Mówi: | Michał Kwiatkowski |
Funkcja: | wokalista |
Michał Kwiatkowski powraca na polski rynek muzyczny krążkiem „Chopin etc.”
Michał Kwiatkowski, polski wokalista śpiewający w języku francuskim, starszy brat Dawida Kwiatkowskiego, wraca na polski rynek muzyczny. W swojej najnowszej płycie „Chopin etc.” artysta sięga po kompozycje Fryderyka Chopina, aranżując je w stylu pop. Na krążku znalazł się m.in. duet z Elodie Frégé, zwyciężczynią francuskiego programu „Star Academy”, oraz piosenka „Mama”, poświęcona zmarłej matce artysty.
„Chopin etc.” to czwarty krążek w karierze Kwiatkowskiego, ale pierwszy, który został wydany w Polsce. Płyta miała oficjalną premierę 14 października. Wokalista przyznaje, że Chopin jest mu wyjątkowo bliski. Kwiatkowski, podobnie jak legendarny kompozytor, gra na fortepianie i związał swoje życie zawodowe zarówno z Polską, jak i Francją.
– Wybrałem Chopina, ponieważ podobnie jak ja, był Polakiem. Tak jak ja miał fioła na punkcie swojego fortepianu i był kompozytorem – choć oczywiście nie miałbym nigdy śmiałości i zarozumiałości porównywać swój talent do jego. Trzeba przyznać, że istnieje kilka punktów wspólnych: wyjazd do Francji, miłość do Francji, oddalenie od rodziny – wszystkie te rzeczy sprawiły, że skomponowałem płytę wokół jego dzieł – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Michał Kwiatkowski.
Czwarta płyta wyznacza zupełnie nowy kierunek w twórczości muzyka, którego kompozycje do tej pory wpisane były w styl popowo-elektroniczny. Dla Kwiatkowskiego punktem zwrotnym w karierze były trzydzieste urodziny. Jak sam mówi, po zdmuchnięciu świeczek na urodzinowym torcie postanowił poszukać nowego brzmienia dla swojej muzyki i powrócić do gry na fortepianie.
– Wiedziałem, że moja francuska publiczność czekała na ten moment. Nie jestem artystą, który robi coś, żeby się komuś przypodobać. W pewnym momencie poczułem jednak, że kiedy w trakcie moich elektronicznych koncertów pojawiały się momenty, w których grałem na fortepianie, ludziom się to bardzo podobało. Stwierdziłem, że mi tego brakuje, dlatego postanowiłem nagrać płytę z fortepianem – tłumaczy Kwiatkowski.
Na krążku znalazło się 12 utworów zainspirowanych twórczością Chopina, m.in. duet z Elodie Frégé, zwyciężczynią francuskiego programu „Star Academy” oraz piosenka „Mama”, poświęcona matce artysty.
– Po raz pierwszy śpiewam o mojej mamie, która umarła, gdy miałem 10 lat. Potrzebowałem 20 lat, żeby dorosnąć do momentu, w którym mogę o tym śpiewać – mówi wokalista.
Dla wokalisty premiera „Chopin etc.” to swoisty comeback do polskiego show-biznesu. Przez ostatnie 11 lat artysta mieszkał i tworzył we Francji. Stał się popularny dzięki udziałowi w programie „Star Academy”, w którym zajął drugie miejsce. Kilka lat temu wrócił na kilka miesięcy do Polski, by wziąć udział w 10. edycji telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z Janją Lesar zajęli trzecie miejsce.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.