Newsy

Nieznana historia perfumiarstwa w Centrum Nauki Kopernik

2013-11-22  |  09:00
Mówi:Agnieszka Łukasik
Funkcja:kurator wystawy
Firma:Centrum Nauki Kopernik
  • MP4
  • „Zapach - niewidzialny kod” to nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik, ukazująca historię perfumiarstwa i prezentująca surowce, z których komponuje się zapachy. W ramach wystawy można zapoznać się z ewolucją perfumiarstwa. Specjaliści odtworzyli unikalne aromaty, które pomogą poznać historię i rolę zapachu w kontekście kulturowym i społecznym.

    – Jest to interaktywna i interdyscyplinarna wystawa, która przede wszystkim opowiada, jaką rolę zapach pełnił przez stulecia. Mamy możliwość wąchania wielu niezwykłych receptur i wonności, które pełniły bardzo różną rolę w życiu człowieka – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Łukasik, kurator wystawy w Centrum Nauki Kopernik.

    Zwiedzający będą mogli obejrzeć także warsztat pracy perfumiarza i spróbować swoich sił w rozpoznawaniu zapachów.

    – Wybraliśmy czternaście różnych nut zapachowych, odizolowanych olejków znanych z perfum. Większość osób nie miała do tej pory możliwości doświadczenia tych zapachów „pojedynczo” – tłumaczy kurator.

    W warsztacie perfumiarza znajdą się również opisy twórczości poszczególnych wirtuozów tego rzemiosła, jak również wystawa przedmiotów użytkowych z prywatnej kolekcji pani Katarzyny Sosenko, która pokazuje, jak były przechowywane wonności.

    Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 19 stycznia.

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Żywienie

    Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

    Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.

    Handel

    Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

    Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

    Moda

    Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

    Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.