Newsy

Procedura pobrania krwi pępowinowej bezpieczna dla dziecka

2013-10-03  |  11:27
Mówi:Justyna Morgaś
Funkcja:kierownik
Firma:Bank Komórek Macierzystych Novum
  • MP4
  • Procedura pobierania krwi pępowinowej jest prosta i bezpieczna dla dziecka. Z krwi wybierane są komórki macierzyste, które można przechowywać nawet przez 30 lat. W tym czasie można korzystać z komórek pobranych w czasie porodu. 

    Pobranie krwi pępowinowej można wykonać podczas porodu fizjologicznego, naturalnego, jak i również podczas cesarskiego cięcia. Rodzice zainteresowani przechowywaniem komórek macierzystych w specjalnym banku otrzymują w placówce specjalistyczny zestaw do pobrania krwi pępowinowej.

    Po urodzeniu się dziecka i po jego odpępnieniu krew pępowinowa zostaje pobrana. Potocznie mówiąc, nie zabieramy dziecku krwi. Taka pobrana krew trafia do laboratorium, gdzie następuje etap preparatyki. To oznacza, że z tej warstwy krwi pępowinowej wyselekcjonujemy komórki macierzyste – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjnej Newseria Lifestyle Justyna Morgaś, kierownik w Banku Komórek Macierzystych Novum.

    Wyselekcjonowane komórki macierzyste są przechowywane w tzw. temperaturze głębokiego zamrożenia w oparach ciepłego azotu, czyli -196 st. C, aż do użycia klinicznego tychże komórek.

    –  W tych komórkach nie zachodzą żadne procesy biologiczne. Komórki są w pewnym sensie uśpione, więc jeżeli rozmrażamy je po 15-30 latach, to wciąż są to komórki macierzyste tego dziecka z dnia porodu – zapewnia Morgaś.

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Gwiazdy

    Joanna Kurowska: Okres świąteczny daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i jest takim powrotem do dzieciństwa. Nie czepiam się tego, że ktoś dekoruje swój dom już w listopadzie

    Aktorka nie widzi nic złego w tym, że już w listopadzie na sklepowych półkach pojawiają się dekoracje związane z Bożym Narodzeniem. Jak zauważa, nie brakuje osób, które chętnie je wtedy kupują i dużo wcześniej przystrajają swoje mieszkania, ubierają choinki czy zakładają iluminacje. Trendy wyznaczają też gwiazdy, które już teraz dzielą się w mediach społecznościowych świątecznymi inspiracjami. Zdaniem Joanny Kurowskiej nikt nie ma prawa do krytyki kierowników sklepów, konsumentów czy znanych osób. Każdy z nich kieruje się bowiem w tej kwestii innymi pobudkami.

    Problemy społeczne

    W tym roku liczba nowych zakażeń wirusem HIV sięgnie w Polsce 2 tys. Większość z nich rozpoznawana jest na późnym etapie

    W 2023 roku na świecie żyło ok.  40 mln osób zakażonych wirusem HIV. Z powodu chorób związanych z AIDS zmarło 630 tys. – wynika z danych ONZ. W Polsce przez 10 miesięcy 2024 roku odnotowano niemal 2 tys. zakażeń. Większość przypadków jest rozpoznawana na późnym etapie zakażenia. Rzadko się testujemy, nie znamy też możliwości profilaktyki przed- i poekspozycyjnej – przypominają eksperci z okazji obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia Walki z AIDS.

    Media

    Dawid Kwiatkowski: Uczestnicy „Must Be the Music” starają się zaczepiać nas na korytarzach. Ja uciekam, bo przed castingiem nie chcę wchodzić w żadne relacje

    Nowy juror w programie „Must Be the Music” przyznaje, że na planie produkcji panują duże emocje. Na castingi zgłosiło się bowiem wielu utalentowanych solistów i różne zespoły muzyczne, a każdy chce wypaść jak najlepiej i przejść do kolejnego etapu. Niektórzy uczestnicy próbują w kuluarach zbliżyć się do jurorów i być może w ten sposób też coś „ugrać”, ale Dawid Kwiatkowski zaznacza, że on sam nie daje się w żaden sposób przekupić. Jest obiektywny, bezstronny i jego ocena podyktowana jest tylko tym, co widzi i słyszy ze sceny.