Newsy

Trening funkcjonalny rozwija wszystkie grupy mięśni i działa prozdrowotnie. Można go wykonywać w domu lub na świeżym powietrzu

2014-06-26  |  06:20

Wśród ostatnich trendów fitness znalazł się znany od wielu lat trening funkcjonalny. Zaletą tej metody jest zaangażowanie wszystkich partii ciała podczas ćwiczeń. Pozwala ona wzmocnić mięśnie, poprawić postawę ciała i spalić znaczną liczbę kalorii. Trening ten jest odpowiedni zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Ważne jest to, że można go też wykonywać bez specjalistycznego sprzętu, w domu lub na dworze.

Trening funkcjonalny jest treningiem ogólnorozwojowym, który w szczególności rozwija mięśnie, dzięki czemu wspiera między innymi kręgosłup, zapobiega bólom pleców. Dlatego można go określić też jako trening prozdrowotny. Przy układaniu tego typu treningu warto skorzystać z porad trenera, który dobierze zestaw ćwiczeń w zależności od indywidualnych potrzeb.

Jest to trening, który rozwija całe nasze ciało, skupia się na pracy wielu mięśni naraz. Czyli tak jak w życiu codziennym – jeśli na przykład się schylamy, czy coś podnosimy, to nie pracujemy tylko na jednej grupie mięśniowej, tylko pracuje całe nasze ciało. Trening funkcjonalny skupia się na mięśniach głębokich i tych, które odpowiadają za naszą postawę i powodują, że się nie garbimy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Robert Czech, trener i szkoleniowiec Reebok University Poland.

Jednym z najprostszych i podstawowych ćwiczeń funkcjonalnych są pompki. Przystępnym ćwiczeniem są też przysiady, które oprócz nóg angażują mięśnie głębokie. W trakcie treningu można dodatkowo wykorzystywać różne akcesoria do fitnessu. Często stosuje się na przykład modne ostatnio taśmy mięśniowe, używane do tej pory głównie przez sportowców zawodowych.

Trening funkcjonalny można zrobić wszędzie – na dworze, w domu, na siłowni. Tak naprawdę treningiem funkcjonalnym jest wiele sportów, np. pływanie czy nawet gra w siatkówkę. Trening ten ma też dużo wspólnego ze spalaniem kalorii – kiedy w naszym ciele pracuje wiele grup mięśniowych, nasze serce musi dostarczyć do nich zarówno krew, jak i tlen, przez co zwiększa się nasze tętno, co z kolei powoduje zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej – mówi Robert Czech.

Ćwiczenia składające się na trening funkcjonalny są przystępne niemal dla każdego. Pozwalają wyrzeźbić sylwetkę i wzmocnić wszystkie mięśnie, co znacząco wpływa na poprawę funkcjonowania całego organizmu na co dzień i zmniejsza dolegliwości związane z nieprawidłową postawą. W dodatku trening ten nie musi odbywać się wyłącznie w klubie fitness.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.

Problemy społeczne

Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać

Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.