Newsy

Trening personalny pozwala szybciej osiągnąć efekty

2013-11-29  |  07:30
Trener personalny to nie tylko osoba układająca indywidualny plan ćwiczeń, ale również osobisty doradca, który zajmuje się motywacją ćwiczących, monitoringiem ich wyników czy doborem diety. Ma on sprawić, aby trening był najbardziej efektywny jak to tylko możliwe.

– Biorąc pod uwagę to, że nasz sukces w budowaniu formy jest najważniejszy, konieczne jest, by zwrócić się do trenera o pomoc w poprawie techniki wykonywanych ćwiczeń. Jest to ważne ze względu na nasze zdrowie, ale i skuteczność ćwiczeń. Trener będzie pilnował, abyśmy podchodzili do wszystkiego świadomie – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Choiński, trener fitness.

Problemem osób, ćwiczących bez trenera jest zła technika oraz kłopoty z właściwym rozdysponowaniem sił. Trening personalny może odpowiednio zbilansować wszystkie ćwiczenia i przygotować nasz organizm do większego wysiłku w przyszłości.

– Najczęściej popełniane są błędy techniczne, co może skończyć się kontuzją, obciążeniem stawów i kręgosłupa. Często powtarzanym błędem jest także brak regularności przez co tracimy nawyk podejmowania wysiłku fizycznego i musimy się o wiele bardziej zmobilizować, żeby wyjść na trening. Często taka próba kończy się fiaskiem. Również zbyt częste pojawianie się na siłowni na początku może przynieść negatywne skutki. Ważny jest okres adaptacyjny, pozwalający zbudować bazę na poczet przyszłych ćwiczeń. Jeżeli ktoś zaczyna to wystarczy, aby trenował trzy raz w tygodniu. Musi być to połączone z treningu siłowego z cardio – dodaje Choiński.

Zdaniem instruktora osoby, które pojawiają się na siłowni mają bardzo niewielką wiedzę na temat odpowiednich ćwiczeń, a ich pomysły często są niedopasowane do ich formy.

– Osoby, które są pierwszy raz na treningu są całkowicie zdezorientowane. Mają małą motywację, krzątają się po całej siłowni, nie wiedząc, czy ćwiczenia, które wykonują są dla nich dobre. Nie jest to najlepsza droga, bo myśleniem zabijamy płynność treningu. Większość ludzi po ośmiu godzinach pracy jest zmęczona. Trening pozwala na zastrzyk endorfin, o ile damy sobie spokój z myśleniem i pozwolimy, aby profesjonalista ułożył trening właśnie dla nas – dodaje trener.

Tomasz Choiński to absolwent informatyki i matematyki SGGW w Warszawie. Instruktor fitness i kulturystyki oraz trener personalny z wieloletnim doświadczeniem. Były mistrz Polski w aerobiku sportowym. Pierwszy ambasador programu Total Fitness, ściśle współpracujący z Ewą Chodakowską.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.

Problemy społeczne

Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać

Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.