Mówi: | Danuta Błażejczyk |
Funkcja: | wokalistka |
Proroczy sen skłonił Danutę Błażejczyk do nagrania płyty z piosenkami Kaliny Jędrusik
– Mojej koleżance śniła się Kalina. Mówiła, żeby powiedziano mi, że mam nagrać płytę z piosenkami Jędrusik. Na początku myślałam, że tak jak jest ze snami, różne rzeczy nam się śnią, ale żeby tak we wszystko wierzyć to nie do końca. Potem dostałam zaproszenie od Fundacji Kalinowe Serce na koncert i wtedy dowiedziałam się, że należałam do ulubionych wykonawczyń Kaliny. W tym momencie zrozumiałam, że to znak z nieba, że mam się wziąć za płytę – opowiada Danuta Błażejczyk agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Błażejczak planuje wyda płytę z najbardziej znanymi piosenkami Jędrusik, czyli między innymi "Bo we mnie jest seks", "Romeo czy jesteś na dole", "SOS", "Do ciebie szłam". Na płycie znajdą się też utwory w wykonaniu słynnego barytona Marcin Bronikowskiego, który zaśpiewa w duecie z Błażejczyk i jedną piosenkę solo.
– Będą też mniej znane kompozycje Krzysztofa Komedy oraz duety, które Kalina śpiewała z Zofią Kucówną – mówi piosenkarka.
Kalina Jędrusik zmarła 7 sierpnia 1991 roku w Warszawie. Była aktorką teatralną i filmową, piosenkarką i artystką kabaretową. Od 2012 roku funkcjonuje Fundacja Kalinowe Serce, którego założycielami są Zbigniew Dzięgiel i Maciej Zakościelny. Fundacja dba o spuściznę artystyczną Kaliny Jędrusik.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.