Mówi: | dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc |
Funkcja: | ginekolog |
Firma: | Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi |
Szczepionka zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy
Przenoszone drogą płciową wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) są najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy. HPV przyczynia się również do powstawania rzadziej spotykanych nowotworów – pochwy i sromu, odbytu oraz prącia. Najskuteczniejszą ochroną przed zachorowaniem jest szczepionka, która zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy.
Lekarze zalecają rodzicom, by szczepili córki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Mimo to wielu rodziców rezygnuje ze szczepionki z powodu obaw przed jej skutkami ubocznymi. Obawy są w większości nieuzasadnione, nie udowodniono bowiem, aby szczepionka przeciw HPV powodowała zagrażające zdrowiu skutki uboczne. Reakcje na podanie szczepionki to najczęściej odczyn alergiczny w miejscu podania, drętwienie ręki, ból głowy i stan podgorączkowy.
– Istnieje wiele mitów związanych ze szczepieniami HPV, opartych głównie o informacje rozpowszechniane przez ruchy antyszczepionkowe. Są to najczęściej informacje niepotwierdzone badaniami klinicznymi ani rzetelną wiedzą. Popularnym mitem związanym ze szczepieniami było przekonanie, że podanie szczepionki może wywołać chorobę u dziecka. Dość długo funkcjonował również mit dotyczący związku szczepionek z autyzmem, który został już obalony – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc, ginekolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Szczepionka przeciw HPV zalecana jest dziewczynkom w wieku 11-15 lat. Wydawana jest na receptę przez lekarza po uprzednim przebadaniu pacjentki. Cena szczepionki waha się między 1000 a 1500 zł, w zależności od kwoty refundowanej. Szczepionka jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania rakowi szyjki macicy, który jest wykrywany co roku u około 3200 kobiet, ponad połowa z nich umiera.
– Statystyki dotyczące zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy czy zachorowalności na wszelkie inne choroby związane z zakażeniem wirusem HPV plasują nas bliżej krajów Trzeciego Świata aniżeli Europy. Jeżeli więc mamy taką możliwość, a w tej chwili szczepionka jest już prawie 10 lat i badania potwierdziły jej wysoką skuteczność, zabezpieczajmy się – zachęca Bartosińska-Dyc.
Profilaktyka pierwotna jest najskuteczniejszym sposobem walki z wirusem HPV. W połączeniu z profilaktyką wtórną, czyli regularnymi badaniami cytologicznymi, kontrolą stanu zdrowia i wykrywaniem wczesnych zmian, doprowadzi do spadku umieralności kobiet na raka szyjki macicy w Polsce.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.