Mówi: | dr Łukasz Luboiński, ordynator Oddziału Ortopedii, Traumatologii i Medycyny Sportowej w Carolina Medical Center Robert Korzeniowski, menadżer programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych, Grupa LUX MED |
Polacy coraz bardziej aktywni fizycznie, ale uprawianie sportu rozpoczynają zwykle bez badań i konsultacji z lekarzem
Już niemal połowa Polaków w wieku 18–50 lat jest aktywna fizycznie. Z badań wynika, że większość rozpoczyna przygodę ze sportem bez uprzedniej konsultacji z lekarzem i wykonania niezbędnych badań. To może mieć konsekwencje dla zdrowia. Co piąty aktywny Polak miał w ciągu ostatniego roku do czynienia z bólem, kontuzją lub przeciążeniem. W takich sytuacjach najczęściej leczymy się sami, przerywając treningi i zażywając suplementy diety.
– Świadomość zdrowotna Polaków, którzy uprawiają sport, jest niestety niska. Większość osób zgłasza się po pomoc do lekarza dopiero w momencie, w którym pojawiają się bóle stenokardialne, nieprzyjemne epizody w trakcie treningów, utrata przytomności albo dochodzi do kontuzji czy dolegliwości bólowych ze strony narządu ruchu. Wielu tych problemów można uniknąć – mówi agencji Newseria Biznes dr Łukasz Luboiński, ordynator Carolina Medical Center.
Z raportu „Aktywność sportowa Polaków” przeprowadzonego w ubiegłym roku przez TNS Polska i Grupę LUX MED wynika, że już 44 proc. Polaków uprawia sport, ale tylko 19 proc. ankietowanych poddało się badaniom serca, a jedynie 6 proc. skonsultowało się z lekarzem medycyny sportowej przed rozpoczęciem aktywności fizycznej.
Tymczasem specjaliści przestrzegają, że niektóre schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do uprawiania dyscyplin wymagających intensywnego wysiłku fizycznego. Zwłaszcza osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego lub narządu ruchu, z nadciśnieniem, cukrzycą czy zaawansowaną astmą powinny skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania, zanim zaczną uprawiać sport.
– U części osób występuje zwiększone ryzyko zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, jak również zwiększone ryzyko kontuzji czy urazów przeciążeniowych. Dlatego wszyscy, którzy regularnie uprawiają sport i myślą o starcie w maratonach czy innych imprezach sportowych, mogą prędzej czy później potrzebować pomocy lekarza. Lepiej, aby poszukali tej pomocy jeszcze zanim pojawi się problem ze zdrowiem – podkreśla dr Łukasz Luboiński.
Z badania TNS Polska i Grupy LUX MED wynika, że ponad połowa Polaków którzy uprawiają sport (54 proc.) opiera się tylko i wyłącznie na swojej wiedzy i doświadczeniu. Jednocześnie co piąty miał w przeciągu ostatniego roku do czynienia z bólem, urazem, kontuzją lub wyczerpaniem fizycznym. W takiej sytuacji 30 proc. przerywa trening do czasu ich ustąpienia, a co czwarty zażywa suplementy diety. Na konsultację lekarską w przypadku pojawienia się dolegliwości decyduje się zaledwie 34 proc ankietowanych.
Zdaniem Roberta Korzeniowskiego, czterokrotnego mistrza olimpijskiego, lekarz medycyny sportowej może nie tylko określić predyspozycje do uprawiania danej dyscypliny sportu czy pomóc w przypadku kontuzji, ale w stopniu nie mniejszym niż trener doradzić w zakresie diety czy intensywności treningów.
– Przynajmniej raz w roku powinniśmy się skonsultować z lekarzem medycyny sportowej, ponieważ może on doradzić w zakresie żywienia czy dostosowania treningu do naszych możliwości. Poza tym sportowcy amatorzy, zwłaszcza jeśli startują w zawodach, powinni być badani i regularnie przechodzić przegląd stanu zdrowia. Bardzo ważny jest test wysiłkowy, ponieważ tylko lekarz kardiolog jest w stanie sprawdzić, jak reaguje serce sportowca na wysiłek. Wiele o stanie zdrowia mówi też podstawowa diagnostyka laboratoryjna krwi – wskazuje Robert Korzeniowski, menadżer programu „Medycyna dla Sportu i Aktywnych” Grupy LUX MED.
Wraz ze wzrostem aktywności Polaków rośnie zapotrzebowanie na usługi medyczne wśród sportowców amatorów.
Dostęp do specjalistycznej opieki lekarzy sportowych chce poprawić Grupa LUX MED., Główny Partner Medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Poprzez warszawski szpital ortopedyczny Carolina Medical Center rozwija centra medycyny sportowej w całej Polsce.
– Filie Caroliny Medical Center funkcjonują już w Rzeszowie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Wszędzie tam mamy zespoły ortopedów, lekarzy orzeczników specjalistów medycyny sportowej. W filiach CMC można uzyskać orzeczenia sportowo-lekarskie, poradę w zakresie medycyny sportowej, przejść ścieżkę rehabilitacyjną, a jeżeli potrzeba, również zabiegową – wyjaśnia Robert Korzeniowski.
Ponadto Grupa LUX MED w regionalnych 21 centrach medycyny sportowej monitoruje stan zdrowia dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych, które chcą zacząć regularnie uprawiać sport.
Czytaj także
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.