Mówi: | dr Agnieszka Rudzka-Kocjan |
Funkcja: | specjalista pediatra, ekspert BebiProgram.pl |
Prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka wspomaga dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6
W rozwoju mózgu bardzo ważną rolę odgrywają tłuszcze. Największe znaczenie dla budowy komórek nerwowych mają wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6.
– W pierwszych latach życia dziecka mózg rozwija się najbardziej intensywnie. W tym okresie tworzą się nowe połączenia między komórkami nerwowymi i one są odpowiedzialne za wszystkie czynności ośrodkowego układu nerwowego – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle lek. med. Agnieszka Rudzka-Kocjan, specjalista pediatra, ekspert BebiProgram.pl.
Mózg to najbardziej energochłonny narząd organizmu. Do budowy komórek nerwowych, czyli neuronów, potrzebuje on odpowiednich składników odżywczych. Dostarczenie tych składników w optymalny ilościach i proporcjach może wspierać procesy poznawcze, motoryczne i czuciowe dziecka.
– Mózg jest narządem bardzo aktywnym biologicznie. Do jego prawidłowego funkcjonowania i do prawidłowej budowy potrzebuje bardzo wielu różnych składników odżywczych. Szczególnie istotne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6 – tłumaczy lek. med. Agnieszka Rudzka-Kocjan.
Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne zarówno do rozwoju mózgu, jak i tkanki nerwowej oraz wzroku. Największą rolę odgrywają tu długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3: kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz jego prekursor, czyli kwas alfa-linolenowy (ALA).
– Kwas DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, to jest ten najważniejszy kwas z grupy kwasów omega-3, który jest budulcem m.in. błon komórkowych układu nerwowego. Natomiast kwas alfa-linolenowy jest prekursorem kwasu DHA. Dostarczamy w diecie kwas alfa-linolenowy, który potem przekształcany jest w wyniku procesów biochemicznych do kwasu EPA, czyli eikozapentaenowy, który następnie przekształca się do kwasu DHA, czyli dokozaheksaenowego – wyjaśnia pediatra.
Składniki te powinny być dostarczane dziecku wraz z pożywieniem. Najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia i kontynuację karmienia piersią do 2 roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzeniu diety dziecka. Mleko matki w pełni zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne dzieci do ukończenia 6 miesiąca życia, zawiera niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze i wspiera rozwój procesów poznawczych.
Należy pamiętać o tym, że karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
Czytaj także
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2025-01-21: Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
- 2024-12-16: Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Pacjenci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy
- 2024-11-21: Prawa dzieci wciąż nie są wszędzie respektowane i chronione. W Polsce brakuje ważnego mechanizmu ochrony międzynarodowej
- 2024-12-09: Podejście do przemocy wobec dzieci się zmienia, ale wciąż dużo jest do zrobienia. Trwają prace nad uszczelnieniem przepisów
- 2024-11-26: RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2025-01-22: Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
- 2024-11-12: W Polsce rodzi się najmniej dzieci w historii pomiarów. Duże znaczenie mają różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn oraz rynek pracy
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu
Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.
Gwiazdy
Damian Janikowski: Charakter wojownika pozwolił mi przejść z zapasów do MMA. Mam zamiar wysoko zajść w Federacji KSW
Były zapaśnik nie ukrywa, że przejście z dyscypliny, w której zdobył brązowy medal olimpijski, do MMA nie było łatwe. Przede wszystkim zaskoczyła go technika walki, w której dozwolonych jest dużo więcej chwytów niż na macie. Udało mu się jednak pokonać kryzys i teraz jest dumny ze swoich sukcesów na nowej płaszczyźnie. Ma nawet ambicje walczyć o najwyższe trofea w KSW. Damian Janikowski zaznacza, że nie boi się wyzwań ani ciężkiej pracy. Nie wyklucza więc, że po zakończeniu kariery sportowej zostanie trenerem albo wróci do wojska.
Sport
Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
Niemal co trzecie polskie dziecko w wieku 7–9 lat ma nieprawidłową masę ciała – alarmują eksperci ochrony zdrowia i wskazują, że będzie to mieć poważne konsekwencje. Rośnie pokolenie osób, które w młodym wieku będą się zmagały z chorobami metabolicznymi, ale też z problemami natury psychicznej. Wciąż brakuje efektywnych działań zapobiegających problemowi i współpracy międzyresortowej na tym polu. Eksperci ostrzegają jednak przed biernym oczekiwaniem na odgórne akcje i zachęcają do zmiany nawyków już na poziomie domu rodzinnego.