Newsy

Dla Polek tematem tabu jest liczba partnerów seksualnych

2014-08-20  |  06:20

Mimo coraz większego dostępu do informacji o seksie niektóre tematy nadal są dla Polek wstydliwe. Dr Agata Loewe, seksuolożka i psychoterapeutka, uważa, że nawet edukacja seksualna oraz antykoncepcja są dla wielu z nas tematem tabu. Kobiety nie chcą się też przyznawać do liczby partnerów seksualnych.

Dla Polek tematem tabu jest liczba partnerów seksualnych i percepcja własnego ciała. Wiemy, jaki jest ideał kobiety stwarzany przez media i zastanawiamy się nad tym, czy nasze ciało jest takie, jakie powinno być i jak widzi nas partner czy partnerka – tłumaczy agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Agata Loewe, seksuolożka, psychoterapeutka oraz ekspertka w programie TLC „$eks – kup teraz”.

Otwarte rozmowy o seksie przychodzą Polkom z trudem, nawet na tematy, o których od wielu lat głośno jest w dyskursie społecznym.

Tematem tabu jest edukacja seksualna w Polsce, antykoncepcja oraz otwieranie i zamykanie związków. Również homoseksualność czy mówienie o tym, że jest się gejem, lesbijką, osobą biseksualną czy transpłciową – mówi dr Agata Loewe.

Seksuolożka dodaje, że tematami tabu są także mniej popularne zachowania seksualne. Nie chcemy również rozmawiać o przemocy w związkach.

Tematami, o których się nie rozmawia, są związki oparte na dominacji i uległości. Również mało się mówi o parach żyjących w związkach tantrycznych, w których pracuje się z energią seksualną. Jest to też temat tabu w seksuologii, ponieważ nie wiadomo, co zrobić z czymś, czego się nie da zbadać – tłumaczy psychoterapeutka. – Nie wypada się przyznawać do przemocy. Kobiety i mężczyźni, którzy żyją w takich związkach, nie rozmawiają o tym.

Agata Loewe jest absolwentką Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Institute for Advanced Studies of Human Sexuality w San Francisco. Działa na rzecz pozytywnej seksualności, prowadzi też konsultacje psychologiczne i seksuologiczne oraz warsztaty. Działa w organizacjach pozarządowych zajmujących się wyrównywaniem szans osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz promocją zdrowia psychicznego, reprodukcyjnego i seksualnego.  Jest także ekspertem w programie „$eks – kup teraz”, który od dzisiaj można oglądać na antenie TLC.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

Uroda

Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.