Mówi: | Mariola Bojarska-Ferenc |
Funkcja: | gimnastyczka artystyczna i trenerka fitness |
Mariola Bojarska-Ferenc: Istnieje ponad 200 rodzajów zajęć fitness. Każdy znajdzie coś dla siebie
Wybierając aktywność fizyczną, nie należy kierować się wyłącznie sezonową modą. Szczególną uwagę powinny na to zwrócić osoby po przebytych kontuzjach bądź przewlekłych chorobach. W ich przypadku przed przystąpieniem do ćwiczeń niezbędna jest konsultacja lekarzem.
– Ćwicząc, trzeba pamiętać o tym, że ćwiczenia to nie zabawa. Powinny one być wykonywane pod okiem specjalisty i konsultowane z lekarzem. Jeśli lekarz wyeliminuje którąś z form ruchu i uzna, że są nieodpowiednie dla naszego zdrowia, trzeba po prostu powiedzieć: nie i z nich zrezygnować – tłumaczy Mariola Bojarska-Ferenc w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, zarówno estetyczne, jak i zdrowotne, niezbędne są konsekwencja i regularność. Należy więc zdecydować się na zajęcia sportowe, w których będziemy z chęcią uczestniczyć. Tylko w ten sposób nie ulegniemy szybkiemu zniechęceniu. Kluby fitness wychodzą naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom klientów, mogą oni wybierać pomiędzy licznymi zajęciami fitness, kursami tańca, ćwiczeniami na siłowni, a nawet lekcjami badmintona. Niezmiennie popularny pozostaje także basen.
– Oczywiście kocham wszelkiego rodzaju zajęcia fitnessowe. Na świecie jest ich ponad 220 form, jest też wiele form w naszych polskich fitness klubach. Mnóstwo trenerów jest bardzo dobrze przygotowanych, więc wystarczy się podpytać o te nowości, jeśli chcecie, żeby ktoś was zainspirował. A jeśli nie, to cudownie wpływają na naszą sylwetkę na przykład zajęcia pilates, które wzmacniają mięśnie brzucha, grzbietu, które nie rozbudowują mięśni na szerokość, ale działają zdecydowanie wzdłuż – radzi Mariola Bojarska-Ferenc.
Osoby, które na co dzień borykają się ze stresem powinny zdecydować się na jogę. Ćwiczenia fizyczne połączone z nauką prawidłowego oddychania i medytacją mają doskonały wpływ zarówno na sylwetkę, jak i psychikę ćwiczących. To dobre rozwiązanie także dla osób cierpiących na nadwagę.
– Kiedy jesteśmy zdenerwowani, uruchamia się hormon stresu, tak zwany kortyzol, który prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej właśnie w okolicach brzucha. Jeśli powodem naszej otyłości, zaglądania do lodówki, jest między innymi stres warto na początku się odstresować, a potem zabrać się za konkretne ćwiczenia, które wzmocnią całą sylwetkę i poprawią kondycję – wyjaśnia Bojarska-Ferenc.
Niezbędnym uzupełnieniem aktywności fizycznej jest dieta. Mariola Bojarska-Ferenc odradza stosowanie modnych diet, proponowanych przez magazyny lifestyle'owe. Jest natomiast zwolenniczką racjonalnego sposobu odżywiania, na wzór mieszkańców japońskiej wyspy Okinawa.
– Jest to sposób żywienia oparty na gęstości energetycznej i odżywczej posiłku. Trzeba wybierać takie produkty, które mają w sobie jak najmniej tłuszczu, jak najmniej cukru, dużo błonnika, dużo wody, dużo witamin. A więc jemy dużą warzyw, białe mięso, ryby, jajka, a omijamy szerokim łukiem rzeczy bardzo tłuste i słodkie – radzi instruktorka fitness.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.