Newsy

Stroiki i ozdoby świąteczne z odzysku. Upcykling ratuje środowisko

2013-12-18  |  06:20

Upcykling to forma wtórnego przetwarzania odpadów. W okresie świątecznym można wykorzystać kartony, stare gazety lub inne odpady na wykonanie ozdób świątecznych, stroików, opakowań na prezenty oraz kartek z życzeniami. Dbając o środowisko i stosując recykling ratuje się drzewa, które wytwarzają niezbędny do życia tlen.

Dzięki upcyklingowi z kartonów lub gazet można stworzyć małe dzieła sztuki, które w dodatku ratują środowisko. Wtórne przetwarzanie odpadów w domu stało się modne. Podobnie jak recykling, który różni się od upcyklingu tym, że dzięki odpowiedniej segregacji śmieci, niektóre z nich zostaną ponownie przetworzone i oddane do użytku.

Obecnie w sieci oraz telewizji pojawia się coraz więcej blogów, programów oraz poradników zachęcających do wtórnego wykorzystywania zużytych przedmiotów oraz uczące odpowiedniej segregacji śmieci. Ozdoby na choinkę, łańcuchy, opakowania na prezenty to tylko nieliczne z zastosowań. Wszystko zależy od wyobraźni i chęci.

Opakowanie na prezent nie zawsze musi być robione z nowiutkich bibuł, które kupujemy w sklepach. Ale gdy patrzymy na to z perspektywy środowiska, to jest też inny papier, który można wykorzystać - na przykład gazetę. Starą kolorową gazetę, którą wykorzystamy w sposób sprytny, ładnie zawijając i tworząc tego nową wartość – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Paweł Herman, Project Specialist w Stena Recycling.

Z kartonów, starych gazet i innych odpadów można zrobić także kartki świąteczne, stroiki, a nawet tace na jedzenie. Odzyskiwanie papieru jest bardzo ważne dla środowiska, ponieważ bez drzew nie byłoby tlenu niezbędnego do życia.

Musimy oddychać, ażeby oddychać potrzebujemy drzew. Każde 70 kg odzyskanego papieru to jest ekwiwalent zaoszczędzonej jednej sosny. Dzięki czemu wyobraźmy sobie, że każdy z nas cały rok zbiera papier i jeżeli uzbieramy tego 70 kg albo i więcej, to oszczędzimy jedno drzewo. A jedno drzewo wyprodukuje w ciągu roku tyle tlenu, ile potrzebuje 10 osób do oddychania podsumowuje Herman ze Stena Recycling.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Iga Baumgart-Witan: To jest ostatni rok mojej kariery. Na emeryturze chciałabym się zająć sportem niezawodowym, może zakocham się w telewizji

Ponad dwie dekady swojego życia biegaczka poświęciła sportowi. Nie ukrywa, że w niektórych momentach bardzo trudno było jej pogodzić sferę prywatną z intensywnymi treningami i wyjazdami na zawody, ale zawsze mogła liczyć na wsparcie i pomoc ze strony męża. Na bieżni spędzała dużo czasu i jak zauważyła, bardzo ucierpiały na tym jej relacje przyjacielskie i koleżeńskie. Wkrótce Iga Baumgart-Witan kończy karierę. Zamierza jednak nadal działać w sporcie, szkolić innych i współpracować z klubami. Kusi ją też telewizja.

Media

Problem patotreści w internecie narasta. Potrzebna edukacja dzieci, rodziców i nauczycieli

Co czwarty nastolatek (26 proc.) ogląda w sieci tzw. patostreamy, wulgarne, obsceniczne i nacechowane przemocą widowiska lub transmisje internetowe nadawane na żywo w serwisach streamingowych i mediach społecznościowych – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”. To zjawisko mające na młodych ludzi negatywny wpływ wciąż zyskuje na znaczeniu w przestrzeni internetowej, a prawo nie nadąża za rozwojem technologii. Specjaliści zauważają, że nie jest to tylko chwilowa moda, ale poważny problem społeczny, który wymaga zintegrowanych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Media

Adam Kszczot: Bardzo żałuję, że nie da się drugi raz wystartować w „Tańcu z gwiazdami”. W tym roku planuję za to z żoną pójść na kurs tańca

Biegacz zapewnia, że doskonale czuje się na parkiecie i choć musi jeszcze popracować nad techniką, to taniec sprawia mu mnóstwo przyjemności, poprawia nastrój i dodaje pozytywnej energii. Wiosną ubiegłego roku Adama Kszczota można było oglądać w „Tańcu z gwiazdami”. Partnerowała mu Katarzyna Vu Manh. Niestety jego przygoda z formatem trwała bardzo krótko.