Mówi: | Olga Borys, aktorka Agnieszka Włodarczyk, aktorka Artur Barciś, aktor Grażyna Wolszczak, aktorka Omenaa Mensah, dziennikarka Marta Dyks, modelka |
Bezpieczeństwo i ciekawy design – tym kierują się gwiazdy przy zakupie samochodu
Polskie gwiazdy są zgodne: samochód ma być przede wszystkim bezpieczny. Nie wahają się ponieść większych kosztów zakupu auta, jeśli dzięki temu wyposażone ono będzie w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Gwiazdy zdają sobie bowiem sprawę, że im wyższa klasa samochodu, tym bardziej zaawansowana technologia chroniąca kierowcę i pasażerów.
Dla Olgi Borys podstawą jest ABS, czyli system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania.
– Bardzo lubię wszystkie pikacze, które mnie non stop ostrzegają, albo samochód, który mi nagle się zatrzymuje, bo za blisko podjechałam do przeszkody i muszę pokornie to znosić – mówi aktorka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Przy zakupie samochody gwiazdy zwracają uwagę także na takie kwestie, jak ekonomia jazdy oraz niezawodność. Artur Barciś podkreśla, że auto musi być mało awaryjne i nie sprawiać mu przykrych niespodzianek. W jego zawodzie niezbędna jest bowiem punktualność, a ta zależy w dużej mierze od samochodu. Aktor nie ukrywa, że nie cierpi się spóźniać.
– Jadę do teatru i nie mogę się spóźnić, bo spektakl nie może się zacząć pół godziny później, dlatego że mi się zepsuł samochód. Muszę mieć samochód, który na pewno się nie zepsuje, który mi zasygnalizuje wcześniej, że coś się dzieje, który nie stanie mi na drodze i nie powie: „do widzenia, idź piechotą” – mówi aktor.
Plejada gwiazd pojawiła się ostatnio na premierze najnowszego modelu Volvo XC60, który wyposażony został w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Przejmują one panowanie nad samochodem w przypadku groźby kolizji. Jeśli auto wykrywa przeszkodę, a nie wyczuwa reakcji kierowcy, samoczynnie rozpoczyna proces hamowania.
– Jeżeli volvo jest szybsze ode mnie, to dlaczego nie? Myślę, że te samochody są sprawdzane na tyle sposobów, że pewnie to reagowanie jest zdecydowanie szybsze niż reagowanie człowieka i to chyba o to chodzi, i chyba w tę stronę będą szły te wszystkie nowinki motoryzacyjne – mówi Agnieszka Włodarczyk.
– To nie jest tak, że kierowca przysypia czy jest zmęczony i zaczyna zjeżdżać, następuje drżenie kierownicy. Tutaj dodatkowo samochód sam stwierdza, że trzeba wyprowadzić kierowcę z letargu i samochodem przez chwilę zarządzać – dodaje Omenaa Mensah.
Dla Marty Dyksy oprócz bezpieczeństwa liczy się również komfort jazdy. Modelka bardzo lubi duże samochody takie jak popularne w Polsce SUV-y, głównie ze względu na ich przestronne wnętrza. Mogą one bowiem pomieścić znaczną liczbę pasażerów.
– Pojemność samochodu, liczba osób, które mogę zapakować, czy pojemność bagażnika. I nie ukrywam, że dobrze, gdyby był zwinny i faktycznie gdzieś tam trochę drapieżny – mówi Marta Dyks.
Omenaa Mensah traktuje samochód niemal jak drugi dom. Spędza w nim wiele godzin dziennie, dlatego musi czuć się w nim komfortowo. Z tego powodu przykłada dużą wagę do designu, zarówno w zakresie nadwozia, jak i wnętrza samochodu. Gwieździe bardzo podoba się projekt nowego Volvo XC60, zwłaszcza takie elementy designu jak naturalne materiały wykończeniowe, m.in. skóra, drewno i metal.
– Zaskoczyła mnie kryształowa gałka od skrzyni biegów, że jest taka opcja w ogóle możliwa, bardzo fajnie. Fajny ten blat, te wykończenia drewniane wtłoczone w całą część samochodu, maski, więc naprawdę robi wrażenie – mówi Omenaa Mensah.
Grażyna Wolszczak od dawna jest fanką Volvo XC60, choć jeździ nieco starszym modelem. Twierdzi, że nie jest fanatyczną miłośniczką gadżetów, uwielbia jednak wyposażenie swojego samochodu. Także Olga Borys docenia wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne, które ułatwiają podróżowanie, a jednocześnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy.
– Wszystkie te innowacje, które mi są potrzebne w drodze, a nie angażują mnie za bardzo, żebym nie musiała się schylać, tak znikać zza kierownicy, tylko np. powiem: „do męża dzwonić” i dzwonię do męża albo zmieniam trasę i on mi zmienia trasę – mówi Olga Borys.
– Ja już z tym swoim gadam normalnie, bo cały czas na mnie krzyczy za coś i ja mówię: „Weź przestań, uspokój się, przecież widzisz, że nic nie jedzie, czemu na mnie krzyczysz”? Jak zmieniam pas bez kierunkowskazu to burczy na mnie, cały czas mnie przed czymś ostrzega bardziej lub mniej intensywnie i to jest fantastyczne – dodaje Grażyna Wolszczak.
Czytaj także
- 2025-05-08: J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-05-05: Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-10: Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-24: Eksperci ochrony zdrowia apelują o większy zakres kompetencji pielęgniarek. To mogłoby zwiększyć dostępność usług medycznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.