Newsy

Popularność zyskuje salsation. To trening fitness przeplatany tańcem i zmysłowymi ruchami

2016-07-08  |  06:30

Salsation to trening taneczny, połączenie programu dance i fitness. Motywem przewodnim ćwiczeń jest radość, jaką niesie taniec i ruch, oraz nacisk na muzyczną interpretację poszczególnych choreografii połączonych z dobrą zabawą. Zajęcia łączą w sobie bezpieczny dla stawów trening funkcjonalny i ekspresję liryczną. Program powstał w 2009 roku w Chinach, a do Polski dotarł niecały rok temu, jednak już bije on rekordy popularności.

Salsation to trening, który łączy taniec i fitness. Zawiera on elementy zarówno treningu funkcjonalnego, który opiera się na imitowaniu ruchów wykonywanych w trakcie życia codziennego, jak i takich stylów tanecznych jak np. reggae, ton del sol i salsa – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Aleksandra Balcerzak, ekspert FitPlanner.pl.

Nazwa „salsation” powstała w wyniku połączenia słów „salsa” i „sensation”. Nie chodzi tu jednak o salsę, czyli znany latynoamerykański taniec, choć z niego ten trening również czerpie.

Słowo „salsa” jest tutaj użyte w znaczeniu z języka hiszpańskiego, czyli jako sos, co oznacza, że trening ten jest mieszanką rytmów, stylów i kultur, a „sensation” oznacza czucie, to wskazuje na to, że w trakcie tego treningu nabywamy większą świadomość własnego ciała – tłumaczy Aleksandra Balcerzak.

Instruktorzy podkreślają, że tym, co zdecydowanie wyróżnia zajęcia salsation, jest przywiązywanie wagi nie tylko do techniki wykonywanych ruchów, lecz także do interpretacji tekstów poszczególnych piosenek.

Jest to aktywność przeznaczona tak naprawdę dla każdego. To nie jest trening, który jest bardzo obciążający, nie ma tu gwałtownych ruchów, a wręcz przeciwnie – są jakieś zmysłowe, kobiece. Jest to trening przede wszystkim funkcjonalny, bo chodzi tu o rozwój całego ciała, bez nadmiernego rozbudowywania masy mięśniowej – podkreśla Aleksandra Balcerzak.

Do Polski salsation dotarło niecały rok temu i jest to trend, który rozwinął się najszybciej ze wszystkich nowości. Obecnie jest ponad 250 wyszkolonych instruktorów salsation w całej Polsce i ta liczba w bardzo szybkim tempie wzrasta.

Myślę, że optymalny trening to do trzech razy w tygodniu. Wtedy nie obciążamy zbytnio naszego organizmu, nie przeforsowujemy się – mówi Aleksandra Balcerzak.

Z danych serwisu FitPlanner.pl wynika, że największą popularnością salsation cieszy się na Mazowszu, Małopolsce i w Wielkopolsce. 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.