Newsy

Jan Kidawa-Błoński kręci film o Janie Banasiu

2013-12-30  |  08:35
W weekend do kin wszedł najnowszy film Jana Kidawy-Błońskiego „W ukryciu”. Tymczasem reżyser już planuje kolejny projekt, który będzie opowiadał o Janie Banasiu, słynnym piłkarzu Górnika Zabrze. Reżyser ma już gotowy scenariusz filmu.

Chciałbym rozpocząć zdjęcia do filmu o Janie Banasiu latem. Oczywiście, jeżeli wszystko się dobrze ułoży, a mówię głównie o budżecie, bo to są w tej chwili tak trudne czasy, że dopięcie budżetu jest zawsze trudne – mówi Jan Kidawa-Błoński agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Jan Banaś był słynnym piłkarzem o niemieckich korzeniach, który przeszedł do historii sportu, kiedy strzelił legendarnego gola w meczu z Anglią w Chorzowie w 1973 roku. Reżyser ubiega się o dofinansowanie filmu w wysokości 4 mln złotych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Projekt filmu zatytułowany „Gwiazda” został wysoko oceniony przez komisję ekspercką.

To po prostu wspaniałe czasy polskiej piłki nożnej. Chcę opowiedzieć tragikomiczną historię zawodnika, który mógł zagrać w '74 roku na mistrzostwach świata w tym wielkim meczu Polska-Niemcy, czyli tak zwanym słynnym meczu w deszczu. Ćwierćfinał mistrzostw świata mógł zagrać zarówno w drużynie polskiej, jak i w niemieckiej, a nie zagrał w żadnej. I o tym opowie film – mówi reżyser.

Ostatni film Jana Kidawy-Błońskiego „W ukryciu” miał premierę 26 grudnia.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.