Newsy

Już w niedzielę trzeci Wielki Mecz TVN konta WOŚP. Na boisku zagrają m.in. Jerzy Owsiak, Alan Andersz i Emilian Gankowski

2019-09-06  |  06:11
Mówi:Robert Stockinger, dziennikarz

Tomasz Schimscheiner, aktor

Alan Andersz, aktor

Emilian Gankowski, kulturysta, trener personalny

Katarzyna Dziurska, instruktorka fitness

  • MP4
  • Po raz trzeci widzowie zgromadzeni na stadionie Legii będą mogli podziwiać zmagania drużyny TVN i WOŚP. Na boisku pojawią się m.in. Jerzy Owsiak, Tomasz Sianecki, Alan Andersz, Emilian Gankowski, Macie Stuhr i Jan Szczęsny. Dochód ze sprzedaży biletów przekazany zostanie na zakup karetki dla szpitala w Ustrzykach Dolnych.

    Wielki mecz to charytatywne wydarzenie już od piętnastu lat organizowane przez Fundację TVN „Nie jesteś sam”. Od trzech lat dochód ze sprzedaży biletów oraz wysłanych przez widzów SMS-ów przeznaczany jest na zakup karetki dla jednego z polskich szpitali – w tym roku będzie to Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Ustrzykach Dolnych. W drużynie TVN, prowadzonej przez Grzegorza Kajdanowicza, zagrają m.in. Piotr Kraśko, Agustin Egurrola, Tomasz Zubilewicz, Tomasz Sianecki, Alan Andersz oraz Robert Stockinger. Dziennikarz, który już po raz szósty weźmie udział w tej inicjatywie, nie ukrywa, że nie trzeba było długo namawiać go do wybiegnięcia na boisko.

    Wystarczy krótki SMS, „W tym roku też grasz”, i już jestem gotowy, bo to jest świetne wydarzenie. Wielkie wyróżnienie, świetna zabawa i naprawdę, niezapomniane emocje. Kiedy ten stadion żyje i kibice biją brawo, to naprawdę przez chwilę można się poczuć jak zawodowy piłkarz – mówi Robert Stockinger agencji informacyjne Newseria Lifestyle.

    Dziennikarz ponownie zagra w ataku i ma nadzieję, że i tym razem uda mu się strzelić bramkę. Nie ukrywa, że cała drużyna TVN jest mocno zmobilizowana i nastawiona na rewanż za porażkę w ubiegłorocznym spotkaniu. Zdaniem dziennikarza szczytny cel meczu nie wyklucza sportowych emocji i rywalizacji – z pewnością nie jest to najważniejsze, ale jednak obecne w uczuciach wszystkich zawodników.

    Jeśli już trenujemy i jeśli już wychodzimy na ten stadion i jeśli już są ci kibice, to przyjemniej jest wygrać, a nie przegrać, odebrać puchar i przez rok cieszyć się, że jest się zwycięzcą – mówi Robert Stockinger.

    Ducha rywalizacji przed meczem czuje też Alan Andersz. Aktor twierdzi, że każde sportowe spotkanie, niezależnie od jego celu, traktuje tak samo i na boisku zawsze daje z siebie wszystko. Nie ukrywa, że niektórzy zawodnicy podchodzą do przygotowań do charytatywnego meczu z mniejszym zaangażowaniem, co dla niego jest niezrozumiałe i trudne do zaakceptowania.

    To, jak ty dajesz z siebie wszystko i widzisz, że ktoś nie do końca, to takie średnie podejście. Chociaż ja jestem akurat z tej ekipy, co tam daje maksa, podejście drugiej strony też jest dobre. To jest mecz charytatywny, po co, jeszcze to się skończy kontuzjami, wszystko z głową, trzeba znaleźć ten złoty środek, ja nie umiem – mówi Alan Andersz.

    Przez dwanaście lat drużyna TVN mierzyła się w Wielkim Meczu z drużyną gwiazd, od dwóch lat jej przeciwnikiem jest jednak zespół Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku reprezentować ją będą m.in. Maciej Stuhr, Rafał Karwot, Przemysław Grabowski oraz piłkarze: Dariusz Dudek, Dawid Błaszczykowski i Jan Szczęsny.

    Zawodnicy twierdzą, że coroczny Wielki Mecz to dla nich połączenie przyjemnego z pożytecznym. Mogą się oddać ulubionemu sportowi, a jednocześnie zebrać pieniądze na szczytny cel. Dla niektórych występ na stadionie warszawskiej Legii jest też spełnieniem nastoletnich marzeń.

    – Każdy z nas spełni swoje dziecięce marzenie, żeby wybiec na ten piękny stadion i spróbować zagrać w piłkę. Wszyscy wygrywają, my się dobrze bawimy, z tego, co wiem, to publiczność bardzo dobrze się bawi i bilety się szybko rozchodzą, wszystkie wejściówki się szybko sprzedają, a przede wszystkim zbieramy pieniądze na szczytny cel – mówi Robert Stockinger.

    Ja sobie w ogóle lubię grać w piłkę, ale to nie o to chodzi, co ja lubię, tylko tu chodzi o to, że ten mecz ma szerszy cel. I to jest największa frajda i to jest najważniejsza rzecz. My przy tym, bo jest parę osobowości w jednej i w drugiej drużynie, my przy tym się fajnie bawimy, widownia, mam nadzieję, też, więc jest przyjemne z pożytecznym – dodaje Tomasz Schimscheiner.

    Aktor twierdzi, że piłka nożna od wielu lat jest jego ulubioną formą aktywności fizycznej. Poleca ją każdemu jako sposób na relaks, dobrą kondycję i zdrowie, zwłaszcza tym, którzy tak jak on nie przepadają np. za treningami na siłowni, a chcą zadbać o siebie.

    Lubię po prostu pobiegać, jeszcze, póki mogę, chociaż śmieją się, że numery na koszulkach, które mamy, ja mam akurat 67, oznaczają lata. Więc byłoby dobrze, gdybym jeszcze w tym wieku mógł sobie pobiegać – mówi Tomasz Schimscheiner.

    8 września na boisku pojawi się także Emilian Gankowski, znany bardziej z zamiłowania do kulturystyki niż piłki nożnej. Trener twierdzi jednak, że to właśnie futbol był jego pierwszą sportową pasją – już jako dziecko grał w piłkę z kolegami z podwórka. Nie ukrywa też, że powrót na boisko po tylu latach przerwy sprawia mu ogromną przyjemność. Zwłaszcza że na treningach kibicuje mu partnerka Katarzyna Dziurska.

     Zawsze grałem w piłkę od dziecka i w miejscowości, w której mieszkałem, która liczy 152 mieszkańców w naszej gminie nie było nic innego oprócz tak naprawdę boiska, więc jakby to są moje korzenie i z tego się wywodzę, jeżeli chodzi o sport – mówi Emilian Gankowski.

    Chciałam tutaj zaznaczyć, że też miałam taki mały epizod związany z piłką nożną, bo też grałam. I nawet jeździłam na mecze i grałam normalnie mecze piłki nożnej w damskiej lidze, więc taki krótki epizod jeden sezon miałam – dodaje Katarzyna Dziurska.

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Ochrona środowiska

    Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

    Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

    Ochrona środowiska

    Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

    Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.