Mówi: | Dr n. med. Ewa Stanisławska-Biernat |
Funkcja: | Klinika i Poklinika Reumatologii, Instytut Reumatologii w Warszawie |
Raport ZUS: choroby układu oddechowego i ruchu najczęstszymi przyczynami zwolnień lekarskich
W 2012 roku ponad 2 miliony Polaków musiało skorzystać ze zwolnienia lekarskiego z powodu chorób układu ruchu. Była to druga, po schorzeniach układu oddechowego, najczęstsza przyczyna absencji chorobowej w pracy. Występowanie chorób zwyrodnieniowych układu ruchu rośnie wraz z wiekiem, dlatego też w starzejącym się społeczeństwie polskim wkrótce może dojść do epidemii.
Choroby zapalne pojawiają się już u ludzi młodych i, podobnie jak zwyrodnieniowe, prowadzą do ograniczenia sprawności.
- Te choroby powodują ból, a po kilku latach prowadzą do niepełnosprawności. Dochodzi do trudności w życiu rodzinnym, a nawet problemów emocjonalnych. Chorzy często przechodzą wcześnie na renty - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Ewa Stanisławska-Biernat z Instytutu Reumatologii w Warszawie.
Aby zapobiec olbrzymim kosztom społeczno-ekonomicznym chorób układu ruchu, potrzebne są profilaktyczne kampanie edukacyjne. Prawdopodobieństwo rozwoju chorób zwyrodnieniowych układu ruchu, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i osteoporoza, rośnie wraz z wiekiem, ale może być znacznie ograniczone przez odpowiedni tryb życia. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, która występuje najczęściej, głównym czynnikiem ryzyka jest otyłość. Ryzyko osteoporozy można istotnie obniżyć przez prawidłową dietę już w dzieciństwie oraz aktywność fizyczną, szczególnie ćwiczenia siłowe.
Choroby zapalne układu ruchu, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dotyczą również ludzi młodych. Choć są nieuleczalne, odpowiednie leczenie umożliwia wyeliminowanie objawów na wiele lat. Warunkiem jest jednak wczesna diagnoza.
- Ze względu na to, że bóle stawów są tak bardzo powszechne w społeczeństwie, bywają bagatelizowane. Obrzęk, choćby jednego stawu, lub bóle kręgosłupa u ludzi młodych, które nasilają się po odpoczynku, a słabną po ćwiczeniach, powinny skłonić do konsultacji lekarskiej - tłumaczy Ewa Stanisławka-Biernat.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.