Mówi: | Mira Stanisławska-Meysztowicz |
Funkcja: | założycielka fundacji Nasza Ziemia |
W najbliższy weekend w całej Polsce odbędzie się finał tegorocznej kampanii „Sprzątanie świata”
Tysiące wolontariuszy w ten weekend po raz dwudziesty pierwszy wyruszą na wielkie sprzątanie polskich ulic, lasów i rzek. Finałowi tegorocznej kampanii „Sprzątanie świata” towarzyszyć będą pikniki ekologiczne, koncerty, happeningi i akcje edukacyjne. Inicjatorka kampanii Mira Stanisławska-Meysztowicz uważa, że w ciągu minionych dwudziestu lat Polacy stali się znacznie bardziej świadomi konieczności ochrony środowiska naturalnego.
Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Środowiska wynika, że 97 proc. Polaków podejmuje przynajmniej jedno proekologiczne działanie w codziennym życiu. Co trzecia badana osoba zadeklarowała natomiast, że troska o środowisko jest istotnym elementem jej życia. Ankietowani z tej grupy przyznali, że oszczędzają energię i wodę, regularnie segregują odpady oraz działają zgodnie z zasadą zrównoważonego transportu. Trzech na czterech badanych uważa, że ochrona środowiska może pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju.
– Coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę, że środowisko to my, my w nim żyjemy i my musimy o nie dbać. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale widać, że lasy są już o wiele czystsze, a ludzie chodzą z własnymi torbami na zakupy. To już się stało po prostu takim przyzwyczajeniem. Segregujemy odpady – tego nie było 20 lat temu, teraz jednak zdajemy sobie z tego sprawę, że w tych odpadach są surowce wtórne, które trzeba oszczędzić – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka fundacji Nasza Ziemia, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.
Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994 roku założyła fundację Nasza Ziemia, która jeszcze w tym samym roku zainicjowała kampanię „Sprzątanie świata”. Wydarzenie to jest częścią ogólnoświatowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World”. Mira Stanisławska-Meysztowicz uważa, że w ciągu minionych dwudziestu lat w Polsce bardzo zmieniła się świadomość ekologiczna. Widać to zwłaszcza w zachowaniu dzieci i młodzieży, które działań proekologicznych uczone są już w szkole.
– Uważam, że sukces ostatnich 20 lat to jest właśnie ta segregacja odpadów, bo przecież wszystko wywoziło się na te wysypiska śmieci. Nie możemy być tacy rozrzutni. Często podróżuję pociągami i jestem zadowolona, że nawet na dworcach są już te pojemniki na segregację odpadów. To jest chyba jeden z największych sukcesów – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz.
Kampania „Clean up the World” odbywa się co roku w trzeci weekend września na całym świecie. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy. Akcja polega nie tylko na uczeniu tego, by nie śmiecić, lecz także na zbiorowym uprzątaniu śmieci z miejsc, w których nie powinny one zalegać. W sprzątaniu uczestniczą klasy szkolne, lokalne stowarzyszenia, wolontariusze fundacji oraz osoby prywatne zainteresowane ochroną środowiska. W tym roku w Polsce kampania „Sprzątanie świata” rozpoczęła się wcześniej, bo już w kwietniu, a jej tematem przewodnim była odpowiedzialna turystyka. Fundacja Nasza Ziemia prowadziła w tym czasie działania edukacyjne mające zwiększyć świadomość ekologiczną Polaków. Jednym z elementów tegorocznej kampanii był projekt „Wpłyń na czyste Mazury”. Był to trzytygodniowy rejs jachtem po Szlaku Wielkich Jezior, podczas którego wolontariusze fundacji Nasza Ziemia zawinęli do blisko trzydziestu portów, gdzie promowali odpowiedzialną turystykę. Wzięli ponadto udział w sprzątaniu wyspy Czarci Ostrów na Śniardwach.
– Mamy wiele planów i ambicji. Przede wszystkim to, żeby nasze rzeki były absolutnie czyste. Chcę kiedyś wejść w Warszawie do Wisły i zobaczyć swoje stopy. Jest już o wiele lepiej, bo wędkarze, którzy wędkują nad Wisłą, powiedzieli mi, że ryby już nie pachną tak fenolem i można je jeść. Naszym marzeniem jest, żeby w całej Polsce wszystkie rzeki były bardzo czyste, a wtedy też nasze Morze Bałtyckie będzie czyste, piękne, a to wszystko przyniesie korzyść nam wszystkim – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz.
Finał tegorocznej kampanii będzie miał miejsce w dniach 19-21 września. W jego ramach w całej Polsce odbędą się happeningi, pikniki i akcje edukacyjne. W Warszawie wolontariusze sprzątać będą m.in. brzegi Wisły w sobotę od godz. 12 oraz glinianki w parku Moczydło na warszawskiej Woli w niedzielę od 10.45.
Czytaj także
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-03-13: Co trzeci wypadek na kolei powoduje kierowca samochodu. Wciąż za mało skrzyżowań bezkolizyjnych
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-02-25: Trwa nabór wniosków do programu dopłat do elektryków. Bez zmiany systemu podatków może być krótkotrwałym mechanizmem wsparcia rynku
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-12-17: Zakłady poprawcze i młodzieżowe ośrodki wychowawcze nie spełniają swoich funkcji. Większą rolę w resocjalizacji powinny pełnić rodziny
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Dziś premiera drugiego albumu Wiktora Dyduły. „Serwuję dużą gamę najróżniejszych emocji”
Artysta jest niezwykle podekscytowany premierą swojego drugiego albumu, bo jak podkreśla, podaje słuchaczom siebie „na widelcu”, bez żadnych filtrów i zbędnych masek. Serwuje wszystko to, co odczuwa: smutek, radość, niepokój, nadzieję, a przede wszystkim miłość. Wiktor Dyduła zaznacza, że płyta „Tak jak tutaj stoję” dedykowana jest tym, którzy w muzyce cenią szczerość i prawdziwe emocje bez lukru. Krążek zawiera 12 emocjonalnych piosenek, w tym odtworzony 40 mln razy, nominowany do Fryderyków 2025 singiel „Tam słońce, gdzie my”.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.