Mówi: | Małgorzata Baranowska |
Firma: | Fundacja „Aktywni Dłużej” |
Ćwiczenia jogi pomagają seniorom zwalczyć ból kręgosłupa. U 90 proc. z nich poprawiają znacznie postawę ciała
Odpowiednio dobrane ćwiczenia wpływają na sprawność seniorów. Joga osobom powyżej 60 roku życia pozwala zwiększyć elastyczność stawów, zmniejszyć dolegliwości kręgosłupa, dodaje energii i witalności, a także poprawia pracę serca. Regularne ćwiczenia wpływają nie tylko na poprawę kondycji fizycznej, lecz także na obniżenie poziomu stresu. Efekt uspokojenia i wyciszenia pojawia się już po trzech miesiącach regularnego treningu.
Seniorzy, którzy chcą się dłużej cieszyć dobrym zdrowiem i utrzymać ciało na określonym poziomie sprawności fizycznej, powinni ćwiczyć przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wśród aktywności rekomendowana jest na przykład joga.
– Ćwiczenia jogi są dobrym pomysłem, i to nie tylko dla seniorów w tej niższej grupie wiekowej. Także osoby zaawansowane wiekiem i z bardzo ograniczoną sprawnością fizyczną mogą ćwiczyć jogę. Jest to system ćwiczeń, który nie jest dynamiczny, pozycje są zmieniane bardzo płynnie, nie są obciążające dla kręgosłupa, delikatnie rozluźniają stawy, rozciągają, sprawiają, że organizm działa lepiej – mówi agencji Newseria Małgorzata Baranowska z Fundacji „Aktywni Dłużej”.
Dla seniorów joga jest najmniej forsowną i wysiłkową formą ruchu. Szczególnie polecana jest osobom, u których pojawiają się problemy z chodzeniem, siedzeniem i wykonywaniem codziennych czynności. Statyczny ruch, jaki wykonuje się w trakcie zajęć jogi, jest wręcz wskazany dla osób 60+. Nie wymaga od nich kondycji i dużej sprawności fizycznej, a jest w pełni bezpieczny.
– Joga dla seniorów znacznie różni się od typowych ćwiczeń ogólnych jogi dla osób o przeciętnej sprawności fizycznej. Dla seniorów najlepszą propozycją jest połączenie delikatnych ćwiczeń jogi fizycznej z elementami medytacji, koncentracji, ćwiczeń uważności. Pierwsza część zajęć może być wykonywana przez osoby, które mają nawet ograniczoną sprawność fizyczną, Nie trzeba ćwiczyć na stojąco w trakcie takiego treningu. Osoby, które nie mogą obciążać nóg lub długotrwale przyjmować pozycji stojącej, mogą wykonywać pozycje jogi, siedząc na krześle. Są też dobre ćwiczenia w niskiej pozycji, w klęku podpartym, w pozycji leżącej. Dzięki temu, że są to spokojne ruchy mobilizujące wszystkie stawy, nie ma możliwości, żeby doszło do jakiejś kontuzji, przeciążenia albo przemęczenia organizmu – mówi Małgorzata Baranowska.
Joga to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla aktywnych seniorów, lecz także dla tych, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia sportowego. Ćwiczenia uruchamiające i wzmacniające mięśnie w obrębie miednicy przynoszą ulgę w obszarze kręgosłupa lędźwiowego, a praca z rękami i barkami – poprawia kondycję kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Z kolei rozciąganie klatki piersiowej korzystnie wpływa na oddychanie i pracę serca.
– Badania dotyczące grupy seniorów ćwiczących jogę przeprowadzone w katedrze AWF w Katowicach pokazują, że 90 proc. badanych, którzy brali udział w projekcie, zauważyło znaczną różnicę w utrzymaniu postawy ciała, w poprawie postawy ciała po zakończonym cyklu w porównaniu do tego, co było przed. Ponadto 8 na 10 seniorów podkreśla, że po zakończonym cyklu ćwiczeń niektóre dolegliwości bólowe kręgosłupa ustąpiły – mówi Małgorzata Baranowska.
