Newsy

Trening funkcjonalny rozwija wszystkie grupy mięśni i działa prozdrowotnie. Można go wykonywać w domu lub na świeżym powietrzu

2014-06-26  |  06:20

Wśród ostatnich trendów fitness znalazł się znany od wielu lat trening funkcjonalny. Zaletą tej metody jest zaangażowanie wszystkich partii ciała podczas ćwiczeń. Pozwala ona wzmocnić mięśnie, poprawić postawę ciała i spalić znaczną liczbę kalorii. Trening ten jest odpowiedni zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Ważne jest to, że można go też wykonywać bez specjalistycznego sprzętu, w domu lub na dworze.

Trening funkcjonalny jest treningiem ogólnorozwojowym, który w szczególności rozwija mięśnie, dzięki czemu wspiera między innymi kręgosłup, zapobiega bólom pleców. Dlatego można go określić też jako trening prozdrowotny. Przy układaniu tego typu treningu warto skorzystać z porad trenera, który dobierze zestaw ćwiczeń w zależności od indywidualnych potrzeb.

Jest to trening, który rozwija całe nasze ciało, skupia się na pracy wielu mięśni naraz. Czyli tak jak w życiu codziennym – jeśli na przykład się schylamy, czy coś podnosimy, to nie pracujemy tylko na jednej grupie mięśniowej, tylko pracuje całe nasze ciało. Trening funkcjonalny skupia się na mięśniach głębokich i tych, które odpowiadają za naszą postawę i powodują, że się nie garbimy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Robert Czech, trener i szkoleniowiec Reebok University Poland.

Jednym z najprostszych i podstawowych ćwiczeń funkcjonalnych są pompki. Przystępnym ćwiczeniem są też przysiady, które oprócz nóg angażują mięśnie głębokie. W trakcie treningu można dodatkowo wykorzystywać różne akcesoria do fitnessu. Często stosuje się na przykład modne ostatnio taśmy mięśniowe, używane do tej pory głównie przez sportowców zawodowych.

Trening funkcjonalny można zrobić wszędzie – na dworze, w domu, na siłowni. Tak naprawdę treningiem funkcjonalnym jest wiele sportów, np. pływanie czy nawet gra w siatkówkę. Trening ten ma też dużo wspólnego ze spalaniem kalorii – kiedy w naszym ciele pracuje wiele grup mięśniowych, nasze serce musi dostarczyć do nich zarówno krew, jak i tlen, przez co zwiększa się nasze tętno, co z kolei powoduje zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej – mówi Robert Czech.

Ćwiczenia składające się na trening funkcjonalny są przystępne niemal dla każdego. Pozwalają wyrzeźbić sylwetkę i wzmocnić wszystkie mięśnie, co znacząco wpływa na poprawę funkcjonowania całego organizmu na co dzień i zmniejsza dolegliwości związane z nieprawidłową postawą. W dodatku trening ten nie musi odbywać się wyłącznie w klubie fitness.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.