Mówi: | Dariusz Stola |
Funkcja: | dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich |
Jutro uroczyste otwarcie wystawy „1000 lat historii Żydów polskich”
We wtorek w Muzeum Historii Żydów Polskich zostanie otwarta wystawa stała prezentująca 1000 lat historii Żydów polskich. 29 i 30 października w Muzeum POLIN odbędą się dni otwarte, w ramach których odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. koncerty Davida Krakauera i Tomasza Stańki, projekcje filmów, gra muzealna oraz spotkania z twórcami wystawy.
Na uroczyste otwarcie wystawy do Warszawy przyjedzie nowy prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Wizyta w Polsce będzie zarazem pierwszą zagraniczną podróżą Riwlina na stanowisku prezydenta.
– Nasza pierwsza galeria, początek wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich nazywa się „Las” i rzeczywiście przedstawia las, dlatego że początki obecności Żydów w Polsce tysiąc lat temu są spowite mgłą tajemnicy, nie mamy na ten temat dokładnych źródeł – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich.
Żydzi najprawdopodobniej przybyli do Polski, uciekając przed prześladowaniami w Europie Zachodniej. Popularna legenda mówi, że gdy ludność trafiła do Polski i ukrywała się w lesie, usłyszała głos z nieba, mówiący: „Poliny”, co w języku hebrajskim oznacza „tutaj spocznij”.
– Sądzę jako historyk, że Żydzi po prostu źle usłyszeli słowo „Polanie”, ale od tego czasu żydowska nazwa Polski to jest Poliny. Bardzo nam zależy, aby to słowo weszło do języka polskiego i żeby się kojarzyło z naszym muzeum, bo ono świetnie oddaje jego ideę. To jest muzeum tysiąca lat żydowskiego życia, tysiąca lat obecności Żydów w Polsce. To słowo jest napisane może 50 tys. razy na zewnątrz budynku, na szklanych panelach, którymi budynek jest obudowany, a litera „P” jest obecna w naszym logo – to jest złożenie litery „P” z alfabetu polskiego i z alfabetu hebrajskiego – tłumaczy Dariusz Stola.
Muzeum Historii Żydów Polskich jest obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie muzeum w Polsce. Do dyspozycji zwiedzających oddano 250 komputerów sterujących projektorami i panelami dotykowymi. W muzeum uruchomiona została równie z platforma internetowa www.historiepolin.pl, dostępna również w języku angielskim pod adresem www.storiesofpolin.com, w której odbiorcy mogą dzielić się własnymi wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z historią Żydów w Polsce.
– Bardzo duża część przekazu naszego muzeum została przygotowana za pomocą najnowszych technologii. Nasze muzeum to nie są gablotki, eksponaty i kapcie filcowe, tylko coś w rodzaju teatru historii, w który widz się zanurza. To jest zupełnie inne muzeum, niż Państwo do tej pory widzieli. Za pośrednictwem platformy internetowej Historie Polin odwiedzający mogą podzielić się swoją własną historią związaną z kulturą polskich Żydów. Prawie każdy takie spotkanie miał, albo z jakimś zabytkiem, albo z jakimś człowiekiem, albo z jakąś opowieścią w rodzinie – mówi Stola.
Uroczystości otwarcia muzeum rozpoczną się 28 października o godz. 14 przed Pomnikiem Bohaterów Getta. O godz. 19 odbędzie się plenerowe widowisko, w ramach którego wystąpią trębacz Tomasz Stańko oraz klarnecista David Krakauer. Na godz. 21 zaplanowano nocne zwiedzanie wystawy, zaś godzinę później rozpocznie się koncert z muzyką izraelską.
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Marta Wiśniewska: Czuję, że świat się o mnie upomniał, dlatego wracam na scenę. Z wielką chęcią zostałabym też piątym jurorem w „You Can Dance”
Dwadzieścia lat od premiery singla „Ev’ry Night” Mandaryna proponuje słuchaczom swój najnowszy utwór zatytułowany „LECĘ” i ma przeczucie, że to najlepszy moment na kontynuowanie kariery wokalnej. W tej kwestii nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, dlatego wraca na scenę z nową energią, z nowym brzmieniem i z niezwykle osobistym przekazem. Marta Wiśniewska nie kryje satysfakcji z tego, że swoją nowość po raz pierwszy mogła zaprezentować na scenie jej ulubionego programu „You Can Dance” i przyznaje, że z przyjemnością zasiadłaby też w jury tego formatu.
Prawo
Europosłowie chcą lepszej ochrony dzieci przed nadużyciami w internecie. Tymczasowe przepisy wygasną za rok

Do 3 kwietnia 2026 roku obowiązują tymczasowe przepisy w UE, które umożliwiają platformom internetowym dobrowolne wykrywanie i zgłaszanie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. W komisjach parlamentarnych trwają prace nad nowymi regulacjami, ale czas na to jest ograniczony. Ustalenie ram prawnych w tym obszarze jest konieczne, bo – jak podkreśla europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska – proceder nadużyć seksualnych wobec dzieci w świecie online jest coraz poważniejszym zagrożeniem.
Zdrowie
Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się

Aktorka dba o swoje zdrowie, regularnie wykonuje badania profilaktyczne, bacznie obserwuje swój organizm i szczepi się przeciwko chorobom zakaźnym. Jak przekonuje, szczepienia osób pełnoletnich są tak samo ważne jak dzieci, niektóre choroby bowiem częściej występują u dorosłych, a dodatkowo mają cięższy przebieg i niosą ze sobą ryzyko wielu powikłań. Julia Kamińska nie rozumie więc niechęci Polaków do szczepień ochronnych. Jej zdaniem to najlepsza inwestycja w zdrowie, więc trzeba zaufać naukowcom i lekarzom.