Mówi: | Wojciech Dąbrowski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | PGE Polska Grupa Energetyczna |
Największy producent energii w Polsce chce podnosić świadomość historyczną młodych Polaków. Ruszył konkurs fotograficzny upamiętniający postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
– Edukacja historyczna jest ważnym elementem naszej działalności, chociaż kojarzymy się głównie z produkcją energii elektrycznej – mówi prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski. Ostatnią inicjatywą jest upamiętnienie poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w pierwszych dniach powstania warszawskiego w wieku 23 lat. Służyć temu ma ogłoszony właśnie konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra”, skierowany do młodzieży szkolnej i licealnej, której zadaniem będzie współczesna interpretacja jego twórczości. Wspólnie z Fundacją na rzecz Wielkich Historii PGE pracuje też nad projektem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, które ma rozpocząć działalność w przyszłym roku.
– Edukacja historyczna jest ważnym elementem naszej działalności. Kojarzymy się przede wszystkim z produkcją energii elektrycznej, jesteśmy największym jej producentem w Polsce, ale angażujemy się też w przedsięwzięcia propagujące uniwersalne idee, takie jak patriotyzm i odwaga, oraz bohaterów, którzy byli wybitnymi postaciami w polskiej historii i wsławili się działaniami, o których warto przypominać. Objęcie patronatem konkursu, ogłoszonego w roku, w którym obchodzimy setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jest tego przykładem – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Wojciech Dąbrowski.
Chodzi o konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra”, który został ogłoszony w środę, 4 sierpnia. Data ta nie jest przypadkowa – to dokładnie 77. rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – wybitnego młodego poety, który zginął w pierwszych dniach powstania warszawskiego, podczas obrony Pałacu Blanka. Baczyński – żołnierz batalionów „Zośka” i „Parasol”, jeden z najznamienitszych przedstawicieli wojennego pokolenia Kolumbów – mimo młodego wieku zostawił po sobie bogaty dorobek literacki, liczący ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań.
– Jego twórczość doceniali Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Andrzejewski, a Stanisław Pigoń mówił o nim: „Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”. W uznaniu dla jego twórczości 2021 rok został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji mamy liczne inicjatywy upamiętnienia tego wybitnego poety – powiedziała w środę wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka, składając kwiaty pod popiersiem Baczyńskiego w Pałacu Blanka.
– Konkurs świetnie wpisuje się w obchody roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ogłoszonego z okazji stulecia urodzin poety. Realizujemy go wspólnie z Fundacją na rzecz Wielkich Historii, razem z którą prowadzimy też projekt budowy Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego – precyzuje prezes zarządu PGE.
Zadaniem uczestników konkursu będzie interpretacja twórczości Baczyńskiego za pomocą fotografii ilustrującej wybrany utwór poety. Zdjęcia – wykonane zarówno aparatem, jak i smartfonem – mogą mieć formę reporterską albo bardziej swobodną, przedstawiać np. portret czy martwą naturę. Do udziału zaproszeni są uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Swoje prace mogą nadsyłać do 31 grudnia br.
– Jestem przekonany, że w życiu poety data śmierci nie wyznacza jego końca, że poezja czyni go nieśmiertelnym – powiedział podczas inauguracji konkursu Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii. – Baczyński dotyka tematów uniwersalnych, mierzy się ze współczesnością, z postępem, pyta o rolę jednostki wobec społeczeństwa. Opisuje też to, co się dzieje z nami, kiedy dojrzewamy, opisuje emocje, lęki, nadzieje i pragnienia, które towarzyszą nam w momencie dojrzewania. I dlatego adresujemy ten konkurs do młodzieży, żeby pomóc im trochę dorosnąć, wyjść im naprzeciw w tym trudnym momencie bycia nastolatkiem. To jest pretekst do postawienia pytania nie tylko o to, kim był Baczyński, ale kim ja jestem dzisiaj.
Finał konkursu zaplanowany jest na 22 stycznia 2022 roku, kiedy przypada 101. rocznica urodzin poety. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: jednej dla uczniów szkół podstawowych i drugiej, dla szkół ponadpodstawowych. Na laureatów czekają m.in. lustrzanki, vouchery na kurs fotograficzny, profesjonalne drony oraz bony na książki.
– Baczyński poprzez swoją twórczość wyrażał to, co jest bliskie młodzieży i co bliskie było jemu. Dlatego mamy nadzieję, że ten konkurs spotka się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Jest to konkurs fotograficzny, poprzez fotografię młodzież będzie interpretowała właśnie tę twórczość – poezję Baczyńskiego. To jest dość nowatorska forma i oczywiście zachęcam wszystkich do udziału – mówi Wojciech Dąbrowski.
Konkurs został ogłoszony pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a Mecenasem Konkursu jest Fundacja PGE. Partnerami przedsięwzięcia są m.in. Narodowe Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego oraz TVP Historia.
Czytaj także
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-07: Polska w końcówce europejskiej stawki pod względem udziału kobiet w zarządach spółek. Zmienić ma to unijna dyrektywa
- 2025-03-11: Jerzy Owsiak: Polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
- 2025-03-12: Dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry przyciąga do Polski inwestorów. Kluczowymi partnerami stają się firmy z Wielkiej Brytanii
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
- 2025-03-11: Konkurencyjność przemysłu priorytetem dla Europy. Konieczne jest zwiększenie poziomu inwestycji firm w innowacje
- 2025-03-19: Radość z pracy i docenianie przez pracodawcę coraz ważniejsze. To przekłada się też na zaangażowanie pracowników
- 2025-03-31: Coraz więcej dronów dzieli przestrzeń powietrzną z załogowymi statkami powietrznymi. Powstaje system do koordynacji lotów
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.