Mówi: | Mariola Bojarska-Ferenc |
Funkcja: | gimnastyczka artystyczna i trenerka fitness |
Mariola Bojarska-Ferenc: Istnieje ponad 200 rodzajów zajęć fitness. Każdy znajdzie coś dla siebie
Wybierając aktywność fizyczną, nie należy kierować się wyłącznie sezonową modą. Szczególną uwagę powinny na to zwrócić osoby po przebytych kontuzjach bądź przewlekłych chorobach. W ich przypadku przed przystąpieniem do ćwiczeń niezbędna jest konsultacja lekarzem.
– Ćwicząc, trzeba pamiętać o tym, że ćwiczenia to nie zabawa. Powinny one być wykonywane pod okiem specjalisty i konsultowane z lekarzem. Jeśli lekarz wyeliminuje którąś z form ruchu i uzna, że są nieodpowiednie dla naszego zdrowia, trzeba po prostu powiedzieć: nie i z nich zrezygnować – tłumaczy Mariola Bojarska-Ferenc w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, zarówno estetyczne, jak i zdrowotne, niezbędne są konsekwencja i regularność. Należy więc zdecydować się na zajęcia sportowe, w których będziemy z chęcią uczestniczyć. Tylko w ten sposób nie ulegniemy szybkiemu zniechęceniu. Kluby fitness wychodzą naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom klientów, mogą oni wybierać pomiędzy licznymi zajęciami fitness, kursami tańca, ćwiczeniami na siłowni, a nawet lekcjami badmintona. Niezmiennie popularny pozostaje także basen.
– Oczywiście kocham wszelkiego rodzaju zajęcia fitnessowe. Na świecie jest ich ponad 220 form, jest też wiele form w naszych polskich fitness klubach. Mnóstwo trenerów jest bardzo dobrze przygotowanych, więc wystarczy się podpytać o te nowości, jeśli chcecie, żeby ktoś was zainspirował. A jeśli nie, to cudownie wpływają na naszą sylwetkę na przykład zajęcia pilates, które wzmacniają mięśnie brzucha, grzbietu, które nie rozbudowują mięśni na szerokość, ale działają zdecydowanie wzdłuż – radzi Mariola Bojarska-Ferenc.
Osoby, które na co dzień borykają się ze stresem powinny zdecydować się na jogę. Ćwiczenia fizyczne połączone z nauką prawidłowego oddychania i medytacją mają doskonały wpływ zarówno na sylwetkę, jak i psychikę ćwiczących. To dobre rozwiązanie także dla osób cierpiących na nadwagę.
– Kiedy jesteśmy zdenerwowani, uruchamia się hormon stresu, tak zwany kortyzol, który prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej właśnie w okolicach brzucha. Jeśli powodem naszej otyłości, zaglądania do lodówki, jest między innymi stres warto na początku się odstresować, a potem zabrać się za konkretne ćwiczenia, które wzmocnią całą sylwetkę i poprawią kondycję – wyjaśnia Bojarska-Ferenc.
Niezbędnym uzupełnieniem aktywności fizycznej jest dieta. Mariola Bojarska-Ferenc odradza stosowanie modnych diet, proponowanych przez magazyny lifestyle'owe. Jest natomiast zwolenniczką racjonalnego sposobu odżywiania, na wzór mieszkańców japońskiej wyspy Okinawa.
– Jest to sposób żywienia oparty na gęstości energetycznej i odżywczej posiłku. Trzeba wybierać takie produkty, które mają w sobie jak najmniej tłuszczu, jak najmniej cukru, dużo błonnika, dużo wody, dużo witamin. A więc jemy dużą warzyw, białe mięso, ryby, jajka, a omijamy szerokim łukiem rzeczy bardzo tłuste i słodkie – radzi instruktorka fitness.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.
Problemy społeczne
Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.