Newsy

Ponad 70 proc. kobiet, które noszą buty na obcasach, cierpi z powodu bólu stóp

2015-03-13  |  06:30

Ból, zniekształcenie palców, zmniejszenie ruchomości w stawach skokowych i przeciążenie mięśni łydki – to tylko niektóre dolegliwości związane z noszeniem butów na wysokim obcasie. Aby zapobiegać tego typu problemom, należy wybierać obuwie o elastycznym przodzie ze stabilnymi obcasami. Kilka razy w tygodniu wysokie buty warto również zamienić na wygodne obuwie na płaskiej podeszwie.

Według sondażu przeprowadzonego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Podologów, 71 proc. kobiet noszących buty na wysokich obcasach skarży się na ból.

– Istnieją dwa główne rodzaje bólu w butach na wysokim obcasie: ten, który odczuwa się z przodu stopy, koncentruje się na środku, tam, gdzie jest duży nacisk. Czasem jest tak intensywny, że trzeba zdjąć buty i rozmasować stopę. Drugi rodzaj bólu, to ból palców wynikający z tarcia spowodowanego palcami młotkowatymi – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Franz Gondoin, podolog z Kliniki Ruchu.

Palce młotkowate są częstą przypadłością kobiet chodzących na wysokim obcasie. But zbyt ciasny w przedniej części doprowadza do ciągłego zgięcia palców, a w konsekwencji do rozciągnięcia więzadeł w stawach międzypaliczkowych i ich deformacji.

Częstym błędem, jaki popełniają kobiety, jest kupowanie butów rano. Wtedy stopy są dość wąskie i dobrze wyglądają. Pod koniec dnia stopa robi się odrobinę szersza, dlatego trzeba wybierać się na zakupy właśnie wtedy. Warto również zwrócić uwagę na kształt obcasa oraz przednią część buta - tłumaczy Franz Gondoin.

Aby zapobiegać powstaniu palców młotkowatych, należy wybierać buty o elastycznym przodzie i stabilnym obcasie.

Obcas powinien mieć kształt małej platformy. Kość piętowa, czyli pięta, musi stabilnie stać na tej części. Jeżeli nie stoi, wówczas stopa będzie przesuwać się do przodu. Wtedy palce próbują złapać stabilność, chwytając się ziemi, a to właśnie powoduje powstawanie deformacji i tworzy tarcie w bucie – dodaje Gondoin.

Oprócz dolegliwości bólowych i zaburzeń ukształtowania stóp noszenie butów na obcasie o wysokości 5 cm i wyższym doprowadza do zmniejszenia ruchomości w stawach skokowych i wydłużenia czasu poszczególnych faz chodu. Co więcej, powstaje wtedy nadmierne i długotrwałe napięcie mięśnia brzuchatego łydki.

Jak wynika z przeglądu badań opublikowanego w czasopiśmie „Rehabilitacja w praktyce”, jedynie obcasy o wysokości do 3,5 cm nie mają istotnego wpływu na stopy. W przypadku noszenia butów wyższych zaleca się, by kilka razy w tygodniu zamieniać je na wygodne buty na płaskiej podeszwie.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.