Newsy

Stożek rogówki można wyleczyć. Zabieg laserem trwa zaledwie 2 sekundy

2016-03-15  |  06:00
Mówi:Piotr Voigt
Funkcja:optometrysta
Firma:Klinika Voigt Medica w Krakowie
  • MP4
  • Stożek rogówki to zwyrodnienie, które ma podłoże genetyczne. Istnieją już metody, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie lub cofnięcie tego schorzenia. Im wcześniej dostrzeżemy objawy deformacji rogówki, tym mniej inwazyjne leczenie nas czeka.

    Rogówka jest głównym elementem układu ocznego i pełni funkcję ochronną. Zdrowa ma kształt kuli, a kiedy zaczyna się uwypuklać i przybierać kształt stożka, mamy do czynienia ze schorzeniem.

    Nieleczony stożek rogówki może doprowadzić do sytuacji, w której konieczny będzie przeszczep, ponieważ w ekstremalnych przypadkach grozi nawet utratą gałki ocznej. Jeśli jednak osoba chorująca jest pod opieką lekarza, na pewno nie dopuści on do takiego rozwoju choroby – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Piotr Voigt, optometrysta.

    Faza początkowa to przeważnie zaczerwienienie i swędzenie. Duża część chorujących ma również nieregularny astygmatyzm, pojawia się także obniżenie ostrości wzroku. Oczy stają się nadwrażliwe na światło, zaczynają łzawić. U większości pacjentów pojawia się też efekt halo, czyli poświata wokół źródeł światła.

    W początkowym stadium choroby stosuje się cross-linking, czyli nasączanie rogówki witaminą B2 i naświetlenie za pomocą promieni ultrafioletowych. Powoduje to usztywnienie struktury rogówki, powstanie nowych połączeń kolagenowych. W średnio zaawansowanej chorobie wykonuje się zabieg na podstawie mapy rogówki. Za pomocą lasera wyrównuje się krzywizny rogówki i z powodzeniem przywraca możliwość normalnego widzenia z pomocą okularów czy soczewek. Zdarza się, że nie ma już potrzeby stosowania żadnych pomocy okulistycznych.

    Najnowsza metoda to wkładanie tzw. pierścieni śródrogówkowych. Jest to krótki zabieg laserowy, trwa zaledwie dwie sekundy, w czasie którego wykonuje się tunel w rogówce. Wprowadzany jest przezroczysty pierścionek, który w ciągu sześciu miesięcy przywraca właściwy kształt i strukturę rogówki – wyjaśnia Piotr Voigt.

    Stożek rogowy to schorzenie, które może dotknąć każdego, nie są znane przyczyny jego występowania. Jeżeli ktoś zaobserwuje u siebie pogorszenie wzroku, powinien niezwłocznie udać się do okulisty. Jeśli stan oczu się pogarsza i nie widać poprawy nawet przy noszeniu okularów i soczewek, to trzeba wykonać tzw. mapę rogówki, tzn.  sprawdzić, czy nie ma odchyleń degeneracyjnych i wdrożyć leczenie. 

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

    Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

    Prawo

    Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

    Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

    Podróże

    Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

    Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.