Newsy

W tym sezonie najmodniejsze są rajstopy ażurowe, ombre oraz te z wzorami optycznie wydłużającymi nogi

2014-11-17  |  06:20

W tym sezonie dominują cztery podstawowe trendy: szarości, kratki, ażury i połysk. Nowością są rajstopy ombre, które optycznie wyszczuplają i wydłużają nogi. Do łask wracają również modele bawełniane.

W nowej kolekcji pojawiają się rajstopy, które dzięki efektowi ombre dają poczucie, że kostka jest szczuplejsza, gdyż na dole są ciemniejsze, a kolor przechodzi w jaśniejszy na górze. W całej kolekcji każdy model jest tak zaprojektowany, by wydłużała optycznie nogę, czyli wszelki paski, warkoczyki i inne wzory, które są, idą do góry – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Gołębicka z firmy Gatta.

Anna Gołębicka tłumaczy, że jeśli chodzi o rajstopy, to trendy nie zmieniają się tak szybko, jak w przypadku obuwia czy ubrań. Moda na dany wzór czy kolor zwyczaj obowiązuje przez kilka sezonów. Dobrze dobrane modele stanowią doskonałe uzupełnienie każdej stylizacji.

W tym roku w modzie na rajstopy dominują cztery podstawowe trendy. Pierwszy to szarości, melanże. Drugi trend to kratki, które zagościły na wielkich wybiegach na ulicach Londynu, Paryża i Nowego Jorku. Trzeci znaczący trend to ażury, koronki i różnego rodzaju wzory, również ręcznie wyrabiane. Czwarty trend to lekkie świecenie, połysk – mówi Anna Gołębicka.

Do łask powracają rajstopy bawełniane. Znacznie różnią się one jednak od modeli sprzed lat, które rozciągały się na kolanach i marszczyły. Te są elastyczne, miękkie, otulają nogę i mają ciekawe sploty. Dużą popularnością będą się też cieszyć rajstopy girl-up.

Girl-upy to rajstopy, które są połączeniem pończoch i rajstop, czyli do kolana jest ciemniejsza cześć przypominająca pończochę, a od kolana jest część rajstopowa. W tegorocznych kolekcjach tych girl-upów jest bardzo dużo, a łączenia w nich występujące bardzo się różnią. Przejścia między częścią pończochową a rajstopową mogą być zarówno płaskie, jak i wykonane z wykorzystaniem elementów kwiatowych czy koronkowych – dodaje Anna Gołębicka.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.