają do łask. Haft ręczny może być również użyty w akcesoriach. Można pięknie wyhaftować torebeczkę, etui na okulary, można też zrobić klipsy na wieczór, ewentualnie jakieś wisiorki też wypukłym haftem ręcznym – zapewnia mistrzyni haftu artystycznego.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Nowe technologie
Artur Barciś: Od sztucznej inteligencji dowiedziałem się, że zmarłem na scenie. Dla niej jestem kompletnie nikim
Aktor nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na zawody artystyczne, w tym aktorstwo, dubbing i lektorstwo. Zaznacza też, że może wprowadzać ludzi w błąd, bo na przykład kiedyś na jego temat wygenerowała nieprawdziwe informacje. Dlatego też podkreśla potrzebę stworzenia ram prawnych, aby chronić ludzi przed nieautoryzowanym używaniem ich wizerunku i tożsamości.
Gwiazdy
Tomasz Tylicki: Moje psy raz mieszkają u mnie, raz u moich rodziców. Tak sobie po prostu wędrują i jest im dobrze
Prezenter podkreśla, że szczególne miejsce w jego sercu zajmują dwa pupile: Lola i Kiko, ale teraz więcej czasu psiaki spędzają u jego rodziców, bo liczne obowiązki rodzinne i zawodowe nie pozwalają mu na to, by poświęcił im tyle uwagi, ile potrzebują. Tomasz Tylicki zapewnia jednak, że gdy synek trochę podrośnie, a on zrealizuje pewien życiowy plan, to w przyszłości znajdzie sposób na to, aby czworonogi były z nimi na stałe.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.