Mówi: | Karol Popławski |
Firma: | WygodnyRower.pl |
Przed rozpoczęciem sezonu należy sprawdzić stan techniczny roweru
Po każdej dłuższej przerwie rower wymaga przeglądu stanu technicznego. Aby mieć pewność, że jazda po zimowym postoju będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego warsztatu rowerowego.
– Po każdym kilkumiesięcznym postoju rower wymaga przeglądu i ewentualnej konserwacji. Najważniejsze są sprawnie działające hamulce i biegi oraz wystarczający poziom ciśnienia powietrza w oponach. Bardzo istotny jest też napęd, czyli łańcuch oraz zębatki. Najlepiej udać się do serwisu. Każdy warsztat oferuje podstawowy przegląd po okresie zimowym. Dzięki temu rower będzie służył bezawaryjnie nawet cały sezon – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Karol Popławski, właściciel sklepu WygodnyRower.pl.
Polacy w nowym sezonie coraz częściej decydują się na zakup nowego roweru. Popularne przez lata rowery górskie nabywane najczęściej w dużych sklepach lub hipermarketach powoli tracą zwolenników. Ich miejsce zajmują bardziej profesjonalne jednoślady, odpowiednie np. do triathlonu.
– Coraz więcej osób dokonując zakupu roweru, decyduje się na pojazd służący do konkretnego celu, np. jazdy crossowej czy poruszania się po mieście. Gwarantuje to funkcjonalność i pełne zadowolenie z użytkowania. Takie pojazdy są zazwyczaj lepiej wyposażone oraz pozwalają na długoletnią i bezproblemową eksploatację – mówi ekspert.
Koszt profesjonalnych rowerów waha się od 1,5 do 12 tys. złotych. Znacznie tańsze są rowery z napędem jednorzędowym. Stanowią one szybkie, lekkie i bezawaryjne pojazdy, niewymagające dużych nakładów na eksploatację, dlatego najchętniej są używane przez mieszkańców większych miast.
– Najpopularniejszym rowerem jednorzędowym jest pojazd typu ostre koło. Stanowi ono specyficzny typ napędu, w którym tylna zębatka jest na stałe spięta z kołem łańcuchowym oraz przednim trybem. W rezultacie obrót pedałów uzależniony jest od obrotu kół, przez co nie ma możliwości jechania bez niepedałowania, nawet zjeżdżając z górki. W tym wypadku należy pedałować do tyłu – tłumaczy Popławski.
Obok ceny i funkcjonalności na decyzję o kupnie roweru wpływa kolor ramy. Największym zainteresowaniem cieszą się klasyczne kolory, takie jak: biały, czarny, grafitowy lub szary w wersji matowej.
– Trend ten zdominował przemysł motoryzacyjny już dwa lata temu, a branża rowerowa nie pozostaje mu obojętna. Najmodniejsze barwy rowerów często powielają kolorystykę designerskich modeli samochodów – mówi ekspert.
Coraz więcej rowerzystów decyduje się na przegląd przedsezonowy, czyli wizytę w warsztacie, zanim pogoda będzie odpowiednia do jazdy. Pozwala to uniknąć stresu i zatłoczenia w serwisach oraz rozpocząć wycieczki rowerowe wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.