Mówi: | lek. med. Dariusz Starczewski |
Funkcja: | anestezjolog |
Firma: | Centrum Medyczne MML |
Rekordowa liczba Polaków zachorowała w tym roku na boreliozę
Lekarze zalecają stosowanie środków odstraszających kleszcze podczas każdej wycieczki poza miasto. Do zakażenia chorobą dochodzi już w momencie ukłucia, gdy ma miejsce bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Najczęstsze choroby to odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, tularemia i borelioza.
– Borelioza jest chorobą, którą zaraża nas kleszcz w trakcie gryzienia. Kleszcze atakują nas dość podstępnie, potrafią na ciele swojego żywiciela spędzić kilka, kilkanaście godzin, a nawet kilkanaście dni. W tym czasie w trakcie zasysania krwi dochodzi do infekcji człowieka – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle dr Dariusz Starczewski z Centrum Medycznego MML.
– To jest bardzo podstępna choroba, której objawy potrafią imitować inne choroby. Są to zapalenia stawów, zapalenia mięśni, występują także objawy neurologiczne, które często z racji odległości czasowej są zupełnie nie wiązane z tą infekcją. Dopiero badania immunologiczne, serologiczne pozwalają nam rozpoznać podłoże tej choroby i wdrożyć stosowne leczenie – tłumaczy dr Dariusz Starczewski.
Aby zapobiec zakażeniu, należy unikać kontaktu z kleszczami oraz stosować odpowiednią ochronę podczas spacerów w miejscach ich występowania. Podstawą jest ubranie: w jasnym kolorach, aby łatwo zobaczyć kleszcza, z długimi rękawami i nogawkami, stosowanie nakrycia głowy. Warto stosować także repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze. W przypadku znalezienia kleszcza na skórze jedyną metodą jest mechaniczne usunięcie go przy pomocy pęsety. Miejsce ugryzienia należy dobrze zdezynfekować, aby zminimalizować ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową. Lekarze odradzają natomiast smarowanie kleszcza masłem i czekanie, aż sam wyjdzie.
– W tym momencie ten kleszcz jest właśnie dla nas najgroźniejszy. Ponieważ kleszcz, który wtedy się dusi pod warstwą tłuszczu, będzie wymiotował, a zawartość jego żołądka zawierająca potencjalnie te wirusy bądź bakterie znajdzie się w ranie, którą kleszcz wykonał. W związku z czym jest to bardzo niewskazana metoda – radzi dr Dariusz Starczewski.
Należy pamiętać, że kleszcze są niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i zwierząt. Psy powinny być przez cały sezon aktywności kleszczy zabezpieczone specjalnymi preparatami lub obrożą nasączoną substancją o działaniu kleszczobójczym.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.