Mówi: | Olga Bołądź |
Funkcja: | aktorka |
Olga Bołądź dołączyła do zespołu ratowniczego karetki pogotowia i udzielała pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających życiu
Zdaniem Olgi Bołądź nowy cykl dokumentalny stacji TLC „Gwiazdy w karetce” ma dużą wartość edukacyjną. Dla niej samej był swoistą lekcją pokory. Dzięki niemu zdobyła niezwykle cenne umiejętności potrzebne podczas udzielania pierwszej pomocy. Aktorka dołączyła do profesjonalnej ekipy ratowników medycznych i miała szansę sprawdzić się w ekstremalnych sytuacjach. Premiera programu 4 listopada.
Olga Bołądź przyznaje, że przed nagraniami miała spore obawy dotyczące tego, jak poradzi sobie w zupełnie nowej dla siebie roli ratownika medycznego i czy w miarę potrzeby będzie umiała wystarczająco szybko zareagować.
– Idąc pierwszy raz do bazy ratowników w Piasecznie, byłam przerażona. Ale na szczęście podeszli do mnie jak do normalnej dziewczyny, a nie aktorki i bardzo szybko się dogadaliśmy. Ja mam taki charakter, że w momencie stresowym się mobilizuję, stres i adrenalina mi pomagają, a zawód ratownika medycznego tego właśnie wymaga – mobilizacji w sytuacji stresowej, żeby się nie bać, żeby działać, bo opanowanie i spokój przyniosą ukojenie pacjentowi, do którego jedzie się na ratunek – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Olga Bołądź, aktorka.
Dzięki udziałowi w programie aktorka przeszła przyspieszony kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ratownicy dawali jej wiele cennych wskazówek i radzili, jak zachowywać zimną krew się w sytuacji, kiedy trzeba ratować ludzkie życie.
– Patrząc na ratowników, sama uczyłam się i chciałam wyciągnąć z tego programu jak najwięcej. Dla Państwa też będzie to lekcja, jeżeli ewentualnie obejrzycie go na TLC. Pamiętajmy o tym, że kiedy musimy udzielić komuś pomocy, to nie bójmy się tego, bo lęk jest w tym wypadku najgorszy. Ja to zrozumiałam – podkreśla Olga Bołądź.
Olga Bołądź przyznaje, że z programu wyniosła lekcję na całe życie. W przypadku ratowania ludzkiego życia znaczenie ma każda sekunda i każdy gest. Trzeba działać szybko i precyzyjnie.
– Chłopcy powiedzieli mi ważne słowa: Olga, jeżeli komuś pomożesz i uratujesz życie, to nie będzie miało znaczenia, czy twoje uciski i sztuczne oddychanie były właściwe. Nawet, jeżeli złamie się komuś żebro, to ten ktoś przeżyje i wtedy będziemy mogli się zająć leczeniem złamań bądź urazów, ale jeżeli on nie przeżyje, to nie ma już żadnej pomocy, więc musisz mu pomóc – mówi Olga Bołądź.
Olga Bołądź nie ukrywa, że jeszcze kilka miesięcy temu bałaby się zareagować i sama udzielić komuś pierwszej pomocy. Teraz zdaje sobie sprawę z tego, że szybkość działania ma w tym przypadku większe znaczenie niż technika.
– Takie sytuacje zawsze nas zaskoczą, nie będziemy na to przygotowani i nikt nas o tym wcześniej nie uprzedzi. Musimy podejść do tego świadomie i wziąć tę odpowiedzialność na siebie. Naprawdę nie pogorszymy czyjegoś stanu, nie zrobimy komuś krzywdy, zawsze może być tylko lepiej. Teraz co jakiś czas przypominam sobie instrukcje, jak przeprowadzać tę pierwszą pomoc – tłumaczy Olga Bołądź.
Oprócz Olgi Bołądź w nowym dokumentalnym cyklu kanału TLC wzięli udział innymi aktorzy: Weronika Książkiewicz, Agnieszka Więdłocha, Rafał Cieszyński, Piotr Głowacki i Radosław Pazura. Aktorzy zgodnie podkreślają, że chodziło im o to, by nie wyróżniać się spośród prawdziwych pracowników karetek pogotowia.
– Kiedy jechaliśmy do szpitala i spotykaliśmy tam wiele osób, to wtedy było to bardziej odczuwalne, że ktoś zauważył, że z grupą ratowników jest jakaś pani z telewizji. Natomiast miałam na sobie specjalny polar z odpowiednimi znaczkami i pojedynczy pacjenci raczej uważali mnie za panią doktor albo panią ratownik. Tym osobom trudno było we mnie rozpoznać aktorkę – dodaje Olga Bołądź.
Cykl „Gwiazdy w karetce” jest polską wersją holenderskiego formatu „On the ambulance with…”. Premiera programu 4 listopada o godz. 22:30 w stacji TLC.
Czytaj także
- 2025-04-17: Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej. Kolejki oczekujących są coraz dłuższe [DEPESZA]
- 2025-04-15: 400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie
- 2025-04-15: Cykl życia smartfona jest coraz dłuższy. Mimo to większość Polaków chciałaby go wymieniać maksymalnie co dwa lata
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-10: Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać
- 2025-04-18: UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-03-19: Tylko co piąty nakaz powrotu migranta do kraju pochodzenia jest realizowany. UE chce wprowadzić nowe skuteczne procedury
- 2025-03-11: Dawid Kwiatkowski: W programie „MBtM” były wyznania miłości w moim kierunku. To było miłe, ale za uczestnikiem musi iść też dobra muzyka
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.