Mówi: | Patryk Burzyński |
Funkcja: | organizator imprez |
W sylwestra Polacy będą się bawić na domówkach
Domówka to wciąż najpopularniejszy sposób na spędzenie sylwestrowej nocy. W kameralnej atmosferze domowej imprezy nowy rok zamierza powitać blisko połowa Polaków.
Z badań przeprowadzonych przez Smirnoff Black wynika, że prawie 80 proc. Polaków spędzi sylwestra w domu. 30 proc. badanych nie zamierza opuszczać zacisza własnych czterech kątów. Pozostałe 48 proc. natomiast, podobnie jak w ubiegłym roku, wybiera się na imprezę do znajomych.
– Jest 20 proc. osób, które szuka czegoś innego, ciekawego, spędzają swój czas albo w klubie, albo na wyjazdach, czy to na nartach, czy też wyjeżdżają nad morze albo za granicę – powiedział agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Patryk Burzyński.
Sprawdzono także, jakie trunki będą królowały podczas imprezy sylwestrowej. Z badań wynika, że 59 procent Polaków wzniesie noworoczny toast szampanem lub winem musującym. Wybór alkoholu w sylwestrową noc zależy między innymi od płci – kobiety zdecydowanie wolą drinki lub koktajle, podczas gdy mężczyźni wybiorą raczej czystą wódkę, piwo lub whisky.
To właśnie na alkohol podczas sylwestrowej zabawy Polacy wydadzą najwięcej. Respondenci Smirnoff Black deklarują, że zamierzają na niego przeznaczyć prawie 100 złotych. To o 25 złotych więcej niż w roku ubiegłym.
W kwestii sylwestrowych wydatków znów istotną rolę odgrywa płeć.
– Panie wydają głównie pieniądze na swoje kreacje, a mężczyźni skupiają się głównie na zakupie alkoholi, fajerwerków i tym podobnych gadżetów – podkreśla Patryk Burzyński.
Na sylwestrową kreację panie zamierzają przeznaczyć średnio 88 złotych. Na jedzenie i przekąski natomiast Polacy wydadzą 93 złote, a na transport 63 złote.
Choć może się wydawać, że sylwestrowe upodobania Polaków od kilku lat pozostają niezmienne, Burzyński podkreśla, że imprezy klubowe cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych ludzi.
– Ludzie mogą poznać kogoś nowego, mogą spędzić ten czas z przyjaciółmi przy rytmach jakiejś fajnej muzyki. Teraz w Warszawie czy też innych dużych miastach jest skupienie na jakości muzycznej – mówi organizator imprez.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.