Newsy

Stroiki i ozdoby świąteczne z odzysku. Upcykling ratuje środowisko

2013-12-18  |  06:20

Upcykling to forma wtórnego przetwarzania odpadów. W okresie świątecznym można wykorzystać kartony, stare gazety lub inne odpady na wykonanie ozdób świątecznych, stroików, opakowań na prezenty oraz kartek z życzeniami. Dbając o środowisko i stosując recykling ratuje się drzewa, które wytwarzają niezbędny do życia tlen.

Dzięki upcyklingowi z kartonów lub gazet można stworzyć małe dzieła sztuki, które w dodatku ratują środowisko. Wtórne przetwarzanie odpadów w domu stało się modne. Podobnie jak recykling, który różni się od upcyklingu tym, że dzięki odpowiedniej segregacji śmieci, niektóre z nich zostaną ponownie przetworzone i oddane do użytku.

Obecnie w sieci oraz telewizji pojawia się coraz więcej blogów, programów oraz poradników zachęcających do wtórnego wykorzystywania zużytych przedmiotów oraz uczące odpowiedniej segregacji śmieci. Ozdoby na choinkę, łańcuchy, opakowania na prezenty to tylko nieliczne z zastosowań. Wszystko zależy od wyobraźni i chęci.

Opakowanie na prezent nie zawsze musi być robione z nowiutkich bibuł, które kupujemy w sklepach. Ale gdy patrzymy na to z perspektywy środowiska, to jest też inny papier, który można wykorzystać - na przykład gazetę. Starą kolorową gazetę, którą wykorzystamy w sposób sprytny, ładnie zawijając i tworząc tego nową wartość – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Paweł Herman, Project Specialist w Stena Recycling.

Z kartonów, starych gazet i innych odpadów można zrobić także kartki świąteczne, stroiki, a nawet tace na jedzenie. Odzyskiwanie papieru jest bardzo ważne dla środowiska, ponieważ bez drzew nie byłoby tlenu niezbędnego do życia.

Musimy oddychać, ażeby oddychać potrzebujemy drzew. Każde 70 kg odzyskanego papieru to jest ekwiwalent zaoszczędzonej jednej sosny. Dzięki czemu wyobraźmy sobie, że każdy z nas cały rok zbiera papier i jeżeli uzbieramy tego 70 kg albo i więcej, to oszczędzimy jedno drzewo. A jedno drzewo wyprodukuje w ciągu roku tyle tlenu, ile potrzebuje 10 osób do oddychania podsumowuje Herman ze Stena Recycling.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.