Newsy

Polacy przywiązują coraz większą wagę do wystroju wnętrz. Są skłonni wydawać duże kwoty na zakup elementów dekoracyjnych

2015-12-14  |  06:40
Mówi:Patrycja Zaczyńska
Funkcja:architekt
Firma:założycielka pracowni projektowo-wykonawczej ADP ARCH LTD
 • MP4
 • Osoby, które do urządzania swoich domów i mieszkań zatrudniają wykwalifikowanych projektantów wnętrz, zazwyczaj liczą się z dużymi kosztami i są przygotowani na spory wydatek. Zamożni nie liczą pieniędzy, bo dla nich najważniejsza jest wysoka jakość i stylowy design. Ci mniej majętni często przez lata odkładają swoją oszczędności, by w końcu spełnić marzenie o idealnej przestrzeni do życia. 

  Projektanci podkreślają, że Polacy wydają coraz więcej na aranżację wnętrz i nie żałują pieniędzy na drogie wyposażenie czy markowy sprzęt – starają się unikać podróbek czy tanich zamienników.

  – Klienci, którzy mają zamiar zainwestować w budynek wyjątkowy i z takiej niszowej półki, liczą się z tym, że koszty będą wysokie. Są zdecydowani wydawać więcej na trwałość, jakość i design. Czasami wręcz jestem pozytywnie zdziwiona, że klient zdecyduje się na tak drogi element wystroju bądź szlachetne wykończenia, takie jak kamień czy metal – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle Patrycja Zaczyńska, architekt i założycielka międzynarodowej pracowni projektowo-wykonawczej ADP ARCH LTD.

  Przy aranżacji wnętrz Polacy często mają dylemat, czy postawić na wygodę i funkcjonalność, czy może na wyjątkową elegancją i oryginalny design. Bywa, że zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja, właściciele wnętrz spędzają godziny na ustaleniach z projektantami.

  – Dużo zależy od tego, jaka przestrzeń jest do zagospodarowania. Jeśli jest bardziej prywatna, to totalnie zależy nam na naszej wygodzie, natomiast w przypadku pomieszczeń reprezentacyjnych większą wagę przywiązujemy do estetyka. Muszę jednak powiedzieć, że zwykle bierze górę ten aspekt, że musi być naprawdę bardzo funkcjonalnie – podkreśla Patrycja Zaczyńska.

  Projektanci tłumaczą, że w przypadku wystroju wnętrz nie można ślepo kierować się sugestiami z kolorowych pism. To, co doskonale prezentuje się na zdjęciu, niekoniecznie będzie współgrać z naszą przestrzenią. Często trzeba pogodzić rozbieżne pomysły dotyczące zarówno wykończenia, jak i najmniejszych dodatków.

  – Wspólnie dochodzimy do tego, czy ten element jest naprawdę potrzebny, co jest niewygodne, co jest zbyteczne. Tak samo jest w przypadku elementów ozdobnych. Zastanawiamy się, czy warto wydać na coś pieniądze, czy większą część budżetu poświęcić na estetykę, czy lepiej na funkcjonalność i trwałość np. sprzętu, który będzie służył przez lata – mówi Patrycja Zaczyńska.

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Media

  Finanse

  Ponad 70 proc. Polaków najbardziej obawia się braku dostępu do opieki zdrowotnej. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiada już 3,5 mln osób

  Po I połowie tego roku prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym było objętych już 3,5 mln Polaków. To 15-proc. wzrost rok do roku – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Do tego wzrostu popularności przyczyniła się pandemia COVID-19, która dodatkowo spotęgowała obawy Polaków związane z utratą zdrowia i brakiem dostępu do opieki lekarskiej. Pakiety medyczne to dziś najpopularniejszy benefit w polskich firmach – korzysta z niego ponad 70 proc. pracowników.

  Infrastruktura

  70 proc. budynków mieszkalnych w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Ich kompleksowa renowacja może napędzić gospodarkę i stworzyć kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy

  W Polsce aż 70 proc. spośród 5 mln domów jednorodzinnych nie spełnia standardów efektywności energetycznej. W rezultacie roczne koszty ogrzewania typowego domu o powierzchni 118 mkw., wyposażonego w kocioł węglowy oraz stare drzwi i okna, sięgają w tej chwili ok. 6,5 tys. zł. Po modernizacji, ociepleniu i wymianie stolarki ten koszt mógłby spaść nawet do 1,8 tys. zł rocznie – oszacowali analitycy w raporcie „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii”. Wynika z niego także, że w Polsce powszechna termomodernizacja budynków mieszkalnych – wymuszona unijną strategią – mogłaby się stać motorem napędowym krajowej gospodarki po pandemii i stworzyć nawet kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy.