Newsy

Polacy przywiązują coraz większą wagę do wystroju wnętrz. Są skłonni wydawać duże kwoty na zakup elementów dekoracyjnych

2015-12-14  |  06:40
Mówi:Patrycja Zaczyńska
Funkcja:architekt
Firma:założycielka pracowni projektowo-wykonawczej ADP ARCH LTD
  • MP4
  • Osoby, które do urządzania swoich domów i mieszkań zatrudniają wykwalifikowanych projektantów wnętrz, zazwyczaj liczą się z dużymi kosztami i są przygotowani na spory wydatek. Zamożni nie liczą pieniędzy, bo dla nich najważniejsza jest wysoka jakość i stylowy design. Ci mniej majętni często przez lata odkładają swoją oszczędności, by w końcu spełnić marzenie o idealnej przestrzeni do życia. 

    Projektanci podkreślają, że Polacy wydają coraz więcej na aranżację wnętrz i nie żałują pieniędzy na drogie wyposażenie czy markowy sprzęt – starają się unikać podróbek czy tanich zamienników.

    – Klienci, którzy mają zamiar zainwestować w budynek wyjątkowy i z takiej niszowej półki, liczą się z tym, że koszty będą wysokie. Są zdecydowani wydawać więcej na trwałość, jakość i design. Czasami wręcz jestem pozytywnie zdziwiona, że klient zdecyduje się na tak drogi element wystroju bądź szlachetne wykończenia, takie jak kamień czy metal – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle Patrycja Zaczyńska, architekt i założycielka międzynarodowej pracowni projektowo-wykonawczej ADP ARCH LTD.

    Przy aranżacji wnętrz Polacy często mają dylemat, czy postawić na wygodę i funkcjonalność, czy może na wyjątkową elegancją i oryginalny design. Bywa, że zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja, właściciele wnętrz spędzają godziny na ustaleniach z projektantami.

    – Dużo zależy od tego, jaka przestrzeń jest do zagospodarowania. Jeśli jest bardziej prywatna, to totalnie zależy nam na naszej wygodzie, natomiast w przypadku pomieszczeń reprezentacyjnych większą wagę przywiązujemy do estetyka. Muszę jednak powiedzieć, że zwykle bierze górę ten aspekt, że musi być naprawdę bardzo funkcjonalnie – podkreśla Patrycja Zaczyńska.

    Projektanci tłumaczą, że w przypadku wystroju wnętrz nie można ślepo kierować się sugestiami z kolorowych pism. To, co doskonale prezentuje się na zdjęciu, niekoniecznie będzie współgrać z naszą przestrzenią. Często trzeba pogodzić rozbieżne pomysły dotyczące zarówno wykończenia, jak i najmniejszych dodatków.

    – Wspólnie dochodzimy do tego, czy ten element jest naprawdę potrzebny, co jest niewygodne, co jest zbyteczne. Tak samo jest w przypadku elementów ozdobnych. Zastanawiamy się, czy warto wydać na coś pieniądze, czy większą część budżetu poświęcić na estetykę, czy lepiej na funkcjonalność i trwałość np. sprzętu, który będzie służył przez lata – mówi Patrycja Zaczyńska.

    Czytaj także

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Handel

    Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

    Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.

    Problemy społeczne

    Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

    W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.