Newsy

Dzień Białej Wstążki. Polacy zbyt często usprawiedliwiają przemoc

2013-12-06  |  06:10
Polacy w dalszym ciągu usprawiedliwiają przemoc domową. Okazją do zmiany poglądów na temat tego zjawiska jest międzynarodowa akcja "16 dni przeciwko łamaniu praw kobiet", która potrwa do 10 grudnia. Jej częścią jest obchodzony dziś Dzień Białej Wstążki. W ramach kampanii pokazana zostanie praca osób, które na co dzień w ramach służbowych obowiązków zwalczają przemoc w rodzinie.

Grupa „Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet” ma na celu wsparcie walki kobiet o niezależność i pokazanie, że nie wszyscy mężczyźni są sprawcami. Członkowie inicjatywy opowiadają się przeciw przemocy wobec kobiet i promują kampanię społeczną pokazującą skalę zjawiska. Koordynatorką grupy jest Weronikę Marczuk, posiadająca odpowiednie przygotowanie merytoryczne i doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju działań.

– Mamy około 70 tys. interwencji policyjnych i około 30 tys. zgłoszeń, czyli zaledwie połowa ofiar przemocy zgłasza się na policję. Do sądu trafia 16,5 tys. poszkodowanych i blisko 13,5 jest skazanych. Przy tych sprawach najwięcej kar, bo aż 12 proc. to kary w zawieszeniu – opisuje skalę zjawiska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle Kazik Walijewski, organizator akcji "Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet".

6 grudnia obchodzony jest Dzień Białej Wstążki. Mężczyzna noszący białą wstążkę składa deklarację, że nigdy nie użyje przemocy wobec kobiety oraz, że będzie wrażliwy na łamanie praw kobiet przez innych. W Polsce w dalszym ciągu sąd zbyt łagodnie traktuje sprawców przemocy.

– Przedstawiam to w taki sposób, że jeśli zgwałci panią obcy, to pójdzie siedzieć. Jeśli jednak zgwałci mąż, partner, sąd mu tylko pogrozi palcem. To oczywiście wynika ze społecznego spojrzenia na przemoc. Przemoc w rodzinie traktujemy nieco inaczej niż zwykłą przemoc. Szukamy usprawiedliwienia – tłumaczy Kazik Walijewski.

Eksperci przekonują, że stosowanie przemocy leży głęboko w naszej mentalności. Przykładowo, wielu rodziców w dalszym ciągu uważa, że bicie dziecka jest odpowiednią metodą wychowawczą.

– Prowadziłem badania na temat bicia dzieci. Opisałem dziecko, które uprawia seks, zażywa narkotyki, nadużywa alkoholu, przeklina, nie uczy się, chodzi na wagary i później zapytałem, jak należy poradzić sobie z takimi problemami. I zawsze znalazły się osoby, które uważały, że przemoc jest jedynym rozwiązaniem. Klaps to również jest przemoc, od tego się zaczyna – ocenia Walijewski.

Coraz częściej sprawcami przemocy stają się również kobiety. Według Walijewskiego, to konsekwencja wychowania w strukturze, w której wygrywa ten, kto jest silniejszy. Dziewczynkom często wydaje się, że jedynym sposobem na ustanowienie własnej wartości jest przejęcie roli oprawcy.

– Dlatego powstała inicjatywa „Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet”. Jeśli nie zareagujemy dzisiaj, przemoc zmieni jedynie płeć, ale nie zmieni swojego oddziaływania. Będzie tak samo intensywna i tak samo mocna – uważa Walijewski.

Kampania zakończy się 10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.