Mówi: | Jakub Gawroński |
Funkcja: | dyrektor marketingu |
Firma: | De'Longhi Polska |
Filiżanka kawy wskazana przed treningiem. Kofeina przyspiesza metabolizm i redukuje zakwasy
Kawa może być sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami. Dzięki swoim właściwościom dostarcza energii i motywuje do wysiłku fizycznego, pomaga spalać tłuszcz i redukuje zakwasy. Zawarta w niej kofeina zwiększa wydolność organizmu i przyspiesza metabolizm. Wystarczy filiżanka napoju wypita przed treningiem. Osobom, które preferują aktywny styl życia, polecana jest na przykład kawa z olejem kokosowym.
Zdaniem naukowców kawa jest doskonałym sposobem na chandrę i lenistwo. Pomaga też przełamać niechęć do podjęcia wysiłku fizycznego. Może dodać sił witalnych i zmobilizować do aktywności fizycznej. Stymulując mózg kofeiną, można go bowiem nieco oszukać.
– Skłonność do podejmowania wysiłku fizycznego, a właściwie jej brak tkwi w naszych głowach. Często brakuje nam nie tyle siły, co motywacji. I tutaj jak najbardziej pomocna może być kawa. Z jednej strony stymuluje ona nasz organizm i dostarcza dodatkowej energii do działania, z drugiej strony pomaga oszukać mózg i zredukować uczucie dyskomfortu spowodowanego intensywnymi ćwiczeniami – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Jakub Gawroński, dyrektor marketingu De'Longhi Polska.
Naukowcy z Uniwersytetu w Georgii udowodnili, że dawka kofeiny zawarta w dwóch filiżankach kawy znacznie redukuje zakwasy, które zwykle dokuczają po intensywnym wysiłku fizycznym. Wśród osób, która spożywają właśnie ten napój, odczuwalność bólu po treningu jest od 26 do 48 proc. niższa.
– Badania przeprowadzone przez naukowców potwierdzają, że osoby, które piją filiżankę kawy na godzinę lub dwie przed treningiem, odczuwają znacznie mniejszy dyskomfort mięśniowy niż osoby, które nie piły kawy – podkreśla Jakub Gawroński.
Dzięki zawartości kofeiny kawa nie tylko zwiększa wydolność organizmu, lecz także hamuje łaknienie, pomaga pozbyć się nadwagi i utrzymać szczupłą sylwetkę.
– Dzięki swoim pozytywnym właściwościom kawa jest naszym sprzymierzeńcem w walce o dobrą figurę i kondycję. Może również przyspieszać metabolizm i spalanie tłuszczu. Co ciekawe, tę ostatnią właściwość możemy dodatkowo wzmocnić, np. rozpuszczając łyżeczkę masła i oleju kokosowego w podwójnym espresso. Taka mikstura, nazywana za oceanem kuloodporną kawą, staje się coraz bardziej popularna również w Polsce – tłumaczy Jakub Gawroński.
Dietetycy podkreślają, że oprócz picia kawy należy również pamiętać o zasadach zdrowego żywienia. Żaden napój nie zastąpi pełnowartościowego posiłku. Całodniowy jadłospis powinien dostarczać wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.
Czytaj także
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-16: Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Pacjenci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2024-09-27: Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników
- 2024-09-30: Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.