Newsy

Robert Kudelski napisał sztukę o Holocauście. Premiera najpóźniej jesienią

2016-04-29  |  06:55

Aktor przygotowuje kolejną premierę teatralną. Napisał scenariusz spektaklu opartego na prawdziwej historii uciekiniera z Treblinki. Gwiazdor serialu „Na Wspólnej” jest zaniepokojony budzącymi się w Polsce tendencjami nacjonalistycznymi. Jego zdaniem należy wracać do tematu Holocaustu, aby przypominać, zwłaszcza młodym pokoleniom, do czego taka postawa może prowadzić.

Robert Kudelski z niepokojem obserwuje zmiany, jakie od kilku miesięcy zachodzą w polskim państwie. Obawą napawają go zwłaszcza rosnące, głównie wśród młodszych pokoleń, tendencje nacjonalistyczne, popierane przez obecne władze.

– Budzą się demony, ludziom za dobrze było przez te wszystkie lata na świecie. Jak się mówi o wojnie, to wszyscy uważają, że to się nie wydarzy – mówi Robert Kudelski agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Tymczasem zdaniem aktora Polska zdaje się zmierzać właśnie w tym kierunku. Dlatego należy, także w sztuce, powracać do tematu Holocaustu, który ma być przestrogą, głównie dla najmłodszych generacji. Sztuka powinna w ten sposób pokazywać, do czego może prowadzić nienawiść rasowa oraz postawa skrajnie nacjonalistyczna.

– Należy wrócić do tematu Holocaustu i przypomnieć, na czym to wszystko polega, od czego się zaczęło, do jakiej strasznej katastrofy doprowadziło i jak mimo takich sytuacji zachować ludzką godność, dobre serce i jeszcze po czymś takim być optymistą. Żebyśmy nie dopuścili, żeby ta sytuacja się powtórzyła – mówi Robert Kudelski.

Scenariusz autorstwa Roberta Kudelskiego oparty jest na historii Samuela Willenberga, zmarłego w lutym tego roku ostatniego ocalałego z obozu zagłady w Treblince. Willenberg w 1943 roku był uczestnikiem buntu, w wyniku którego z obozu uciekło ok. trzystu więźniów. Kudelski nie wybrał jeszcze obsady spektaklu obecnie prowadzi rozmowy z potencjalnymi sponsorami. Uważa, że nie będzie miał problemów ze zgromadzeniem funduszy, każdy zauważy bowiem w jego scenariuszu walory edukacyjne i odniesienie do obecnej polskiej rzeczywistości.

– Zobaczcie, jak to wszystko dzisiaj wygląda. Ludzie są w stosunku do siebie agresywni, nietolerancyjni, zaczynają się jakieś rasistowskie wypowiedzi, ale za chwilę mówią, że to nie jest mowa nienawiści. Przecież my nie powiedzieliśmy nic złego mówi Robert Kudelski.

Aktor ma nadzieję, że premiera spektaklu odbędzie się w dniu, w którym przypadają jego 42. urodziny, czyli 24 czerwca. Drugi termin, który bierze pod uwagę, to wczesna jesień tego roku. Gwiazdor serialu „Na Wspólnej” dementuje też pogłoski, że będzie zmuszony zamknąć teatr, którego jest dyrektorem.

– To są takie pomysły różnych oponentów. Ale ja muszę się liczyć z tym, że różne rzeczy się mówi – mówi Robert Kudelski.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

Prawo

Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

Podróże

Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.