Mówi: | Anna Orska |
Funkcja: | projektantka biżuterii |
Sharon Stone i Andie MacDowell noszą biżuterię polskiej projektantki
Designerską biżuterię pokochały gwiazdy. Rękodzieła jubilerskie Anny Orskiej noszą między innymi: Grażyna Torbicka, Katarzyna Figura, Andie MacDowell, Sharon Stone. Poznańska projektantka otrzymała nawet zdjęcie gwiazdy „Nagiego instynktu” w zrobionym na specjalne zamówienie naszyjniku.
– Tak sobie myślałam, że jeśli ktoś ma tę biżuterię, to pewnie nie przyjdzie mu do głowy, żeby taki gest wykonać. Pamiętam, że to zdjęcie, które dostałam, było takim zdjęciem bardzo roboczym, gdzieś zrobionym na ulicy. Ale się wzruszyłam, bo pomyślałam sobie, że to nie jest tak, że to gdzieś ląduje w szufladzie, tylko naprawdę ktoś to nosi i użytkuje. To było bardzo miłe – przyznaje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle Anna Orska.
Biżuteria artystyczna przeznaczona jest dla kobiet lubiących unikatowe wzornictwo i oryginalne materiały. Twórcy takiej biżuterii wykorzystują w swojej pracy zarówno tradycyjne materiały jubilerskie, takie jak kamienie szlachetne i półszlachetne, złoto, srebro i kryształy Swarovskiego, jak i te mniej oczywiste, między innymi sznurek, drewno i stare monety.
– Surowiec, którego się kiedyś używało, kruszec, był bardzo drogi. W tej chwili, poprzez różnego rodzaju technologie – galwanizowanie, posrebrzanie, pozłacanie – możemy osiągnąć bardzo podobne z wyglądu tworzywo, które ma tę samą mięsistość, ten sam ciężar, natomiast ze względu na surowiec jest tańsze – tłumaczy Anna Orska, projektantka biżuterii artystycznej.
Tradycyjne salony jubilerskie oferują w ciągu roku dwie kolekcje inspirowane sezonowymi trendami mody. W pracowniach biżuterii designerskiej powstaje ich znacznie więcej. Niektórzy artyści proponują swoim klientkom niemal wyłącznie limitowane serie. Szukając pomysłów, nie ograniczają się oni do obowiązujących trendów, w równym stopniu inspirację stanowić może przyroda, przeczytana książka lub obejrzany film.
– Te trendy, które obserwujemy w tej chwili, na rynku modowym są chwilowe, czyli trwają sezon. Bardziej mnie interesują takie trendy, które są trendami globalnymi. W momencie, kiedy człowiek rozumie, skąd to się bierze, czyli nie ogląda magazynu i mówi: aha, w tej chwili będą modne takie, a nie inne historie, tylko zaczyna rozumieć z czego te trendy wynikają. One wynikają bardzo często z tego, co się dzieje na świecie – podkreśla projektantka.
Biżuterię powinno się dobierać do okazji, rodzaju stroju, jak i sylwetki. Twórcy biżuterii artystycznej namawiają jednak do eksperymentowania ze swoim wizerunkiem i przełamywania schematów. Osobom ceniącym minimalizm proponują założenie, choćby raz na jakiś czas, bardziej ekstrawaganckich ozdób. Biżuteria artystyczna, jak żadna inna, nadaje się bowiem do kreowania indywidualnego stylu. Powinno się to jednak odbywać w zgodzie z zasadą: im mniej, tym lepiej.
– Trzeba mieć w sobie odwagę na zmianę i próbować dopasowywać tę biżuterię tak, żeby tworzyła coś nowego, nie była takim elementem, który już powielamy w swojej szafie, garderobie czy w biżuterii. Sama widzę po sobie, że noszenie biżuterii na pewno przykuwa wzrok i dodaje lekkości i elegancji, z którą dobrze się czuję. Jest w pewien sposób bardzo wymowna – dodaje Anna Orska.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.