Mówi: | Aleksandra Balcerzak |
Firma: | FitPlanner |
Fitness na trampolinie nie obciąża stawów i jest niezwykle efektywny. 10 minut skakania odpowiada 30 minutom joggingu
Do Polski fitness na trampolinach zawitał kilka lat temu, a w ostatnich sezonach zdobywa coraz większą popularność. Polega on na wykonywaniu ćwiczeń – przede wszystkim podskoków – w różnym tempie i o zmiennej intensywności. Trening pomaga zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie nóg, a co najważniejsze – nie obciąża stawów. Ćwiczenia są bardzo efektywne, ponieważ według NASA 10 minut skakania na trampolinie daje taki sam efekt jak 30 minut biegania.
– Fitness na trampolinach to trening wykonywany na pojedynczych, małych, jednoosobowych trampolinach, które mają także zamontowaną rączkę tak, żeby pomagała utrzymywać stabilność i równowagę. Trening polega na wykonywaniu przede wszystkim podskoków w różnym tempie o różnej zmienności, co ma na celu ogólne wzmocnienie ciała. Co ciekawe, trening ten nie obciąża stawów – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Aleksandra Balecerzak, FitPlanner.
Program treningowy stworzony jest z myślą o osobach, które chcą spalić zbędne kilogramy nie poprzez intensywny wysiłek, ale pewnego rodzaju zabawę.
– Jest to trening cardio, to ma on na celu przede wszystkim wzmocnienie całego ciała, ale też zgubienie zbędnych kilogramów i wzmocnienie mięśni nóg, np. łydek, ud. Jest to trening, który wszechstronnie rozwija ciało z naciskiem na dolne partie mięśni – tłumaczy Aleksandra Balecerzak.
Badania pokazują, że skoki na trampolinach są aż o 68 proc. bardziej efektywne niż jogging.
– Co ciekawe, już w latach 70. NASA przetestowała ten trening, badała jak skoki na trampolinach wpływają na nasz organizm. Okazało się, że są to jedne z najmniej inwazyjnych i najbardziej bezpiecznych treningów dla naszego organizmu, ponieważ właśnie stawy są odciążone. Co ciekawe, 10 minut treningu na trampolinach może być równoważone 30 minutom biegania – mówi Aleksandra Balcerzak.
Przed podjęciem aktywności fizycznej warto się jednak skonsultować z lekarzem, żeby oszacować możliwości swojego organizmu i dopasować najbardziej optymalną dawkę ćwiczeń.
– Jeśli ktoś ma problemy ze stawami takie jak zmiany zwyrodnieniowe, to warto się skonsultować z lekarzem, ponieważ może to być poważnym przeciwwskazaniem. Tak samo, jeśli ktoś ma problemy z układem krążenia, oddechowym bądź dużą nadwagę, również powinien najpierw zasięgnąć opinii lekarza. Osoby starsze, jeśli są zainteresowane, również mogą spróbować swoich sił, jednak należy pamiętać o tym, że jest to trening, który wymaga pewnej intensywności, bo są to ćwiczenia cardio – podkreśla Aleksandra Balcerzak.
Fitness na trampolinach zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Obecnie jest ponad pół tysiąca wyszkolonych instruktorów fitnessu na trampolinach i ich liczba wciąż rośnie. Zajęcia są już dostępne w każdym województwie, a z danych serwisu FitPlanner.pl wynika, że najwięcej zwolenników ma na Mazowszu, w Wielkopolsce, Małopolsce, na Dolnym Śląsku, a także w województwie łódzkim.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.