Mówi: | Agata Loewe |
Funkcja: | seksuolożka i psychoterapeutka |
Dla Polek tematem tabu jest liczba partnerów seksualnych
Mimo coraz większego dostępu do informacji o seksie niektóre tematy nadal są dla Polek wstydliwe. Dr Agata Loewe, seksuolożka i psychoterapeutka, uważa, że nawet edukacja seksualna oraz antykoncepcja są dla wielu z nas tematem tabu. Kobiety nie chcą się też przyznawać do liczby partnerów seksualnych.
– Dla Polek tematem tabu jest liczba partnerów seksualnych i percepcja własnego ciała. Wiemy, jaki jest ideał kobiety stwarzany przez media i zastanawiamy się nad tym, czy nasze ciało jest takie, jakie powinno być i jak widzi nas partner czy partnerka – tłumaczy agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Agata Loewe, seksuolożka, psychoterapeutka oraz ekspertka w programie TLC „$eks – kup teraz”.
Otwarte rozmowy o seksie przychodzą Polkom z trudem, nawet na tematy, o których od wielu lat głośno jest w dyskursie społecznym.
– Tematem tabu jest edukacja seksualna w Polsce, antykoncepcja oraz otwieranie i zamykanie związków. Również homoseksualność czy mówienie o tym, że jest się gejem, lesbijką, osobą biseksualną czy transpłciową – mówi dr Agata Loewe.
Seksuolożka dodaje, że tematami tabu są także mniej popularne zachowania seksualne. Nie chcemy również rozmawiać o przemocy w związkach.
– Tematami, o których się nie rozmawia, są związki oparte na dominacji i uległości. Również mało się mówi o parach żyjących w związkach tantrycznych, w których pracuje się z energią seksualną. Jest to też temat tabu w seksuologii, ponieważ nie wiadomo, co zrobić z czymś, czego się nie da zbadać – tłumaczy psychoterapeutka. – Nie wypada się przyznawać do przemocy. Kobiety i mężczyźni, którzy żyją w takich związkach, nie rozmawiają o tym.
Agata Loewe jest absolwentką Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Institute for Advanced Studies of Human Sexuality w San Francisco. Działa na rzecz pozytywnej seksualności, prowadzi też konsultacje psychologiczne i seksuologiczne oraz warsztaty. Działa w organizacjach pozarządowych zajmujących się wyrównywaniem szans osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz promocją zdrowia psychicznego, reprodukcyjnego i seksualnego. Jest także ekspertem w programie „$eks – kup teraz”, który od dzisiaj można oglądać na antenie TLC.
Czytaj także
- 2025-01-21: Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
- 2024-12-30: Nowy rok to dobry moment na refleksję nad celami finansowymi. Polacy mają coraz większą świadomość konieczności budowania kapitału
- 2024-12-03: 40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
- 2024-11-25: Objawy menopauzy wpływają na efektywność w pracy. Kobiety wciąż wstydzą się o tym mówić
- 2024-10-15: Agata Młynarska: Moim bliskim daję w prezencie pakiety na badania, a z przyjaciółkami umawiam się na mammografię
- 2024-10-24: Agata Młynarska: Kobiety coraz odważniej rozmawiają na trudne tematy. Bardzo odważnie bronią swojego zdania
- 2024-10-08: Agata Młynarska: W natłoku spraw odłożyłam na bok diagnostykę raka piersi. Przy okazji badań przesiewowych okazało się, że jest tam guz
- 2024-09-24: Lotniska regionalne z dużym wzrostem czarterów. Stały się motorem napędowym ruchu pasażerskiego
- 2024-08-26: Mimo wybudowania ponad miliona mieszkań w ciągu dekady warunki mieszkaniowe Polaków się nie poprawiają. Rządowe programy też nie przynoszą rezultatów
- 2024-08-27: Do klubów fitness chodzi o 40 proc. więcej osób niż przed pandemią. Sieci takich obiektów szybko się rozbudowują
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.