Mówi: | Martyna Baczyńska |
Funkcja: | kosmetolog |
Są sposoby na zwiększenie wytwarzania kolagenu i spowolnienie procesu starzenia
Z wiekiem wytwarzanie kolagenu przez skórę zwalnia – jest to uwarunkowane hormonalnie. W produkcję tego białka zaangażowane są między innymi hormony tarczycy, hormony wzrostu i insulina. Począwszy od 25. roku życia skóra traci co roku 1 proc. kolagenu. Po 60. roku życia produkcja białka ustaje prawie całkowicie, na czym cierpią te narządy, które zawierają najwięcej kolagenu, czyli skóra, stawy, oczy i kości.
– Jest to główne budulcowe białko naszej skóry, w związku z tym jeżeli nie będziemy go uzupełniać, nasza skóra będzie szybciej się starzała, szybciej pojawiają się zmarszczki oraz wiotkości skóry. Warto pamiętać, że samego kolagenu nie dostarczymy skórze z zewnątrz, ponieważ kolagen ma zbyt dużą cząsteczkę, żeby przedostać się przez barierę naskórkową – mówi Martyna Baczyńska, kosmetolog.
Aby pomóc organizmowi w produkcji kolagenu, ważna jest odpowiednia dieta. Zielone warzywa liściaste jak kapusta, szpinak czy szparagi zawierają luteinę, która pomaga budować włókna kolagenowe w skórze. Również fasola i buraki mają zbawienny wpływ na naszą skórę – ta pierwsza jest źródłem kwasu hialuronowego, który odpowiada za elastyczność i nawilżenie skóry, zaś buraki zawierają krzem, który pozytywnie wpływa na syntezę włókien kolagenu i elastyny.
Bardzo ważna w przypadku budowy kolagenu jest witamina C. Najlepiej spożywać: jabłka, owoce cytrusowe, czarne porzeczki, paprykę, brokuły, kapustę. Istnieje również szereg zabiegów kosmetycznych, które pomagają w wytworzeniu kolagenu w skórze.
– Jednym z takich sposobów jest podgrzewanie skóry za pomocą podczerwieni lub RF-u. Taka stymulacja skóry pobudza fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych – skóra zagęszcza się, staje się młodsza, jędrniejsza, zmarszczki zaczynają się wypłycać – mówi kosmetolog.
Innym zabiegiem, który pobudza skórę do tworzenia nowego kolagenu jest mezoterapia mikroigłowa.
– Polega ona na kontrolowanym mikrouszkodzeniu skóry, co stymulują ją do regeneracji, do odnowy i do tworzenia nowych włókien kolagenowych. Swoim klientkom szczególnie polecam zabieg zaffiro. Jest to zabieg, który polega na podgrzewaniu skóry właściwej do temperatury 65 stopni. W takiej temperaturze fibroblasty są bardzo mocno stymulowane do produkcji właśnie nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Seria zabiegów przynosi efekty w postaci zagęszczenia skóry, wypłycenia zmarszczek, ujędrnienia skóry. Jest to zabieg odmładzający i polecany szczególnie jesienią – mówi Baczyńska.
Pamiętajmy jednak, że zdrowa dieta to podstawa – kolagen znajduje się nie tylko w skórze, ale stanowi budulec kości, stawów, ścięgien i oczu. Ostatnie badania dowodzą, że kolagen jest pomocny w walce z nadwagą i wypadaniem włosów oraz łupieżem.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.