Mówi: | Tomasz Choiński |
Funkcja: | trener fitness |
Trening personalny pozwala szybciej osiągnąć efekty
– Biorąc pod uwagę to, że nasz sukces w budowaniu formy jest najważniejszy, konieczne jest, by zwrócić się do trenera o pomoc w poprawie techniki wykonywanych ćwiczeń. Jest to ważne ze względu na nasze zdrowie, ale i skuteczność ćwiczeń. Trener będzie pilnował, abyśmy podchodzili do wszystkiego świadomie – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Choiński, trener fitness.
Problemem osób, ćwiczących bez trenera jest zła technika oraz kłopoty z właściwym rozdysponowaniem sił. Trening personalny może odpowiednio zbilansować wszystkie ćwiczenia i przygotować nasz organizm do większego wysiłku w przyszłości.
– Najczęściej popełniane są błędy techniczne, co może skończyć się kontuzją, obciążeniem stawów i kręgosłupa. Często powtarzanym błędem jest także brak regularności przez co tracimy nawyk podejmowania wysiłku fizycznego i musimy się o wiele bardziej zmobilizować, żeby wyjść na trening. Często taka próba kończy się fiaskiem. Również zbyt częste pojawianie się na siłowni na początku może przynieść negatywne skutki. Ważny jest okres adaptacyjny, pozwalający zbudować bazę na poczet przyszłych ćwiczeń. Jeżeli ktoś zaczyna to wystarczy, aby trenował trzy raz w tygodniu. Musi być to połączone z treningu siłowego z cardio – dodaje Choiński.
Zdaniem instruktora osoby, które pojawiają się na siłowni mają bardzo niewielką wiedzę na temat odpowiednich ćwiczeń, a ich pomysły często są niedopasowane do ich formy.
– Osoby, które są pierwszy raz na treningu są całkowicie zdezorientowane. Mają małą motywację, krzątają się po całej siłowni, nie wiedząc, czy ćwiczenia, które wykonują są dla nich dobre. Nie jest to najlepsza droga, bo myśleniem zabijamy płynność treningu. Większość ludzi po ośmiu godzinach pracy jest zmęczona. Trening pozwala na zastrzyk endorfin, o ile damy sobie spokój z myśleniem i pozwolimy, aby profesjonalista ułożył trening właśnie dla nas – dodaje trener.
Tomasz Choiński to absolwent informatyki i matematyki SGGW w Warszawie. Instruktor fitness i kulturystyki oraz trener personalny z wieloletnim doświadczeniem. Były mistrz Polski w aerobiku sportowym. Pierwszy ambasador programu Total Fitness, ściśle współpracujący z Ewą Chodakowską.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.