Mówi: | Łukasz Magrian |
Funkcja: | zastępca dyrektora biura |
Firma: | Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna |
Bałtycki bursztyn może być wykorzystywany zarówno jako ozdoba, jak i składnik lekarstw i potraw
Bursztyn to jeden z najpopularniejszych kamieni, nie tylko w Polsce. Kojarzący się z Pomorzem szlachetny surowiec jest ceniony ze względu na wiele właściwości – wykorzystuje się go w zdobnictwie, ponadto ma on właściwości lecznicze, a także jest wykorzystywany jako składnik dań i napojów.
Bursztyn to kopalniana skamieniała żywica, która pochodzi z trzeciorzędowych drzew iglastych i liczy sobie blisko 40 milionów lat. Biżuteria wykonana z bursztynu od wieków zachwyca wielością barw i jest chętnie kupowana przez kobiety w każdym wieku. Jednym z największych miejsc poświęconych bursztynowi jest Piąta Aleja w Gdańsku, gdzie miłośnicy tego kruszcu mogą poznać jego historię oraz przekonać się oraz jak powstaje biżuteria na bazie bursztynu.
– Znajdują się tam liczne galerie, wystawy, miejsca, w których nie tylko można obejrzeć biżuterię, lecz także podejrzeć pracę rzemieślników, spróbować swoich sił przy obróbce tego tworzywa, zobaczyć jak trudna jest to praca. Można własnoręcznie przygotować pewne elementy i stworzyć swoją własną kompozycję – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Łukasz Magrian, zastępca dyrektora biura w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Bursztyn od wieków jest ceniony również za swoje właściwości zdrowotne. Wiara w dobroczynne działanie bursztynu została poparta badaniami naukowymi. Potwierdzono, że bursztyn pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit oraz ma działanie przeciwzapalne. Popularny kamień jest wykorzystywany również w zabiegach kosmetycznych.
– Wiele hoteli świadczących usługi z zakresu odnowy stosuje bursztyn. Właściwości lecznicze tego kamienia wykorzystuje się przy tworzeniu kosmetyków do konkretnych zabiegów. Bursztyn świetnie regeneruje skórę, działa antyalergicznie, daje poczucie wypoczynku i relaksu – mówi Łukasz Magrian.
Zabiegi z użyciem bursztynu polecane są przede wszystkim w okresie jesiennym, kiedy należy wzmocnić organizm i przygotować skórę do zimy. W ofercie salonów spa znajduje się masaż bursztynem, z wykorzystaniem pyłu bursztynowego lub kremów stworzonych na bazie tego kamienia.
Jedną z mniej znanych właściwości bursztynu są jego walory smakowe. Kruszec ten wykorzystywany jest bowiem nie tylko w popularnych nalewkach, ale stał się także dodatkiem do potraw.
– Bursztyn stał się również inspiracją do stworzenia konkretnych potraw, kompozycji barw i smaków, które nawiązują nie tylko do odcieni bursztynu, lecz także konkretnych produktów, które powstają na jego bazie. Na przykład nalewka bursztynowa, która jest wykorzystywana do tworzenia konkretnych potraw. Mamy zupę bursztynową oraz marynaty, które powstają w oparciu o kamień bursztynowy, a także lokalny browar – wymienia Magrian.
Badania wykazały, że bałtycki bursztyn ma najwięcej właściwości zdrowotnych w naturalnej postaci surowca oraz w postaci rozdrobnionej. Należy jedna pamiętać, aby nie stopić kamienia, ponieważ wówczas straci on większość swoich leczniczych właściwości.
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się
Aktorka dba o swoje zdrowie, regularnie wykonuje badania profilaktyczne, bacznie obserwuje swój organizm i szczepi się przeciwko chorobom zakaźnym. Jak przekonuje, szczepienia osób pełnoletnich są tak samo ważne jak dzieci, niektóre choroby bowiem częściej występują u dorosłych, a dodatkowo mają cięższy przebieg i niosą ze sobą ryzyko wielu powikłań. Julia Kamińska nie rozumie więc niechęci Polaków do szczepień ochronnych. Jej zdaniem to najlepsza inwestycja w zdrowie, więc trzeba zaufać naukowcom i lekarzom.
Problemy społeczne
Zapobieganie cyberuzależnieniom wśród dzieci wymaga dużego zaangażowania rodziców. Zakazy nie są wystarczające

– W obliczu rosnącego problemu cyberuzależnień wśród nieletnich kluczową rolę w jego zapobieganiu odgrywają rodzice – uważa Anna Dela, prezeska Instytutu Człowieka Świadomego. Jej zdaniem to oni powinni jak najwcześniej ustalić swoim pociechom zasady korzystania z sieci i limity czasowe. Muszą też zapewnić dzieciom atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu, żeby się im nie nudziło, kiedy będą offline. Rodzice często zbyt późno zauważają alarmujące sygnały, kiedy konieczna jest już konsultacja z psychologiem.
Teatr
Małgorzata Potocka: Jestem absolutnie oddana mojemu teatrowi. Jak się robi teatr z pasji, to nie trzeba odpoczywać

Twórczyni Teatru Sabat zaznacza, że prowadzenie teatru to nie tylko praca, ale także misja, która wymaga poświęcenia, a sukcesy przynoszą ogromną satysfakcję. Spektakularne rewie są efektem pasji, zaangażowania i profesjonalizmu wielu osób, a ona jest nie tylko reżyserką, choreografką i tancerką, ale także doskonałą menedżerką. Założycielka placówki podkreśla, że atmosfera, która panuje w Tatrze Sabat, sprzyja współpracy. Artyści czują się w nim jak w rodzinie i wciąż mogą doskonalić swoje umiejętności, co przekłada się na jakość przedstawień oraz na zadowolenie widzów.