Newsy

Pierwsza w Polsce książka o slow joggingu to zarazem poradnik życia w spokojnym rytmie

2014-10-28  |  06:00
Mówi:Magdalena Jackowska
Funkcja:współautorka książki „Slow jogging. Japoński sposób na bieganie, zdrowie i życie”
  • MP4
  • „Slow jogging. Japoński sposób na bieganie, zdrowie i życie” to pierwsza w Polsce książka o technice biegania w tempie wolniejszym niż marsz. Skierowana jest do wszystkich osób, marzących o długim i zdrowym życiu. Autorzy, prof. Hiroaki Tanaka i Magdalena Jackowska, mają nadzieję, że dzięki jej lekturze do biegania przekonają się także osoby starsze i mało aktywne fizycznie. Książka jest także poradnikiem na temat życia w wolnym tempie.

    Książka „Slow jogging. Japoński sposób na bieganie, zdrowie i życie” prezentuje metodę i technikę slow joggingu, czyli truchtu w tempie wolniejszym niż marsz. Sport ten zdobywa w Polsce coraz więcej zwolenników. Publikacja ta to podręcznik przeznaczony zarówno dla zaawansowanych biegaczy, jak i początkujących miłośników tej formy aktywności fizycznej. Przybliża czytelnikom filozofię życia w rytmie slow i zawiera wiele porad dotyczących tego stylu życia.

    Jest to poradnik lifestyle’owy wzbogacony o elementy dotyczące zdrowia. Na tym właśnie polega magia slow joggingu. Myślę, że książki łączy w sobie prostotę, to, że możemy tę technikę tak łatwo zaadaptować do naszego codziennego stylu życia, z bardzo silnym zapleczem naukowym, którego dowiódł profesor Tanaka na swoim przykładzie i przykładach tysięcy Japończyków – mówi Magdalena Jackowska, współautorka książki "Slow jogging. Japoński sposób na bieganie, zdrowie i życie", w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

    Autorami książki są prof. Hiroaki Tanaka oraz Magdalena Jackowska. Urodzony w 1947 roku prof. Tanaka z Uniwersytetu w Fukuyoce to twórca metody slow joggingu. Magdalena Jackowska jest certyfikowaną w Japonii instruktorką slow joggingu i tłumaczką książek prof. Tanaki. Od wielu lat mieszka w Japonii, ale regularnie odwiedza Polskę, aby organizować treningi i imprezy związane z bieganiem. Autorka przyznaje, że slow jogging stał się dla niej sposobem na życie, ale aktywność tę odkryła przypadkiem.

     Kiedy poznałam pana profesora, mieszkałam już w Japonii, nie byłam wtedy jednak osobą szczególnie zainteresowaną sportem. W latach młodzieńczych należałam do osób rzadziej wybieranych do drużyn na WF-ie. W Japonii okazało się jednak, że biega bardzo dużo osób i niekoniecznie są to ludzie, którzy biegają szybko i którzy mają niesamowicie sportową sylwetkę – mówi Magdalena Jackowska.

    "Slow jogging. Japoński sposób na bieganie, zdrowie i życie" to książka skierowana do wszystkich osób, którym zależy na długim, zdrowym życiu. Autorzy mają nadzieję, że dzięki jej lekturze ludzie przekonają się do biegania, i dowiedzą, że można to robić bezpiecznie, bez ryzyka kontuzji i urazów, a także niezależnie od wieku. Magdalena Jackowska liczy na to, że książka trafi przede wszystkim do osób starszych czy mało aktywnych fizycznie i zarazi ich pasją do biegania.

    Ci młodzi biegacze, którzy biją życiówki, są super, niech biegają, bardzo się z tego cieszymy, ale następnym razem niech zaproszą do wspólnego biegu swoich rodziców albo swoje dzieci. Chcemy na przykładzie Japonii pokazać, że biegać może każdy, że jest to do zrobienia i że w Japonii są tysiące osób, które pierwsze biegowe kroki stawiały w wieku lat 75, a teraz biegają i mogą nawet przebiec półmaraton – mówi Magdalena Jackowska.

    Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Galaktyka. Na razie będzie ją można dostać podczas imprez związanych z bieganiem. Wkrótce ma być także dostępna w sklepie internetowym wydawnictwa.

     

     

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Moda

    Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

    Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.

    Konsument

    Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

    Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

    Żywienie

    Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

    Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.