Mówi: | Dominik Jasiński |
Funkcja: | pomysłodawca i kurator cyklu wystaw „Jasinski&friends” |
Jubileuszowa edycję wystawy „Jasinski&friends” w Amaristo Galeria Przy Teatrze w Teatrze Narodowym. Prezentowane są prace z różnych dziedzin sztuki
Atutem jubileuszowej wystawy „Jasinski&friends” jest jej przekrojowość, a tytułowa „Piąta pora roku” to pretekst do nawiązania dialogu artystów między sobą i między odbiorcami – podkreśla Dominik Jasiński, kurator wystawy i malarz. W tym roku w prestiżowej przestrzeni Teatru Narodowego w Warszawie prezentowane są prace młodych polskich twórców wyrażających się poprzez malarstwo, grafikę i fotografię. Jest również akcent portugalski, a to za sprawą miejscowego artysty Hugo Silvy.
„Jasinski&friends” to cykliczny projekt, a tytuł tegorocznej wystawy – „Piąta pora roku” – nawiązuje do jubileuszowej edycji i stanowi wspólny mianownik prezentowanych prac.
– „5 pora roku”, tytuł nieco przewrotny, nie chodzi bowiem dosłownie o porę roku, czyli śnieg, deszcz czy liście, ale o taki punkt wyjścia dla artystów, do pokazania jakiegoś uczucia, czegoś, co jest ponad fizyczność, ponad piątą porę roku, bardziej radość, smutek, bardziej emocjonalne podejście niż takie dosłowne – mówi agencji Newseria Lifestyle Dominik Jasiński, kurator wystawy „Jasinski&friends”.
Tym razem organizatorzy wystawy do współpracy zaprosili 21 twórców – zarówno absolwentów szkół plastycznych, jak i samouków. Swoje prace prezentują: Agnieszka Cyranka-Pytlik, Paulina Czarnecka, Jakub Godziszewski, Edyta Grzyb, Bartosz Hadryś, Dominik Jasiński, Paweł Jaskólski, Marek Jędrych, Sylwia Kalinowska, Eliza Kleczewska, Kamila Kraus, Mariola Landowska, Laura La Wasilewska, Maggie Piu, Make Up Star, Mirka Misiewicz, Janusz Orzechowski, Aga Pietrzykowska, Natalia Rozmus, Hugo Silva, Weronika Wawrzkowicz i Krzysztof Wiśniewski.
– Mamy bardzo ciekawe portrety portugalskiego artysty Hugo Silvy, mamy dwóch Polaków, którzy w Portugalii mieszkają i tworzą, i to chyba widać, bo tam jest trochę inne światło. A poza tym twórcy niemal z całej Polski. Jest bardzo dużo malarstwa olejnego, to jest pierwszy rok, kiedy też mamy wielu artystów używających złota w malarstwie. Jest też fotografia, trochę plakatu, jest dużo portretu i abstrakcji. Prace są bardzo różnorodne, i tematycznie, i technicznie – mówi Dominik Jasiński.
Przez pięć lat wydarzenie zdążyło się już na dobre zapisać w kulturalnym kalendarzu stolicy i kraju. Każdy, kto odwiedzi wystawę, na pewno znajdzie coś dla siebie.
– Co roku wybieramy prace głównie pod względem technicznym, jeżeli to są prace dobre technicznie, to na pewno je pokażemy. Zawsze jest coś, co chętnie powiesiłbym u siebie na ścianie, jak i prace, z którymi estetycznie mi nie po drodze. Po to też prace wybiera cała nasza trójka, bo przecież każdy ma inny gust – wyjaśnia Dominik Jasiński.
Wystawę „Jasinski&friends” można oglądać w Amaristo Galeria Przy Teatrze do końca stycznia.
– Niektóre prace sprzedały się już przed wernisażem, trochę jeszcze zostało, więc trzeba się spieszyć. Jest bardzo duża rozbieżność cenowa, co myślę też jest plusem, bo są to prace na różną kieszeń. Mimo że niektóre tańsze, to wcale nie gorsze – dodaje Dominik Jasiński.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.