Newsy

Paulina Młynarska: Gdy praktykujemy jogę, przeszłość przestaje mieć nad nami władzę. Uwalniamy się od starych stresów

2019-04-15  |  06:16

Joga to rodzaj psychoterapii poprzez ruch – twierdzi Paulina Młynarska. Podkreśla, że dzięki regularnym treningom można uwolnić ciało i umysł od głęboko ukrytych napięć oraz osiągnąć wyciszenie emocji. Odczucie to opisuje jako stan ogromnej ulgi i wrażenia całkowitej wolności.

Paulina Młynarska zaczęła praktykować jogę ponad osiem lat temu, zbliżając się do 40. urodzin poczuła potrzebę pozbycia się nieustannego bólu kręgosłupa i jednoczesnego wyciszenia umysłu. W 2017 roku gwiazda zdała egzamin nauczycielski w szkole Routes of Yoga na Bali i prowadzi zajęcia z jogi, m.in. na obozach w Indonezji. Przekonuje, że traktując jogę nie tylko jako kolejną odnogę fitnessu, lecz także poważną formę pracy z ciałem i umysłem można się wyciszyć i osiągnąć równowagę emocjonalną.

Kiedy pracujemy z ciałem, czy za sprawą jogi, czy Tai Chi, czy z terapeutą lowenowskim, czy innymi metodami manualnymi, takimi jak Shiatsu, akupresura itd., to trochę jest tak, że nasza przeszłość przestaje mieć nad nami władzę, i to jest wspaniałe – mówi Paulina Młynarska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Porównuje ona tego rodzaju zajęcia do psychoterapii poprzez ruch. Podczas ćwiczeń ciało uwalnia się bowiem od nagromadzonych przez lata, często też głęboko ukrytych stresów i napięć. Dochodzi się do tego powoli, krok po kroku, unikając konieczności leczenia szpitalnego w przyszłości. Paulina Młynarska twierdzi, że metod pracy z tzw. pamięcią ciała jest wiele, a jedną z nich jest właśnie joga.

– Pewne zapisy, emocje mogą się kumulować w klatce piersiowej, innego typu emocje mogą kumulować w okolicach miednicy, jeszcze inne w okolicach brzucha, kolan itd. I mniej więcej to jest znane terapeutom i też istnieje jakby w ogóle gałąź, odnoga jogi, która się zajmuje pamięcią ciała – mówi Paulina Młynarska.

Doskonale pamięta moment, w którym sama doświadczyła tak dogłębnego oczyszczenia. Stało się to na zajęciach z treningu pamięci ciała, który odbywała w ramach kursu nauczycielskiego. Pamięta, że nagle, w czasie ćwiczeń, zaczęła płakać, choć nie odczuwała żadnego bólu potem jednak przyszło wrażenie całkowitego uwolnienia od napięcia emocjonalnego. Obecnie bardzo często jest świadkiem podobnych reakcji u swoich kursantek, które nie zawsze rozumieją co się dzieje z ich uczuciami, zgodnie twierdzą jednak, że czują się dzięki temu znacznie lepiej.

– Wykonuję jakieś ćwiczenie, nagle po prostu czuję potrzebę wypłakania się, wyszlochania się, leją się gile i łzy i leje się pot, bo jestem w trakcie ćwiczeń, głęboko oddycham. Do mnie czasami po zajęciach podchodzą dziewczyny i mówią: no puściło, nie wiem, co to jest, ale coś puściło, coś bardzo puściło dzisiaj – mówi Paulina Młynarska.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.

Problemy społeczne

Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać

Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.