Mówi: | Julia Drozd-Podbielska |
Funkcja: | mistrz haftu artystycznego |
Firma: | członek Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów |
Ręcznie haftowane elementy stroju hitem sezonu wiosna/lato 2014
Zaletą haftu ręcznego jest jego niepowtarzalność. Wzory wykonane manualnie, nawet na podstawie jednej matrycy, nigdy nie będą identyczne. Ta tradycyjna technika spodoba się osobom, które nie lubią płaskich ornamentów. Komputer nie jest bowiem w stanie wykonać haftu wypukłego, taki efekt uzyskać można wyłącznie w hafciarstwie manualnym.
– Jeśli chodzi o haft ręczny, to tak jak w farbach, musi być tak dobrana paleta barw, żeby haft był plastyczny. To znaczy tak jak namalowany. W hafcie ręcznym, malarskim, paleta barw jest na rynku. Natomiast do haftu komputerowego, nie ma takiego przejścia z barwy żółtej do czerwonej, tylko są ucięte kolory. Są przejścia agresywne, co nie daje efektu tak jak w ręcznym – podkreśla Julia Drozd-Podbielska.
Piękno haftu ręcznego docenili najwięksi projektanci mody. Ozdobione manualnie sukienki i marynarki znalazły się w kolekcjach wiosennych, takich projektantów, jak Zuhair Murad czy Dawid Woliński. Bogate wzory kwiatowe już od dwóch sezonów królują w kolekcjach haute couture domu mody Dolce & Gabbana. Włoscy projektanci umieścili haftowane kwiaty nie tylko na sukienkach, lecz także i na dodatkach, takich jak botki i torebki. Ręcznie haftowane suknie pokochały gwiazdy. W Polsce, jako jedna z pierwszych, pokazała się w takiej kreacji Doda. Suknia, którą miała na sobie podczas uroczystości Róże Gali, została wykonana zarówno techniką haftu komputerowego, jak i ręcznego.
– Pracowały nad tym trzy osoby: projektant od wzorów, mój syn - haft komputerowy, i ja - haft ręczny. We trójkę zrobiliśmy projekt, który potem musiał zrobić mój syn, wprowadzić program haftu komputerowego w maszynę. Wyhaftował komputerowo niektóre elementy, i przyniósł mi to do pracowni, żebym uzupełniła momenty, których nie jest w stanie maszyna pokonać. Czyli wypukłości i wysokość niektórych elementów, co można uzyskać w hafcie ręcznym – opowiada Julia Drozd-Podbielska.
Moda na ubrania ozdobione ręcznym haftem trafia także na polskie ulice. Dotyczy ona nie tylko niezwykle popularnego obecnie trendu inspirowanego strojami ludowymi. Klasyczne płaszcze, sukienki i akcesoria, z haftowanymi, kwiatowymi ornamentami oferuje większość ogólnodostępnych sieciówek.
– Coraz więcej pań chce mieć ręcznie wyhaftowane fragmenty, jak kołnierzyk, pasek do sukienki, patki – tego typu hafty wracają do łask. Haft ręczny może być również użyty w akcesoriach. Można pięknie wyhaftować torebeczkę, etui na okulary, można też zrobić klipsy na wieczór, ewentualnie jakieś wisiorki też wypukłym haftem ręcznym – zapewnia mistrzyni haftu artystycznego.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.