Mówi: | Anna Orska |
Funkcja: | projektantka biżuterii |
Sharon Stone i Andie MacDowell noszą biżuterię polskiej projektantki
Designerską biżuterię pokochały gwiazdy. Rękodzieła jubilerskie Anny Orskiej noszą między innymi: Grażyna Torbicka, Katarzyna Figura, Andie MacDowell, Sharon Stone. Poznańska projektantka otrzymała nawet zdjęcie gwiazdy „Nagiego instynktu” w zrobionym na specjalne zamówienie naszyjniku.
– Tak sobie myślałam, że jeśli ktoś ma tę biżuterię, to pewnie nie przyjdzie mu do głowy, żeby taki gest wykonać. Pamiętam, że to zdjęcie, które dostałam, było takim zdjęciem bardzo roboczym, gdzieś zrobionym na ulicy. Ale się wzruszyłam, bo pomyślałam sobie, że to nie jest tak, że to gdzieś ląduje w szufladzie, tylko naprawdę ktoś to nosi i użytkuje. To było bardzo miłe – przyznaje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle Anna Orska.
Biżuteria artystyczna przeznaczona jest dla kobiet lubiących unikatowe wzornictwo i oryginalne materiały. Twórcy takiej biżuterii wykorzystują w swojej pracy zarówno tradycyjne materiały jubilerskie, takie jak kamienie szlachetne i półszlachetne, złoto, srebro i kryształy Swarovskiego, jak i te mniej oczywiste, między innymi sznurek, drewno i stare monety.
– Surowiec, którego się kiedyś używało, kruszec, był bardzo drogi. W tej chwili, poprzez różnego rodzaju technologie – galwanizowanie, posrebrzanie, pozłacanie – możemy osiągnąć bardzo podobne z wyglądu tworzywo, które ma tę samą mięsistość, ten sam ciężar, natomiast ze względu na surowiec jest tańsze – tłumaczy Anna Orska, projektantka biżuterii artystycznej.
Tradycyjne salony jubilerskie oferują w ciągu roku dwie kolekcje inspirowane sezonowymi trendami mody. W pracowniach biżuterii designerskiej powstaje ich znacznie więcej. Niektórzy artyści proponują swoim klientkom niemal wyłącznie limitowane serie. Szukając pomysłów, nie ograniczają się oni do obowiązujących trendów, w równym stopniu inspirację stanowić może przyroda, przeczytana książka lub obejrzany film.
– Te trendy, które obserwujemy w tej chwili, na rynku modowym są chwilowe, czyli trwają sezon. Bardziej mnie interesują takie trendy, które są trendami globalnymi. W momencie, kiedy człowiek rozumie, skąd to się bierze, czyli nie ogląda magazynu i mówi: aha, w tej chwili będą modne takie, a nie inne historie, tylko zaczyna rozumieć z czego te trendy wynikają. One wynikają bardzo często z tego, co się dzieje na świecie – podkreśla projektantka.
Biżuterię powinno się dobierać do okazji, rodzaju stroju, jak i sylwetki. Twórcy biżuterii artystycznej namawiają jednak do eksperymentowania ze swoim wizerunkiem i przełamywania schematów. Osobom ceniącym minimalizm proponują założenie, choćby raz na jakiś czas, bardziej ekstrawaganckich ozdób. Biżuteria artystyczna, jak żadna inna, nadaje się bowiem do kreowania indywidualnego stylu. Powinno się to jednak odbywać w zgodzie z zasadą: im mniej, tym lepiej.
– Trzeba mieć w sobie odwagę na zmianę i próbować dopasowywać tę biżuterię tak, żeby tworzyła coś nowego, nie była takim elementem, który już powielamy w swojej szafie, garderobie czy w biżuterii. Sama widzę po sobie, że noszenie biżuterii na pewno przykuwa wzrok i dodaje lekkości i elegancji, z którą dobrze się czuję. Jest w pewien sposób bardzo wymowna – dodaje Anna Orska.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.