Newsy

Wczasy za granicą coraz popularniejsze. Podczas ubiegłorocznego sezonu urlopowego w Hiszpanii i Chorwacji Polacy zostawili miliard złotych

2016-05-04  |  06:30

Zdaniem ekspertów obecnie najmodniejszymi kierunkami zagranicznych wojaży Polaków są Hiszpania, Chorwacja i Grecja. Ze względu na obawy przed atakami terrorystycznymi na popularności zdecydowanie straciła Tunezja. Mniejszym zainteresowaniem cieszy się również Egipt.

– Hiszpania jest dość popularnym kierunkiem, mimo że w porównaniu z innymi krajami europejskimi jest to drogi kraj. Bardzo dużo Polaków chce jechać do Chorwacji, dlatego że jest tam tanio i dlatego że można tam dojechać samochodem – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Krystyna Balicka, PR manager BookApart.com.

Eksperci wyliczyli, że już w ubiegłorocznym sezonie urlopowym tylko w tych dwóch krajach Polacy wydali miliard złotych. Wybierając miejsce na urlop, turyści myślą przede wszystkim o bezpieczeństwie, nawet kosztem ceny.

– Polacy chcą jeździć na wakacje, ale wybierają inne kierunki, często droższe, takie jak Hiszpania, Grecja, Chorwacja. Nawyki Polaków zmieniają się właściwie co roku, jeżeli nie co miesiąc. Jesteśmy gotowi zapuszczać się coraz dalej, wybieramy też coraz droższe hotele. Wiąże się to pewnie też z tym, że więcej zarabiamy. Kiedyś najpopularniejszymi kierunkami były Tunezja i Egipt. Z czasem to się trochę zmieniło, po części na pewno przez te zamachy terrorystyczne, które miały miejsce – mówi Krystyna Balicka.

Bezpośrednio po zamachach pojawiły się nawet obawy, że Polacy zrezygnują z wakacyjnych wojaży, a w związku z tym przychody biur podróży znacznie spadną. Czarne prognozy jednak się nie sprawdziły. Ci, którzy chcą wypocząć w atrakcyjnym miejscu, nadal stawiają na zagraniczne kurorty.

– Nadal często korzystają z biur podróży,  choć zaczynają się również uczyć samodzielnego podróżowania i organizowania wypoczynku. Jednak ta grupa Polaków jest nadal w mniejszości, tzn. lubimy wygodę, lubimy, kiedy wszystko jest zrobione za nas, dlatego takie propozycje jak np. wakacje all inclusive nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem – podkreśla Krystyna Balicka.

Poza Hiszpanią i Chorwacją coraz popularniejsze stają się też zupełnie nowe kierunki, które mają zastąpić coraz mniej bezpieczne kurorty. Polacy zaczęli więc odkrywać nieznane Bałkany – Albanię, Czarnogórę, a także Gruzję. Z kolei w miejsce Egiptu pojawił się droższy, ale bezpieczny Oman. Natomiast ci, którzy nie potrafią przezwyciężyć lęku przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi bądź nie stać ich na wypoczynek za granicą, stawiają na sprawdzone wakacje w urokliwych zakątkach Polski.

– Wybieramy raczej takie miejsca, które nie są bardzo popularne, bo chcemy jednak, żeby te wakacje były spokojne, chcemy trochę odpocząć od ludzi, więc jeżeli jesteśmy podróżującą rodziną, to najprawdopodobniej nie wybierzemy dużego miasta i nie pojedziemy tam ze swoimi dziećmi, tylko zdecydujemy się na jakiś mniejszy pensjonat, gdzieś z dala od zgiełku – tłumaczy Krystyna Balicka.

Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszy się Bałtyk i takie kurorty jak Międzyzdroje, Ustka czy Hel. Poza terenami nadmorskimi Polacy bardzo często wybierają Mazury.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.