Mówi: | lek. med. Dariusz Starczewski |
Funkcja: | anestezjolog |
Firma: | Centrum Medyczne MML |
Rekordowa liczba Polaków zachorowała w tym roku na boreliozę
Lekarze zalecają stosowanie środków odstraszających kleszcze podczas każdej wycieczki poza miasto. Do zakażenia chorobą dochodzi już w momencie ukłucia, gdy ma miejsce bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Najczęstsze choroby to odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, tularemia i borelioza.
– Borelioza jest chorobą, którą zaraża nas kleszcz w trakcie gryzienia. Kleszcze atakują nas dość podstępnie, potrafią na ciele swojego żywiciela spędzić kilka, kilkanaście godzin, a nawet kilkanaście dni. W tym czasie w trakcie zasysania krwi dochodzi do infekcji człowieka – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle dr Dariusz Starczewski z Centrum Medycznego MML.
– To jest bardzo podstępna choroba, której objawy potrafią imitować inne choroby. Są to zapalenia stawów, zapalenia mięśni, występują także objawy neurologiczne, które często z racji odległości czasowej są zupełnie nie wiązane z tą infekcją. Dopiero badania immunologiczne, serologiczne pozwalają nam rozpoznać podłoże tej choroby i wdrożyć stosowne leczenie – tłumaczy dr Dariusz Starczewski.
Aby zapobiec zakażeniu, należy unikać kontaktu z kleszczami oraz stosować odpowiednią ochronę podczas spacerów w miejscach ich występowania. Podstawą jest ubranie: w jasnym kolorach, aby łatwo zobaczyć kleszcza, z długimi rękawami i nogawkami, stosowanie nakrycia głowy. Warto stosować także repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze. W przypadku znalezienia kleszcza na skórze jedyną metodą jest mechaniczne usunięcie go przy pomocy pęsety. Miejsce ugryzienia należy dobrze zdezynfekować, aby zminimalizować ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową. Lekarze odradzają natomiast smarowanie kleszcza masłem i czekanie, aż sam wyjdzie.
– W tym momencie ten kleszcz jest właśnie dla nas najgroźniejszy. Ponieważ kleszcz, który wtedy się dusi pod warstwą tłuszczu, będzie wymiotował, a zawartość jego żołądka zawierająca potencjalnie te wirusy bądź bakterie znajdzie się w ranie, którą kleszcz wykonał. W związku z czym jest to bardzo niewskazana metoda – radzi dr Dariusz Starczewski.
Należy pamiętać, że kleszcze są niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i zwierząt. Psy powinny być przez cały sezon aktywności kleszczy zabezpieczone specjalnymi preparatami lub obrożą nasączoną substancją o działaniu kleszczobójczym.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.