Mówi: | Tomasz Sobierajski |
Funkcja: | socjolog |
Polacy wśród najmniej dbających o zdrowie narodowości
Polacy przodują w rankingu najbardziej zestresowanych i najmniej dbających o siebie narodów europejskich. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju ma problemy ze zdrowiem fizycznym, społecznym i psychicznym, a większość zbyt dużo czasu poświęca pracy. Aby temu zaradzić, konieczne jest wprowadzenie edukacji prozdrowotnej w szkołach.
W najnowszym raporcie „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013” badającym świadomość zdrowotną, wyróżniono osiem stylów zdrowia. Jedną z dość licznych grup są świadomi optymiści, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne, fizyczne i społeczne. Niestety, jeszcze więcej, bo ponad 50 proc. badanych ma problemy z każdym z tych trzech elementów higienicznego trybu życia.
- Są zmęczeni, wypaleni, nieufni, nie radzą sobie z określonymi nawykami, nie uprawiają sportu, nie dbają o siebie, o swoje zdrowie, o relacje. Na tle Europy nie wypadamy zbyt dobrze. Jesteśmy jednym z najbardziej zestresowanych narodów, a jednocześnie stoimy na szczycie tych krajów, które nie dbają o zdrowie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Tomasz Sobierajski, socjolog.
Jego zdaniem przyczyną takiego stanu jest przede wszystkim brak wiedzy o profilaktyce zdrowotnej. W naszym kraju wciąż za mało mówi się o tym, jak zapobiegać określonym chorobom. Co więcej, Polacy nie umieją znaleźć równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem.
- Może to wynikać z tego, że ciągle nam się wydaje, że jesteśmy na dorobku. Chcemy więcej, bo bardzo długo mieliśmy bardzo niewiele. Ciągle na coś pracujemy i ciągle nam się wydaje, że jest za mało. Że mamy jeszcze nie taki samochód, jeszcze nie takie mieszkanie. Ciągle aspirujemy i nie potrafimy sobie powiedzieć dość, że jest granica, że gdzieś liczymy się my – tłumaczy Tomasz Sobierajski.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem w tym przypadku w jest prowadzenie prozdrowotnych zajęć edukacyjnych do szkół. Wiedza na temat znaczenia zdrowego stylu życia i relacji z bliskimi, wartości szczepień czy działania określonych leków wpojona w dzieciństwie zaowocuje odpowiednimi zachowaniami w życiu dorosłym. Więcej na www.StyleZdrowia.pl.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.