Mówi: | Katarzyna Nowicka |
Funkcja: | rzecznik prasowy |
Firma: | Centrum Nauki Kopernik |
Samodzielne budowanie robota lub wytwarzanie prądu elektrycznego, czyli ferie w mieście dla miłośników nauki
Milion gości rocznie odwiedza warszawskie Centrum Nauki Kopernik, a w takich okresach jak ferie zimowe liczba zwiedzających rośnie. Czeka na nich siedem wystaw, laboratoria naukowe, planetarium i pracownia dla majsterkowiczów. Miłośnicy nauki i majsterkowania mogą samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny, zbudować robota lub obejrzeć świat oczami węża.
W Centrum Nauki Kopernik funkcjonuje sześć wystaw stałych, m.in. „Człowiek i środowisko", w której eksponatami stają się sami zwiedzający, „Świat w ruchu", pokazująca jak rozchodzą się fale dźwiękowe i światło i w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni, oraz „Re: generacja", która korzystając z najnowszych odkryć psychologii, socjologii i neurobiologii, prowadzi po świecie emocji i relacji międzyludzkich. Od końca listopada w Centrum działa także kolejna wystawa czasowa „Mikroświat”, która pozwala dojrzeć to, co zazwyczaj pozostaje niewidoczne dla oka.
– Ukazuje ona naszym oczom świat małych stworzeń, którego normalnie nie możemy zobaczyć, bo potrzebne są do tego różnego rodzaju urządzenia, jak mikroskopy. Mamy zdjęcia, na których widać małe istoty powiększone 500 razy. Są też takie, na których organizmy są powiększone nawet ponad 32 tys. razy, to takie istoty, których nigdy nie bylibyśmy w stanie zobaczyć, gdybyśmy nie mieli technologicznych wynalazków w postaci mikroskopów – mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.
W Centrum Nauki Kopernik można się także wybrać do dwóch teatrów. Pierwszy z nich to Teatr Robotyczny, czyli miejsce, gdzie w role aktorów wcielają się roboty. W Teatrze Wysokich Napięć w głównej roli występuje natomiast prąd elektryczny, zwykle o bardzo wysokim napięciu, który manifestuje swoją obecność w postaci piorunów. Dla najmłodszych miłośników nauki Centrum przygotowało wystawę „Bzzz!”, którą mogą zwiedzać dzieci do 6. roku życia.
– Wszystko jest niskie, dostosowane również psychologicznie do sposobu odbierania świata przez najmłodszych odbiorców. Zapraszamy też do planetarium, gdzie praktycznie co tydzień są nowe projekcje i pokazy. Są filmy, pokazy na żywo, koncerty muzyczne i pokazy laserowe. W laboratoriach można poczuć, jak to jest być naukowcem – mówi Katarzyna Nowicka.
W Centrum Nauki Kopernik istnieją cztery laboratoria: chemiczne, fizyczne, biologiczne i pracownia robotyczna. W laboratorium chemicznym zwiedzający mogą samodzielnie wyprodukować prąd lub wodór, a w pracowni robotycznej – zbudować własnego robota. W Centrum zlokalizowane jest także planetarium Niebo Kopernika, w którym odbywają się m.in. pokazy filmów o tematyce popularnonaukowej.
Centrum Nauki Kopernik zostało otwarte w listopadzie 2010 roku. Jego celem jest promowanie i popularyzacja nauki. Instytucja została wyróżniona nagrodą Popularyzator Nauki, przyznawaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rocznie to miejsce gości ponad milion osób.
– Każdy z naszych zwiedzających jest inny i mamy tego świadomość, dlatego nasza oferta jest tak skonstruowana, by każdy mógł tutaj znaleźć coś dla siebie, odnaleźć się i przede wszystkim zainspirować. Bo jest to miejsce, które ma inspirować naszych zwiedzających. Chcemy, żeby łykali oni naukowego bakcyla, aby później rozwijać swoje zainteresowania już innymi metodami – mówi Katarzyna Nowicka.
Bilety do Centrum Nauki Kopernik można kupić na miejscu lub przez internet. Podczas ferii zimowych lepiej zdecydować się na wcześniejszy zakup online, ponieważ ze względu na bardzo dużą liczbę zwiedzających, ich sprzedaż może być w danym dniu ograniczona.
Czytaj także
- 2025-04-08: Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów
- 2025-03-31: Coraz więcej dronów dzieli przestrzeń powietrzną z załogowymi statkami powietrznymi. Powstaje system do koordynacji lotów
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
- 2025-01-28: Powstała koalicja na rzecz zmniejszenia dopuszczalnego limitu alkoholu u kierowców do 0,0 promila. Jest wniosek o zmiany prawne w tym zakresie
- 2025-01-17: Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-15: Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-26: Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Święta wiążą się z tym, że się kupuje masę ubrań i jedzenia. Ja w tym roku postawię na minimalizm
Modelka przyznaje, że po udziale w 13. edycji popularnego programu „Top Model” sporo się dzieje w jej życiu zawodowym. Kariera nabrała tempa, pojawiają się nowe propozycje współpracy, a jej nazwisko wciąż zyskuje na wartości w świecie modelingu. Klaudia Zioberczyk zaznacza więc, że ta wiosna będzie niezwykle pracowita. Cieszy się też na nadchodzące święta, ale zachęca wszystkich do zachowania umiaru podczas zakupów spożywczych.
Handel
Spada udział chowu klatkowego w hodowli drobiu. Wciąż jednak 67 proc. kur trzymanych jest w klatkach

Zmiany nie są błyskawiczne, jednak spadkowy trend udziału chowu klatkowego kur jest wyraźnie widoczny – wynika z siódmej edycji raportu Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”. Według najnowszego raportu już prawie 1/3 kur w naszym kraju utrzymywana jest w systemach innych niż chów klatkowy. Dziesięć lat temu było to zaledwie 13 proc. Obecnie już ponad 170 firm zadeklarowało wycofania jaj z chowu klatkowego. Prawie połowa już teraz wywiązała się z tej obietnicy.
Zdrowie
Julia Kamińska: Nie boję się krwi, ale raz podczas takiej procedury zdarzyło mi się zemdleć

Aktorka nie boi się strzykawek ani zastrzyków. Wizyta w punkcie pobrań krwi czy w laboratorium również nie jest dla niej traumatycznym przeżyciem. Julia Kamińska zaznacza natomiast, że choć samo pobranie krwi powoduje u niej jedynie niewielki dyskomfort, to raz podczas takiej procedury zemdlała.