Newsy

Przy wyborze tkaniny na obicie kanapy nie można kierować się tylko jej wyglądem i kolorem. Najbardziej funkcjonalna jest tkanina o drobnym splocie

2017-02-28  |  06:20

Duże znaczenie przy użytkowaniu kanapy mają jej parametry techniczne, faktura i właściwości. Materiał przede wszystkim powinien być odporny na ścieranie, na blaknięcie i powstawanie supełków na powierzchni. Zdaniem fachowców, najbardziej wytrzymałe są tkaniny o drobnym splocie. Przy produkcji powinny być także odpowiednio zaimpregnowane, dzięki czemu nie będzie do nich przylegał brud i zanieczyszczenia.

– Przy wyborze koloru musimy zwrócić uwagę, co nam się podoba. Można kierować się aktualnie obowiązującymi trendami, ale lepiej jest indywidualnie podejść do tematu i dobrać do własnego wnętrza wybrany kolor. W przypadku faktury polecałbym praktyczne rozwiązania, czyli tkaniny o drobnym splocie, który umożliwia łatwiejsze czyszczenie kanapy, co zapewnia róœnież to, że będzie nam ona dłużej służyła. Często też tkaniny o małym splocie są bardziej odporne na blaknięcie, na utrzymanie koloru – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Leszek Szymański z Design-Expo.pl.

Jednym z podstawowych parametrów, który określa tkaninę są tzw. cykle Martindala. Jest to taki sposób badania tkaniny, który pozwala nam określić, czy tkanina jest odporna na ścieranie.

– Bada się to na specjalnych maszynach, które pocierają nam przez dzień, dwa albo nawet kilka dni taką tkaninę do momentu, kiedy ona straci swoje właściwości. Mierzy się to tzw. liczbą cykli i taka maszyna po badaniu pokazuje, przy jakiej liczbie cykli nastąpiło uszkodzenie danej tkaniny i wtedy uzyskujemy parametr tej tkaniny. Tkaniny, które posiadają liczbę cykli rzędu 50-60 tys. są uznawane za dobre, aczkolwiek teraz najlepsze tkaniny posiadają również tak bardzo wyśrubowane parametry – 200 tys. cykli i to już jest takie rozwiązanie, które teraz jest spotykane w związku z dużym postępem technologicznym – tłumaczy Leszek Szymański.

Natomiast w przypadku tkanin o grubym splocie jest to praktycznie niemożliwe, gdyż sam splot ze względów technicznych i konstrukcyjnych uniemożliwia tak dużą wytrzymałość.

Istotnym parametrem przy wyborze tkaniny są również takie właściwości, które potwierdzają zachowania kolorów przez długi okres czasu.

– Chodzi tutaj o wpływ promieni słonecznych na tkaninę. Mierzy się to za pomocą skali od 1 do 5, przy czym parametr od 4 do 5 są to dobre tkaniny. Myślę, że tkanin, które nie posiadają tak wysokich parametrów nie powinniśmy kupować, szczególnie przy kanapach, które są właśnie narażone na działanie promieni słonecznych – wyjaśnia Leszek Szymański.

Przy wyborze właściwego obicia do kanapy trzeba również zwrócić uwagę na tzw. "peelingowanie się" tkaniny, czyli powstawanie supełków na jej powierzchni.

– Występuje to szczególnie w tkaninach z dużą domieszką syntetyków, szczególnie poliestrów i tutaj skala występuje również od 1 do 5, przy czym dobre są tylko o parametrze 4 i 5, pozostałych również nie powinniśmy stosować. Jest to szczególnie ważne przy częstym używaniu kanapy, szczególnie przy np. wnętrzach komercyjnych. Ma to znaczenie również we wnętrzach mieszkalnych, aczkolwiek niec mniejsze – mówi Leszek Szymański.

Niełatwo jest na pierwszy rzut oka rozpoznać tkaninę wysokiej jakości. Często bowiem tkaniny, które są wykonane z włókien syntetycznych, np. poliestrów wyglądają niemal identycznie jak naturalne. Dlatego też przede wszystkim trzeba kierować się tymi parametrami, które podają producenci.

– Po wyborze możemy sprawdzić, czy dana tkanina jest zabezpieczona specjalnymi preparatami, które powodują, że jest ona mniej wrażliwa na brud i zanieczyszczenia, w tym również na wszelkiego rodzaju płyny. Wiele tkanin jest zaimpregnowanych już w momencie produkcji, natomiast w wielu przypadkach możemy sami wykonać taką impregnację. W obu przypadkach musimy pamiętać o tym, że taka impregnacja nie jest wieczna. Ona w momencie użytkowania bądź w momencie czyszczenia traci swoje właściwości i nie zabezpiecza w sposób dostateczny tkaniny – mówi Leszek Szymański.

Po każdym czyszczeniu bądź po długotrwałym użytkowaniu musimy taką impregnację powtórzyć. Najlepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Patronat Newserii

Media

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Muzyka

Mandaryna: Powróciłam do swoich dawnych producentów. Może będzie nowe „Ev’ry Night”

Wokalistka już niedługo zaprezentuje publiczności nowy repertuar. Tłumaczy, że czas kwarantanny sprzyjał przemyśleniom i motywował do kreatywnego działania. To właśnie wówczas podjęła współpracę z osobami, które kiedyś pomagały jej tworzyć muzykę. Mandaryna nagrała już kilka utworów. Teraz czeka ją jednak najtrudniejsze zadanie – musi zdecydować, który z nich pokazać światu jako pierwszy. Ma nadzieję, że nowy materiał powtórzy sukces „Ev’ry Night”.

Media i PR

Dzieci potrzebują wsparcia podczas pandemii. Bajkoterapia może im pomóc w zrozumieniu i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa [DEPESZA]

– Pandemia SARS-CoV-2 jest trudnym czasem dla najmłodszych. Wiele dzieci nie tyle boi się zachorowania, co cierpi z powodu lęku wywołanego nieprzewidywalnością otaczającego nas świata – mówi Michał Kędzierski, psycholog dziecięcy. Sposobem na oswojenie tego strachu może być bajkoterapia. Metodę tę wykorzystuje McDonald’s w nowej kampanii społecznej skierowanej do dzieci „Bajki z nowym morałem”.