Mówi: | Karol Popławski |
Firma: | WygodnyRower.pl |
Przed rozpoczęciem sezonu należy sprawdzić stan techniczny roweru
Po każdej dłuższej przerwie rower wymaga przeglądu stanu technicznego. Aby mieć pewność, że jazda po zimowym postoju będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego warsztatu rowerowego.
– Po każdym kilkumiesięcznym postoju rower wymaga przeglądu i ewentualnej konserwacji. Najważniejsze są sprawnie działające hamulce i biegi oraz wystarczający poziom ciśnienia powietrza w oponach. Bardzo istotny jest też napęd, czyli łańcuch oraz zębatki. Najlepiej udać się do serwisu. Każdy warsztat oferuje podstawowy przegląd po okresie zimowym. Dzięki temu rower będzie służył bezawaryjnie nawet cały sezon – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Karol Popławski, właściciel sklepu WygodnyRower.pl.
Polacy w nowym sezonie coraz częściej decydują się na zakup nowego roweru. Popularne przez lata rowery górskie nabywane najczęściej w dużych sklepach lub hipermarketach powoli tracą zwolenników. Ich miejsce zajmują bardziej profesjonalne jednoślady, odpowiednie np. do triathlonu.
– Coraz więcej osób dokonując zakupu roweru, decyduje się na pojazd służący do konkretnego celu, np. jazdy crossowej czy poruszania się po mieście. Gwarantuje to funkcjonalność i pełne zadowolenie z użytkowania. Takie pojazdy są zazwyczaj lepiej wyposażone oraz pozwalają na długoletnią i bezproblemową eksploatację – mówi ekspert.
Koszt profesjonalnych rowerów waha się od 1,5 do 12 tys. złotych. Znacznie tańsze są rowery z napędem jednorzędowym. Stanowią one szybkie, lekkie i bezawaryjne pojazdy, niewymagające dużych nakładów na eksploatację, dlatego najchętniej są używane przez mieszkańców większych miast.
– Najpopularniejszym rowerem jednorzędowym jest pojazd typu ostre koło. Stanowi ono specyficzny typ napędu, w którym tylna zębatka jest na stałe spięta z kołem łańcuchowym oraz przednim trybem. W rezultacie obrót pedałów uzależniony jest od obrotu kół, przez co nie ma możliwości jechania bez niepedałowania, nawet zjeżdżając z górki. W tym wypadku należy pedałować do tyłu – tłumaczy Popławski.
Obok ceny i funkcjonalności na decyzję o kupnie roweru wpływa kolor ramy. Największym zainteresowaniem cieszą się klasyczne kolory, takie jak: biały, czarny, grafitowy lub szary w wersji matowej.
– Trend ten zdominował przemysł motoryzacyjny już dwa lata temu, a branża rowerowa nie pozostaje mu obojętna. Najmodniejsze barwy rowerów często powielają kolorystykę designerskich modeli samochodów – mówi ekspert.
Coraz więcej rowerzystów decyduje się na przegląd przedsezonowy, czyli wizytę w warsztacie, zanim pogoda będzie odpowiednia do jazdy. Pozwala to uniknąć stresu i zatłoczenia w serwisach oraz rozpocząć wycieczki rowerowe wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.