Newsy

Korty do squasha już nie tylko w aglomeracjach. Sport podbija także mniejsze miasta.

2013-11-14  |  08:00
Mówi:Dominika Witkowska
Funkcja:siedmiokrotna Mistrzyni Polski w squashu
Firma:School of Squash
  • MP4
  • Squash do niedawna kojarzony z rozrywką dla bogatych, dziś już jest coraz bardziej dostępną dyscypliną. W większych miastach, takich jak Warszawa, szał na ten sport już minął, ale w mniejszych miejscowościach jest ona coraz popularniejsza. Zwłaszcza, że w całym kraju powstają kolejne kluby, w których można zagrać w squasha.

    Zasady squasha są bardzo proste. Polegają one na odbiciu piłki o ścianę w taki sposób, aby maksymalnie utrudnić kolejne uderzenie naszemu przeciwnikowi. Dominika Witkowska, siedmiokrotna mistrzyni Polski w squashu, zapewnia, że sport ten jest wyjątkowo korzystny dla naszego zdrowia.

    – Squash to dyscyplina dla kobiet i mężczyzn, osób w średnim wieku, jak i starszych. Każdy może w niego grać. Z racji, że jest to bardzo wymagający sport, rozwija on mięśnie pośladków, nóg, pleców i rąk. Jest to także sport ogólnorozwojowy, wspomagający nasz refleks, zwinność i szybkość. Bardzo dobrze wpływa na koordynację ruchową małych dzieci – tłumaczy Witkowska.

    Squash to również świetna forma rywalizacji i pomysł na spędzenie czasu ze znajomymi.

    – Jeżeli chodzi o czystą rekreację to każdy jest w stanie wytrzymać spokojnie godzinę, nie ma konieczności dodatkowych treningów. Jednak jeśli chcemy zaangażować się w tę dyscyplinę, potrzebna jest praca poza kortem. Jest to bowiem sport bardzo dynamiczny, wymagający dobrej kondycji – dodaje Witkowska.

    Siedmiokrotna mistrzyni Polski w squashu przekonuje, że sport ten nie jest drogi.

    – Aby sport był bezpieczny buty muszą posiadać nieślizgającą się, kauczukową podeszwę. Obuwie nie może również brudzić parkietu. Wymagania spełniają każde halówki – tanie i dostępne niemal wszędzie. Rakietę można natomiast wypożyczyć w każdym klubie. Jest to dobra opcja dla osób, chcących spróbować swoich sił w tym sporcie. Oczywiście istnieje opcja zakupu rakiety. Jej koszt to około 150 złotych, więc nie jest to ekstremalny wydatek. Potrzebna jest także piłeczka squashowa – tłumaczy zawodniczka.

    Witkowska ocenia, że squash ma w Polsce świetlaną przyszłość. W naszym kraju, dyscyplina ta, już teraz rozwija się najlepiej spośród wszystkich krajów Europy.

    – Squash jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sportów niszowych w Polsce. Przyrost klubów oraz graczy w Polsce jest widoczny. Zauważa się coraz większą liczbę zawodników – zarówno profesjonalnych, jak i grających rekreacyjnie. Powstała również Polska Federacja Squasha, kładąca nacisk na pracę z dziećmi i juniorami. Stworzono program zarówno dla młodzieży jak i kadry. Jest to dyscyplina z ogromnymi perspektywami – wyjaśnia Witkowska.

    Squash w Polsce pojawił się w Polsce 1976 roku. W 2002 powstała Polska Federacja Squasha.

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Transport

    Polska drugim największym rynkiem dla Mercedesa-Maybacha w Europie. Liczba zamówień na nowego kabrioleta SL 680 wskazuje na duże zainteresowanie klientów

    W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się polska premiera najnowszego modelu Mercedes-Maybach – SL 680 Monogram Series. To najbardziej sportowy Maybach w historii. – Liczba zamówień składanych w systemie wskazuje, że premierowe auto cieszy się dużym zainteresowaniem klientów – podkreślają przedstawiciele marki. Polska jest drugim największym rynkiem dla luksusowych samochodów Maybacha w Europie.

    Handel

    Polacy przerzucają się na piwa bezalkoholowe. Segment rośnie o 17 proc., podczas gdy cały rynek piwa się kurczy

    Rynek piwa skurczył się w 2024 roku o prawie 2 proc. To m.in. efekt wzrostu średniej ceny tego alkoholu, która jest dziś o ponad 40 proc. wyższa niż w 2019 roku. Na tle rynku zdecydowanie wyróżnia się segment bezalkoholowy, który wolumenowo i wartościowo rośnie o ok. 17 proc. w ujęciu rocznym. – Ten segment, wart 1,7 mld zł, jest nadzieją na poprawę wyników branży piwowarskiej – ocenia Igor Tikhonov, prezes Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie. I podkreśla, że rynek pozostaje pod presją rosnących kosztów produkcji i zmian legislacyjnych.