Newsy

Proroczy sen skłonił Danutę Błażejczyk do nagrania płyty z piosenkami Kaliny Jędrusik

2013-12-16  |  08:30
Mówi:Danuta Błażejczyk
Funkcja:wokalistka
  • MP4
  • Danuta Błażejczyk wyda płytę z piosenkami Kaliny Jędrusik. Jej premiera odbędzie się w urodziny nieżyjącej artystki, czyli 5 lutego. Powodem nagrania albumu był między innymi proroczy sen koleżanki.

    Mojej koleżance śniła się Kalina. Mówiła, żeby powiedziano mi, że mam nagrać płytę z piosenkami Jędrusik. Na początku myślałam, że tak jak jest ze snami, różne rzeczy nam się śnią, ale żeby tak we wszystko wierzyć to nie do końca. Potem dostałam zaproszenie od Fundacji Kalinowe Serce na koncert i wtedy dowiedziałam się, że należałam do ulubionych wykonawczyń Kaliny. W tym momencie zrozumiałam, że to znak z nieba, że mam się wziąć za płytę – opowiada Danuta Błażejczyk agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

    Błażejczak planuje wyda płytę z najbardziej znanymi piosenkami Jędrusik, czyli między innymi "Bo we mnie jest seks", "Romeo czy jesteś na dole", "SOS", "Do ciebie szłam". Na płycie znajdą się też utwory w wykonaniu słynnego barytona Marcin Bronikowskiego, który zaśpiewa w duecie z Błażejczyk i jedną piosenkę solo.

    –  Będą też mniej znane kompozycje Krzysztofa Komedy oraz duety, które Kalina śpiewała z Zofią Kucówną – mówi piosenkarka.

    Kalina Jędrusik zmarła 7 sierpnia 1991 roku w Warszawie. Była aktorką teatralną i filmową, piosenkarką i artystką kabaretową. Od 2012 roku funkcjonuje Fundacja Kalinowe Serce, którego założycielami są Zbigniew Dzięgiel i Maciej Zakościelny. Fundacja dba o spuściznę artystyczną Kaliny Jędrusik.

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Konsument

    Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

    Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

    IT i technologie

    Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

    Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.