Newsy

Rusza 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

2014-01-10  |  07:20
Już po raz 22. w Polsce i  w 60 miejscach na całym świecie odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na specjalistyczny sprzęt dla dzieci do szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz  na sprzęt dla osób starszych do nowo otwieranych oddziałów geriatrycznych.

Hasło tegorocznej imprezy, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, brzmi: NA RATUNEK. Jerzy Owsiak  tłumaczy, że szpitalne oddziały ratunkowe są wciąż niedoinwestowane i potrzebują nowoczesnych urządzeń, aby lekarze mogli szybko i prawidłowo zdiagnozować chore dzieci. 

To nie są tylko wypadki komunikacyjne, lecz także zatrucia, oparzenia, pobicia –  mówi agencji Newseria Lifestyle Jerzy Owsiak o małych pacjentach, którzy trafiają na oddział i muszą być poddawani szybkiej diagnozie.
 
Za zebrane pieniądze fundacja chce kupić m.in.: wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe czy aparaty USG przystosowane do badań FAST z opcją power-color-doppler.

To jest sprzęt z najwyższej półki, bardzo drogi, ale pozwalający szybko podjąć ważne decyzje  –  wyjaśnia Jerzy Owsiak.

Część pieniędzy, podobnie jak w tamtym roku, fundacja ma zamiar przeznaczyć na specjalistyczny sprzęt geriatryczny. W ubiegłym roku z zebranych funduszy zostało zakupionych ponad 2300 urządzeń, które trafiły do 60 ośrodków.

Urządzenia te zmieniły obraz geriatrii o 180 stopni  – mówi Jerzy Owsiak i dodaje, że o problemach zdrowotnych osób starszych warto mówić.  – To jest mówienie o nas, o Polakach, którzy się starzeją i którzy powinni poczuć, że taki promień jak z  latarni morskiej, taki snop światła tej nadziei, jest kierowany także do nich.

W kraju wielki finał odbędzie się w Warszawie przy Pałacu Kultury i Nauki. Na scenie zagrają m.in. Kamil Bednarek, zespół Piersi i Oddział Zamknięty. Odbędą się także licytacje m.in. złotego serduszka oraz bieg „Policz się z cukrzycą”.

Tradycyjnie o godz. 20 odbędzie się happening pt. „Światełko do Nieba", podczas którego wspólnie będzie można zapalić świeczki, zapałki czy pochodnie.

W tym roku zbiórki odbędą się również w 60 miejscach na całym świecie.

Gramy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w całej Europie. Jest bardzo dużo sztabów w Anglii, Irlandii – wylicza Owsiak i dodaje, że za granicą finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stał się już polskim zwyczajem, podobnym do lepienia pierogów.  – Ludzie się w ten sposób bawią. To jest po prostu coś nieprawdopodobnie fantastycznego.

Jerzy Owsiak zapewnia, że organizowanie od 22 lat finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeszcze mu się nie znudziło.

Ja w fundacji nie pracuję. To nie jest mój etat, w związku z tym to mi pozwala mieć momentami dystans, ale czerpać z tego ogromną frajdę i przyjemność.

W zeszłym roku fundacja zebrała ponad 50 milionów złotych.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Iga Baumgart-Witan: To jest ostatni rok mojej kariery. Na emeryturze chciałabym się zająć sportem niezawodowym, może zakocham się w telewizji

Ponad dwie dekady swojego życia biegaczka poświęciła sportowi. Nie ukrywa, że w niektórych momentach bardzo trudno było jej pogodzić sferę prywatną z intensywnymi treningami i wyjazdami na zawody, ale zawsze mogła liczyć na wsparcie i pomoc ze strony męża. Na bieżni spędzała dużo czasu i jak zauważyła, bardzo ucierpiały na tym jej relacje przyjacielskie i koleżeńskie. Wkrótce Iga Baumgart-Witan kończy karierę. Zamierza jednak nadal działać w sporcie, szkolić innych i współpracować z klubami. Kusi ją też telewizja.

Media

Problem patotreści w internecie narasta. Potrzebna edukacja dzieci, rodziców i nauczycieli

Co czwarty nastolatek (26 proc.) ogląda w sieci tzw. patostreamy, wulgarne, obsceniczne i nacechowane przemocą widowiska lub transmisje internetowe nadawane na żywo w serwisach streamingowych i mediach społecznościowych – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”. To zjawisko mające na młodych ludzi negatywny wpływ wciąż zyskuje na znaczeniu w przestrzeni internetowej, a prawo nie nadąża za rozwojem technologii. Specjaliści zauważają, że nie jest to tylko chwilowa moda, ale poważny problem społeczny, który wymaga zintegrowanych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Media

Adam Kszczot: Bardzo żałuję, że nie da się drugi raz wystartować w „Tańcu z gwiazdami”. W tym roku planuję za to z żoną pójść na kurs tańca

Biegacz zapewnia, że doskonale czuje się na parkiecie i choć musi jeszcze popracować nad techniką, to taniec sprawia mu mnóstwo przyjemności, poprawia nastrój i dodaje pozytywnej energii. Wiosną ubiegłego roku Adama Kszczota można było oglądać w „Tańcu z gwiazdami”. Partnerowała mu Katarzyna Vu Manh. Niestety jego przygoda z formatem trwała bardzo krótko.