Dodatkowo, dziewięciu na dziesięciu badanych podkreśliło wpływ treningu na zmniejszenie negatywnych skutków stresu. Efekt uspokojenia i wyciszenia pojawia się już po trzech miesiącach regularnego treningu. Związane jest to również z większą pewnością siebie, która pozwala pokonywać wszelkie kryzysy.
– Regularne ćwiczenia jogi wpływają nie tylko na poprawę kondycji fizycznej, lecz także na obniżenie poziomu stresu. Takie regularne ćwiczenia dostarczają więcej energii, pozytywnie wpływają na układ nerwowy – po pierwsze dzięki temu, że są to ćwiczenia fizyczne, po drugie dlatego że seniorzy spotykając się w grupie, mogą ćwiczyć razem z osobami podobnymi do siebie, takie spotkania mają też duży walor społeczny – mówi Małgorzata Baranowska.
Osoby starsze często mogą mieć problemy z depresją, z jakimiś lękami, mogą mieć zaniżone poczucie własnej wartości. Jeśli spotkają się w grupie osób równych sobie wiekiem, zawiązuje się pewna wspólnota i pojawia się większa motywacja do ćwiczeń.
– Taka sesja jogi dla seniorów powinna być uzupełniona o ćwiczenia zwiększające świadomość ciała, świadomość oddechu, ponieważ często osoby starsze mają problem z oddychaniem. Oddech wraz z wiekiem się skraca, spłyca, a niedostateczna ilość tlenu i dotlenienia organizmu wpływają na jakość życia i przekładają się na różne schorzenia, które mogą się pojawić – podkreśla Małgorzata Baranowska.
Czytaj także
- 2025-04-04: Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-03-18: Europa będzie się zbroić. Musi być gotowa na atak Rosji na kraj NATO w ciągu kilku najbliższych lat
- 2025-03-21: Ukraińska kultura cierpi na wstrzymaniu pomocy z USA. Wiele projektów potrzebuje wsparcia UE
- 2025-03-12: Przyspiesza proces wstąpienia Mołdawii do UE. Unia przeznaczy dla tego kraju ponad 1,8 mld euro wsparcia
- 2025-03-12: Coraz lepsze perspektywy dla branży fitness. Sieć Xtreme Fitness Gyms zapowiada rozwój również poza Polską
- 2025-04-03: W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców
- 2025-03-04: Przedsiębiorcy apelują o deregulację i stabilny system podatkowy. Obecne przepisy są szczególnie uciążliwe dla małych i średnich firm
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Święta wiążą się z tym, że się kupuje masę ubrań i jedzenia. Ja w tym roku postawię na minimalizm
Modelka przyznaje, że po udziale w 13. edycji popularnego programu „Top Model” sporo się dzieje w jej życiu zawodowym. Kariera nabrała tempa, pojawiają się nowe propozycje współpracy, a jej nazwisko wciąż zyskuje na wartości w świecie modelingu. Klaudia Zioberczyk zaznacza więc, że ta wiosna będzie niezwykle pracowita. Cieszy się też na nadchodzące święta, ale zachęca wszystkich do zachowania umiaru podczas zakupów spożywczych.
Handel
Spada udział chowu klatkowego w hodowli drobiu. Wciąż jednak 67 proc. kur trzymanych jest w klatkach

Zmiany nie są błyskawiczne, jednak spadkowy trend udziału chowu klatkowego kur jest wyraźnie widoczny – wynika z siódmej edycji raportu Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”. Według najnowszego raportu już prawie 1/3 kur w naszym kraju utrzymywana jest w systemach innych niż chów klatkowy. Dziesięć lat temu było to zaledwie 13 proc. Obecnie już ponad 170 firm zadeklarowało wycofania jaj z chowu klatkowego. Prawie połowa już teraz wywiązała się z tej obietnicy.
Zdrowie
Julia Kamińska: Nie boję się krwi, ale raz podczas takiej procedury zdarzyło mi się zemdleć

Aktorka nie boi się strzykawek ani zastrzyków. Wizyta w punkcie pobrań krwi czy w laboratorium również nie jest dla niej traumatycznym przeżyciem. Julia Kamińska zaznacza natomiast, że choć samo pobranie krwi powoduje u niej jedynie niewielki dyskomfort, to raz podczas takiej procedury zemdlała.