Mówi: | Krzysztof Kowalczyk |
Funkcja: | lekarz stomatolog |
Firma: | Endodentica |
O zęby dziecka należy dbać od pierwszych miesięcy życia
W podobnym czasie, gdy niemowlę zaczyna ząbkować, odkrywa także nowe pokarmy i smaki. Niektóre soki, herbatki i słoiczkowe posiłki zawierają szkodliwy cukier, który może przyczynić się do powstawania i rozwoju próchnicy. Dlatego lekarze radzą, by pielęgnację zębów rozpocząć jak najszybciej. Niestety tradycyjne szczoteczki do zębów i pasty najczęściej nie są dostosowane do potrzeb małych dzieci. Zamiast nich można korzystać ze specjalnych łapek do oczyszczania jamy ustnej z nadmiaru pokarmu.
Specjaliści radzą, by szczotkować zęby co najmniej trzy razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Oprócz tego starsze dzieci powinny korzystać przy pomocy dorosłych z nici dentystycznych oraz odpowiednio dobranych płukanek.
Doskonałym uzupełnieniem zabiegów pielęgnacyjnych jest odpowiednia dieta i ograniczenie węglowodanów.
– Dzieci powinny unikać diety z wysoką zawartością węglowodanów. Redukujemy – w miarę możliwości – spożycie cukrów. Unikamy coca-coli. Jest to napój, który zawiera bardzo dużą ilość cukru i – niestety – dzieci, które piją nagminnie coca-colę, częściej mają problemy z próchnicą. Po ostatnim, wieczornym myciu zębów nie przyjmujemy żadnych pokarmów czy płynów zawierających węglowodany. Spożycie tego rodzaju pokarmów może prowadzić do tzw. próchnicy butelkowej, na którą często zapadają małe dzieci – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Krzysztof Kowalczyk, lekarz stomatolog.
Bardzo ważne jest również, aby wykształcić u dziecka nawyk systematycznego odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Specjaliści doradzają, aby pierwszą wizytę odbyć, kiedy dziecko ma półtora do dwóch lat.
– Podczas pierwszej wizyty dziecko jest oswajane z instrumentami, które znajdują się w gabinecie. U niektórych pacjentów, także starszych, akcesoria dentystyczne wywołują negatywne skojarzenia. Aby dziecko pozwoliło się zbadać, musi zaufać dentyście. Lekarz bada dziecko, sprawdza, czy zęby nie są objęte procesem próchnicowym, czy dziecko ma proste zęby oraz czy wszystkie zęby pojawiły się we właściwej kolejności – tłumaczy Krzysztof Kowalczyk.
Częste i regularne wizyty u stomatologa pozwolą na bardziej efektywne wykrycie próchnicy i leczenie bez borowania. O zęby mleczne należy dbać od pierwszych miesięcy życia, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy, ale i zarezerwować miejsce dla zębów stałych, które będą służyć przez całe życie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.